När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att Vänsterpartiet får 3,8 procent av rösterna i kommunfullmäktigevalet på Lidingö.
Efter den preliminära rösträkningen ser Vänsterpartiet ut att ha fått 3,8 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige på Lidingö. Det är en ökning med 0,1 procentenheter från 2022 års resultat. Det är en bit från partiets starkaste kommun, Pajala, där de fick 31,7 procent i lokalvalet.
Resultatet gör Vänsterpartiet till det minsta av de partier som fått mandat i årets kommunval i Lidingö kommun.

| Valår | Andel | Rank |
|---|---|---|
| 2026 | 3,8 % | 9:e |
| 2022 | 3,70 % | 9:e |
| 2018 | 3,55 % | 9:e |
| 2014 | 2,36 % | 9:e |
| 2010 | 2,08 % | 8:e |
| 2006 | 2,77 % | 8:e |
| 2002 | 3,88 % | 6:e |
| 1998 | 4,57 % | 6:e |
| 1994 | 3,47 % | 7:e |
| 1991 | 3,15 % | 8:e |
| 1988 | 4,53 % | 5:e |
| 1985 | 3,91 % | 5:e |
| 1982 | 5,18 % | 6:e |
| 1979 | 5,87 % | 6:e |
| 1976 | 4,81 % | 6:e |
| 1973 | 4,40 % | 6:e |
Två mandat i kommunfullmäktige
Om resultatet står sig i sluträkningen ger det Vänsterpartiet två mandat i Lidingös kommunfullmäktige. Det är lika många som efter förra valet.
Kommunfullmäktige på Lidingö kommer den här mandatperioden ha totalt 61 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 2 procent för att ta mandat i Lidingö kommun.
Vänsterpartiet tar plats i åtminstone 285 kommuner av 290 efter årets val. I fyra kommuner kommer de in efter att ha saknat mandat sist. Totalt ökar Vänsterpartiet inte sin andel av mandaten i en enda kommun.

Här gick Vänsterpartiet bäst – och sämst
Allra bäst gick det för Vänsterpartiet i valdistriktet Käppala N med 14,2 procent av rösterna, och sämst i Gåshaga, 0,9 procent. Partiets bästa distrikt i hela landet är Pajala norra i Pajala kommun, där de fick 48,7 procent av rösterna.1
| Valdistrikt | Resultat | Förändring | Antal röster på V | Placering |
|---|---|---|---|---|
| Käppala N | 14,2 % | +0,5 | 123 | 3:e |
| Larsberg S | 12,3 % | +5,0 | 123 | 3:e |
| Larsberg N | 11,2 % | +2,6 | 149 | 3:e |
| Gångsätra V | 10,8 % | +4,5 | 92 | 4:e |
| Baggeby | 5,7 % | −1,4 | 60 | 7:e |
| Bodal | 5,5 % | −1,1 | 56 | 7:e |
| Näset V | 4,7 % | −1,6 | 48 | 7:e |
| Torsvik S - centrum | 4,3 % | −0,4 | 53 | 9:e |
| Ekholmsnäs - Killinge | 4,2 % | +1,0 | 44 | 8:e |
| Skärsätra | 3,8 % | −0,6 | 44 | 9:e |
| Dalénum | 2,9 % | +0,1 | 45 | 9:e |
| Mölna Ö - Brevik V | 2,4 % | +0,2 | 32 | 9:e |
| Gångsätra Ö | 2,3 % | −0,3 | 32 | 9:e |
| Näset Ö | 2,2 % | −0,7 | 28 | 9:e |
| Hersby SÖ - Mosstorp | 2,0 % | −1,8 | 29 | 9:e |
| Stockby - Mölna V - Fjäderholmarna | 2,0 % | −0,4 | 16 | 9:e |
| Torsvik N - Hersby N | 1,9 % | +0,5 | 24 | 9:e |
| Herserud | 1,7 % | −0,5 | 24 | 9:e |
| Sticklinge S - Islinge | 1,6 % | −0,6 | 22 | 9:e |
| Hersby S | 1,5 % | −0,2 | 20 | 9:e |
| Rudboda V - Bosön | 1,4 % | −1,1 | 19 | 9:e |
| Brevik Ö - Käppala S | 1,4 % | −0,7 | 19 | 9:e |
| Bo - Björnbo | 1,2 % | +0,2 | 14 | 9:e |
| Rudboda Ö - Yttringe - Elfvik | 1,1 % | −0,1 | 12 | 9:e |
| Sticklinge N | 1,0 % | +0,2 | 13 | 9:e |
| Gåshaga | 0,9 % | ±0,0 | 11 | 9:e |
| Uppsamlingsdistrikt 00 | 8,0 % | ej jämförbart | 73 | 5:e |
| Kommun | Resultat | Förändring | Placering |
|---|---|---|---|
| Stockholm | 14,5 % | −0,8 | 3:e |
| Botkyrka | 14,2 % | +3,5 | 2:a |
| Järfälla | 13,5 % | +2,8 | 3:e |
| Sundbyberg | 13,2 % | −0,1 | 3:e |
| Huddinge | 11,6 % | +1,9 | 3:e |
| Sigtuna | 11,5 % | +5,3 | 4:e |
| Upplands-Bro | 11,0 % | +2,8 | 4:e |
| Haninge | 10,1 % | +2,3 | 4:e |
| Upplands Väsby | 9,5 % | +1,7 | 5:e |
| Södertälje | 9,3 % | +1,9 | 4:e |
| Solna | 9,3 % | −0,2 | 3:e |
| Sollentuna | 8,0 % | +1,9 | 4:e |
| Nacka | 6,3 % | +0,5 | 6:e |
| Salem | 6,0 % | +1,3 | 6:e |
| Nynäshamn | 5,8 % | ±0,0 | 5:e |
| Tyresö | 5,7 % | +0,2 | 5:e |
| Norrtälje | 5,2 % | ±0,0 | 6:e |
| Vaxholm | 5,2 % | −1,3 | 6:e |
| Värmdö | 4,4 % | −0,5 | 6:e |
| Österåker | 4,2 % | −0,3 | 7:e |
| Vallentuna | 4,0 % | −0,1 | 8:e |
| Lidingö | 3,8 % | +0,1 | 9:e |
| Ekerö | 2,9 % | −0,3 | 9:e |
| Nykvarn | 2,5 % | +0,6 | 9:e |
| Täby | 2,4 % | +0,2 | 8:e |
| Danderyd | 1,3 % | −0,5 | 9:e |

