När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att Liberalerna gör sitt sämsta val på länge på Lidingö.
Efter den preliminära rösträkningen ser Liberalerna ut att ha fått 6,2 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige på Lidingö. Det är partiets sämsta resultat sedan åtminstone 1973. Partiets starkaste kommun i landet är Landskrona, där de fick 40 procent i lokalvalet.
Resultatet gör Liberalerna till det femte största partiet i årets kommunval i Lidingö kommun.

| Valår | Andel | Rank |
|---|---|---|
| 2026 | 6,2 % | 5:e |
| 2022 | 8,74 % | 5:e |
| 2018 | 11,62 % | 4:e |
| 2014 | 9,35 % | 5:e |
| 2010 | 10,70 % | 4:e |
| 2006 | 13,31 % | 2:a |
| 2002 | 19,23 % | 2:a |
| 1998 | 10,29 % | 4:e |
| 1994 | 9,77 % | 4:e |
| 1991 | 13,90 % | 3:e |
| 1988 | 14,44 % | 4:e |
| 1985 | 13,86 % | 4:e |
| 1982 | 6,76 % | 4:e |
| 1979 | 10,81 % | 4:e |
| 1976 | 12,87 % | 4:e |
| 1973 | 10,71 % | 4:e |
Fyra mandat i kommunfullmäktige
Om resultatet står sig i sluträkningen ger det Liberalerna fyra mandat i Lidingös kommunfullmäktige. Efter förra valet fick partiet fem mandat.
Kommunfullmäktige på Lidingö kommer den här mandatperioden ha totalt 61 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 2 procent för att ta mandat i Lidingö kommun.
Liberalerna tar plats i 171 kommuner av 290 efter årets val. I en kommun kommer de in efter att ha saknat mandat sist, och i 39 kommuner förlorar de sin plats i och med årets val, om de preliminära resultaten står sig. Totalt ökar Liberalerna inte sin andel av mandaten i en enda kommun.

Här gick Liberalerna bäst – och sämst
Allra bäst gick det för Liberalerna i valdistriktet Bodal med 10 procent av rösterna, och sämst i Larsberg N, 2,6 procent. Partiets bästa distrikt i hela landet är Norra Borstahusen i Landskrona kommun, där de fick 73 procent av rösterna.
| Valdistrikt | Resultat | Förändring | Antal röster på L | Placering |
|---|---|---|---|---|
| Bodal | 10,0 % | +2,2 | 101 | 4:e |
| Herserud | 8,3 % | −2,7 | 115 | 4:e |
| Mölna Ö - Brevik V | 7,9 % | −2,7 | 105 | 5:e |
| Hersby S | 7,6 % | −0,5 | 102 | 4:e |
| Sticklinge N | 7,2 % | −3,4 | 98 | 4:e |
| Hersby SÖ - Mosstorp | 7,2 % | −2,4 | 104 | 6:e |
| Bo - Björnbo | 7,0 % | −3,0 | 83 | 4:e |
| Torsvik N - Hersby N | 7,0 % | −4,4 | 86 | 4:e |
| Sticklinge S - Islinge | 6,9 % | −3,7 | 95 | 5:e |
| Dalénum | 6,9 % | −2,9 | 107 | 5:e |
| Gångsätra Ö | 6,8 % | −2,5 | 94 | 5:e |
| Torsvik S - centrum | 6,4 % | −1,2 | 80 | 6:e |
| Brevik Ö - Käppala S | 6,4 % | −2,3 | 84 | 5:e |
| Näset Ö | 6,3 % | −1,9 | 81 | 6:e |
| Rudboda V - Bosön | 6,2 % | −5,3 | 81 | 5:e |
| Baggeby | 6,0 % | −1,8 | 64 | 6:e |
| Näset V | 5,7 % | −1,9 | 58 | 6:e |
| Stockby - Mölna V - Fjäderholmarna | 5,5 % | −1,9 | 45 | 5:e |
| Skärsätra | 5,4 % | −3,6 | 62 | 5:e |
| Rudboda Ö - Yttringe - Elfvik | 5,2 % | −2,4 | 56 | 6:e |
| Larsberg S | 5,2 % | −0,1 | 52 | 8:e |
| Gåshaga | 4,8 % | −4,3 | 60 | 5:e |
| Ekholmsnäs - Killinge | 4,2 % | −6,5 | 44 | 8:e |
| Gångsätra V | 3,4 % | −1,0 | 29 | 8:e |
| Käppala N | 3,2 % | −0,7 | 28 | 9:e |
| Larsberg N | 2,6 % | −2,3 | 35 | 9:e |
| Uppsamlingsdistrikt 00 | 4,8 % | ej jämförbart | 44 | 8:e |
| Kommun | Resultat | Förändring | Placering |
|---|---|---|---|
| Danderyd | 8,1 % | −3,0 | 4:e |
| Täby | 7,9 % | −6,4 | 4:e |
| Lidingö | 6,2 % | −2,5 | 5:e |
| Järfälla | 5,8 % | −1,4 | 6:e |
| Sollentuna | 5,8 % | −2,2 | 6:e |
| Huddinge | 5,5 % | +0,5 | 7:e |
| Norrtälje | 5,5 % | −0,7 | 5:e |
| Sundbyberg | 5,1 % | −2,0 | 7:e |
| Ekerö | 5,0 % | −3,9 | 8:e |
| Stockholm | 5,0 % | −3,0 | 7:e |
| Vaxholm | 4,9 % | +0,1 | 8:e |
| Nykvarn | 4,8 % | +0,2 | 6:e |
| Solna | 4,7 % | −2,0 | 7:e |
| Vallentuna | 4,7 % | −2,3 | 7:e |
| Tyresö | 4,5 % | −2,0 | 7:e |
| Haninge | 4,4 % | −0,2 | 7:e |
| Upplands-Bro | 4,4 % | −0,9 | 7:e |
| Österåker | 3,9 % | −1,5 | 9:e |
| Nacka | 3,7 % | −1,8 | 9:e |
| Nynäshamn | 3,4 % | −0,8 | 9:e |
| Värmdö | 3,1 % | −1,5 | 9:e |
| Sigtuna | 3,0 % | −1,4 | 8:e |
| Södertälje | 3,0 % | −0,7 | 9:e |
| Upplands Väsby | 2,7 % | −1,1 | 9:e |
| Salem | 2,6 % | −2,3 | 9:e |
| Botkyrka | 1,2 % | −1,5 | 12:e |

