När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att Socialdemokraterna gör ett historiskt dåligt kommunfullmäktigeval på Lidingö.
Efter den preliminära rösträkningen ser Socialdemokraterna ut att ha fått 11,9 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige på Lidingö. Det är en minskning med 1,3 procentenheter från 2022 års resultat. Det är ett av partiets sämsta resultat, historiskt sett.
Resultatet gör Socialdemokraterna till det fjärde största partiet i årets kommunval i Lidingö kommun.

| Valår | Andel | Rank |
|---|---|---|
| 2026 | 11,9 % | 4:e |
| 2022 | 13,18 % | 4:e |
| 2018 | 10,45 % | 5:e |
| 2014 | 9,91 % | 4:e |
| 2010 | 10,41 % | 5:e |
| 2006 | 12,97 % | 3:e |
| 2002 | 16,15 % | 3:e |
| 1998 | 14,09 % | 2:a |
| 1994 | 17,59 % | 2:a |
| 1991 | 15,71 % | 2:a |
| 1988 | 18,66 % | 2:a |
| 1985 | 19,23 % | 2:a |
| 1982 | 20,96 % | 2:a |
| 1979 | 20,14 % | 2:a |
| 1976 | 20,94 % | 2:a |
| 1973 | 21,57 % | 2:a |
Sju mandat i kommunfullmäktige
Om resultatet står sig i sluträkningen ger det Socialdemokraterna sju mandat i Lidingös kommunfullmäktige. Efter förra valet fick partiet åtta mandat.
Kommunfullmäktige på Lidingö kommer den här mandatperioden ha totalt 61 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 2 procent för att ta mandat i Lidingö kommun.
Socialdemokraterna tar plats i samtliga landets kommuner efter årets val. Totalt ökar Socialdemokraterna inte sin andel av mandaten i en enda kommun.

Här gick Socialdemokraterna bäst – och sämst
Allra bäst gick det för Socialdemokraterna i valdistriktet Gångsätra V med 27,5 procent av rösterna, och sämst i Sticklinge N, 4,8 procent. Partiets bästa distrikt i hela landet är Smedjebacken C i Smedjebackens kommun, där de fick 68,8 procent av rösterna.
| Valdistrikt | Resultat | Förändring | Antal röster på S | Placering |
|---|---|---|---|---|
| Gångsätra V | 27,5 % | −4,0 | 234 | 1:a |
| Larsberg N | 26,7 % | +0,2 | 357 | 1:a |
| Larsberg S | 25,3 % | −2,5 | 253 | 1:a |
| Käppala N | 21,5 % | −2,2 | 186 | 2:a |
| Baggeby | 18,5 % | −0,6 | 196 | 2:a |
| Näset V | 16,2 % | −0,7 | 166 | 2:a |
| Bodal | 15,3 % | −3,2 | 155 | 3:e |
| Skärsätra | 15,0 % | +1,5 | 173 | 3:e |
| Näset Ö | 14,1 % | −0,3 | 180 | 3:e |
| Dalénum | 12,3 % | +0,7 | 192 | 3:e |
| Gångsätra Ö | 11,0 % | −2,6 | 153 | 4:e |
| Hersby SÖ - Mosstorp | 10,7 % | −1,5 | 154 | 4:e |
| Torsvik S - centrum | 10,4 % | −1,0 | 129 | 4:e |
| Rudboda V - Bosön | 10,1 % | −2,9 | 133 | 4:e |
| Ekholmsnäs - Killinge | 9,3 % | −1,8 | 97 | 4:e |
| Stockby - Mölna V - Fjäderholmarna | 8,9 % | −2,6 | 73 | 4:e |
| Rudboda Ö - Yttringe - Elfvik | 8,7 % | −0,7 | 94 | 4:e |
| Herserud | 8,3 % | −0,5 | 115 | 4:e |
| Mölna Ö - Brevik V | 8,2 % | −2,6 | 109 | 4:e |
| Sticklinge S - Islinge | 7,7 % | −0,2 | 106 | 4:e |
| Brevik Ö - Käppala S | 6,6 % | −0,5 | 87 | 4:e |
| Hersby S | 6,2 % | −2,0 | 83 | 6:e |
| Torsvik N - Hersby N | 6,1 % | −4,1 | 75 | 5:e |
| Bo - Björnbo | 5,0 % | −1,0 | 60 | 6:e |
| Gåshaga | 4,9 % | −1,0 | 62 | 4:e |
| Sticklinge N | 4,8 % | −1,7 | 66 | 6:e |
| Uppsamlingsdistrikt 00 | 14,1 % | ej jämförbart | 129 | 2:a |
| Kommun | Resultat | Förändring | Placering |
|---|---|---|---|
| Upplands-Bro | 33,5 % | +5,1 | 1:a |
| Solna | 31,7 % | −1,1 | 1:a |
| Järfälla | 31,1 % | −0,3 | 1:a |
| Haninge | 30,9 % | +1,5 | 1:a |
| Sundbyberg | 30,9 % | +0,1 | 1:a |
| Sigtuna | 30,3 % | +1,3 | 1:a |
| Botkyrka | 29,4 % | −2,1 | 1:a |
| Tyresö | 29,4 % | −2,8 | 2:a |
| Nynäshamn | 28,9 % | +0,6 | 1:a |
| Södertälje | 28,6 % | −1,8 | 1:a |
| Sollentuna | 27,9 % | +0,3 | 2:a |
| Upplands Väsby | 27,7 % | +1,1 | 1:a |
| Huddinge | 27,5 % | −1,8 | 1:a |
| Norrtälje | 26,7 % | −1,1 | 1:a |
| Stockholm | 26,4 % | −3,0 | 1:a |
| Värmdö | 25,4 % | −7,6 | 2:a |
| Salem | 22,6 % | −0,5 | 2:a |
| Vallentuna | 20,0 % | −1,7 | 2:a |
| Ekerö | 19,8 % | −1,9 | 2:a |
| Österåker | 19,6 % | −2,9 | 2:a |
| Nacka | 18,8 % | −2,7 | 2:a |
| Nykvarn | 17,6 % | −6,8 | 3:e |
| Täby | 16,1 % | −0,9 | 2:a |
| Lidingö | 11,9 % | −1,3 | 4:e |
| Vaxholm | 11,1 % | −2,7 | 3:e |
| Danderyd | 10,9 % | +1,1 | 3:e |

