När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att Vänsterpartiet får 4 procent av rösterna i kommunfullmäktigevalet i Vallentuna.
Efter den preliminära rösträkningen ser Vänsterpartiet ut att ha fått 4 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Vallentuna. Det är en minskning med 0,1 procentenheter från 2022 års resultat. Partiets starkaste kommun i landet är Pajala, där de fick 31,7 procent i lokalvalet.
Resultatet gör Vänsterpartiet till det minsta av de partier som fått mandat i årets kommunval i Vallentuna kommun.

| Valår | Andel | Rank |
|---|---|---|
| 2026 | 4,0 % | 8:e |
| 2022 | 4,07 % | 8:e |
| 2018 | 3,79 % | 8:e |
| 2014 | 3,35 % | 8:e |
| 2010 | 2,48 % | 8:e |
| 2006 | 2,80 % | 8:e |
| 2002 | 0,53 % | 10:e |
| 1998 | 6,99 % | 5:e |
| 1994 | 2,88 % | 8:e |
| 1991 | 2,41 % | 8:e |
| 1988 | 3,55 % | 7:e |
| 1985 | 3,91 % | 6:e |
| 1982 | 4,59 % | 4:e |
| 1979 | 5,25 % | 5:e |
| 1976 | 4,57 % | 5:e |
| 1973 | 4,47 % | 5:e |
Två mandat i kommunfullmäktige
Om resultatet står sig i sluträkningen ger det Vänsterpartiet två mandat i Vallentunas kommunfullmäktige. Det är lika många som efter förra valet.
Kommunfullmäktige i Vallentuna kommer den här mandatperioden ha totalt 51 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 2 procent för att ta mandat i Vallentuna kommun.
Vänsterpartiet tar plats i åtminstone 285 kommuner av 290 efter årets val. I fyra kommuner kommer de in efter att ha saknat mandat sist. Totalt ökar Vänsterpartiet inte sin andel av mandaten i en enda kommun.

Här gick Vänsterpartiet bäst – och sämst
Allra bäst gick det för Vänsterpartiet i valdistriktet 9 Ormsta S med 10,1 procent av rösterna, och sämst i 13 Bällsta S, 1,3 procent. Partiets bästa distrikt i hela landet är Pajala norra i Pajala kommun, där de fick 48,7 procent av rösterna.1
| Valdistrikt | Resultat | Förändring | Antal röster på V | Placering |
|---|---|---|---|---|
| 9 Ormsta S | 10,1 % | +4,9 | 135 | 4:e |
| 7 Norrgården-Sörgården | 6,2 % | −0,2 | 47 | 5:e |
| 8 Vallentuna C | 5,4 % | −0,8 | 66 | 6:e |
| 17 Kårsta-Frösunda | 5,3 % | −0,7 | 66 | 7:e |
| 4 Hammarbacken S | 4,7 % | +0,7 | 54 | 7:e |
| 14 Bällsta V | 3,7 % | −0,3 | 61 | 8:e |
| 16 Garn | 3,4 % | −2,5 | 33 | 7:e |
| 3 Hammarbacken N | 3,3 % | +0,4 | 44 | 8:e |
| 11 Karlberg | 3,3 % | +0,6 | 49 | 8:e |
| 1 Vallentuna västra | 3,2 % | −0,1 | 26 | 8:e |
| 12 Vada-Angarn-Össeby | 3,1 % | −1,1 | 40 | 8:e |
| 2 Markim-Orkesta | 3,0 % | −0,2 | 36 | 8:e |
| 6 Vallentuna nordöstra | 2,7 % | −1,5 | 42 | 8:e |
| 5 Ormsta N | 2,6 % | −0,3 | 34 | 8:e |
| 15 Vallentuna sydöstra | 2,6 % | −0,6 | 32 | 8:e |
| 10 Lovisedal | 1,8 % | −1,3 | 26 | 8:e |
| 13 Bällsta S | 1,3 % | ±0,0 | 16 | 8:e |
| Uppsamlingsdistrikt 00 | 6,9 % | ej jämförbart | 98 | 5:e |
| Kommun | Resultat | Förändring | Placering |
|---|---|---|---|
| Stockholm | 14,5 % | −0,8 | 3:e |
| Botkyrka | 14,2 % | +3,5 | 2:a |
| Järfälla | 13,5 % | +2,8 | 3:e |
| Sundbyberg | 13,2 % | −0,1 | 3:e |
| Huddinge | 11,6 % | +1,9 | 3:e |
| Sigtuna | 11,5 % | +5,3 | 4:e |
| Upplands-Bro | 11,0 % | +2,8 | 4:e |
| Haninge | 10,1 % | +2,3 | 4:e |
| Upplands Väsby | 9,5 % | +1,7 | 5:e |
| Södertälje | 9,3 % | +1,9 | 4:e |
| Solna | 9,3 % | −0,2 | 3:e |
| Sollentuna | 8,0 % | +1,9 | 4:e |
| Nacka | 6,3 % | +0,5 | 6:e |
| Salem | 6,0 % | +1,3 | 6:e |
| Nynäshamn | 5,8 % | ±0,0 | 5:e |
| Tyresö | 5,7 % | +0,2 | 5:e |
| Norrtälje | 5,2 % | ±0,0 | 6:e |
| Vaxholm | 5,2 % | −1,3 | 6:e |
| Värmdö | 4,4 % | −0,5 | 6:e |
| Österåker | 4,2 % | −0,3 | 7:e |
| Vallentuna | 4,0 % | −0,1 | 8:e |
| Lidingö | 3,8 % | +0,1 | 9:e |
| Ekerö | 2,9 % | −0,3 | 9:e |
| Nykvarn | 2,5 % | +0,6 | 9:e |
| Täby | 2,4 % | +0,2 | 8:e |
| Danderyd | 1,3 % | −0,5 | 9:e |

