När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att Vänsterpartiet får 6,3 procent av rösterna. I valdistrikten Fisksätra Ö och Fisksätra N lockade de mer än var tredje väljare.
Efter den preliminära rösträkningen ser Vänsterpartiet ut att ha fått 6,3 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Nacka. Det är en ökning med 0,5 procentenheter från 2022 års resultat. Det är en bit från partiets starkaste kommun, Pajala, där de fick 31,7 procent i lokalvalet.
Resultatet gör Vänsterpartiet till det sjätte största partiet i årets kommunval i Nacka kommun.

| Valår | Andel | Rank |
|---|---|---|
| 2026 | 6,3 % | 6:e |
| 2022 | 5,83 % | 6:e |
| 2018 | 5,55 % | 8:e |
| 2014 | 4,44 % | 7:e |
| 2010 | 3,54 % | 8:e |
| 2006 | 4,37 % | 6:e |
| 2002 | 6,44 % | 4:e |
| 1998 | 7,72 % | 3:e |
| 1994 | 5,50 % | 5:e |
| 1991 | 5,00 % | 4:e |
| 1988 | 6,49 % | 4:e |
| 1985 | 6,55 % | 4:e |
| 1982 | 7,34 % | 4:e |
| 1979 | 8,72 % | 4:e |
| 1976 | 7,86 % | 5:e |
| 1973 | 7,09 % | 5:e |
Fyra mandat i kommunfullmäktige
Om resultatet står sig i sluträkningen ger det Vänsterpartiet fyra mandat i Nackas kommunfullmäktige. Det är lika många som efter förra valet.
Kommunfullmäktige i Nacka kommer den här mandatperioden ha totalt 61 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 3 procent för att ta mandat i Nacka kommun.
Vänsterpartiet tar plats i åtminstone 285 kommuner av 290 efter årets val. I fyra kommuner kommer de in efter att ha saknat mandat sist. Totalt ökar Vänsterpartiet inte sin andel av mandaten i en enda kommun.

Här gick Vänsterpartiet bäst – och sämst
Allra bäst gick det för Vänsterpartiet i valdistriktet Fisksätra Ö med 40,7 procent av rösterna, och sämst i Lännersta S, 1,2 procent. Resultatet i Fisksätra Ö är ett av de bästa för V i något distrikt i landet i årets lokalval, på en 26:eplats. Partiets bästa distrikt i hela landet är Pajala norra i Pajala kommun, där de fick 48,7 procent av rösterna.1
| Valdistrikt | Resultat | Förändring | Antal röster på V | Placering |
|---|---|---|---|---|
| Fisksätra Ö | 40,7 % | +18,9 | 381 | 1:a |
| Fisksätra N | 33,5 % | +11,0 | 290 | 2:a |
| Fisksätra V | 32,1 % | +10,7 | 349 | 1:a |
| Fisksätra S | 24,1 % | +11,9 | 234 | 2:a |
| Stensö S | 16,6 % | ej jämförbart | 172 | 3:e |
| Henriksdal | 14,0 % | +0,3 | 132 | 3:e |
| Orminge C | 13,0 % | +2,5 | 144 | 3:e |
| Alphyddan | 11,1 % | −0,9 | 112 | 4:e |
| Orminge N | 11,0 % | +0,5 | 107 | 5:e |
| Stensö N | 10,0 % | ej jämförbart | 101 | 3:e |
| Orminge S | 9,7 % | −2,2 | 93 | 4:e |
| Sickla Ö, Tallbacken | 8,8 % | −1,3 | 95 | 5:e |
| Ektorp | 8,7 % | −0,3 | 114 | 3:e |
| Finntorp N, Marinstaden, Birka | 8,6 % | ej jämförbart | 86 | 4:e |
| Krokhöjden | 7,4 % | +0,9 | 101 | 5:e |
| Finntorp S | 7,2 % | ej jämförbart | 82 | 5:e |
| Nacka Centrum | 7,1 % | −1,4 | 82 | 5:e |
| Jarlaberg N | 6,9 % | −1,9 | 74 | 6:e |
| Jarlaberg S | 6,9 % | −1,4 | 94 | 5:e |
| Skogalund | 6,6 % | +1,8 | 89 | 5:e |
| Järlahöjden, Nya gatan | 6,4 % | ej jämförbart | 62 | 5:e |
| Björknäs S | 6,0 % | −1,2 | 76 | 7:e |
| Eknäs V, Tollare V | 5,6 % | −0,4 | 59 | 6:e |
| Orminge Ö | 5,4 % | −0,7 | 73 | 7:e |
| Nysätra, Hästhagen, Ekudden | 5,3 % | −1,5 | 80 | 6:e |
| Hedvigslund | 4,6 % | +0,4 | 51 | 7:e |
| Igelbodaplatån, Ljuskärrsberget | 4,6 % | −0,3 | 53 | 8:e |
| Mensättra, Eriksvik | 4,2 % | +0,5 | 53 | 7:e |
| Sickla V | 4,1 % | −0,7 | 46 | 7:e |
| Finnberget, Kvarnholmen V | 4,0 % | −0,2 | 35 | 7:e |
| Ekängen, Saltängen V | 3,9 % | +0,3 | 49 | 9:e |
| Järla sjö | 3,8 % | −0,6 | 54 | 7:e |
| Älta gård | 3,8 % | −0,3 | 50 | 8:e |
| Saltsjö-Duvnäs, Saltängen Ö | 3,2 % | −0,6 | 44 | 9:e |
| Kummelnäs Ö | 3,1 % | ej jämförbart | 34 | 9:e |
| Kolarängen | 3,0 % | −0,1 | 37 | 9:e |
| Sigfridsborg | 3,0 % | −0,6 | 39 | 9:e |
| Danviken, Saltsjöqvarn | 2,9 % | −1,3 | 43 | 9:e |
| Finnboda | 2,6 % | +0,5 | 33 | 9:e |
| Kvarnholmen NÖ | 2,6 % | ej jämförbart | 35 | 9:e |
| Skuru | 2,6 % | +0,3 | 31 | 9:e |
| Tattby, Solsidan N | 2,6 % | +1,1 | 26 | 9:e |
| Källvägsområdet | 2,6 % | −0,1 | 45 | 9:e |
| Lillängen, Storängen | 2,5 % | −0,9 | 27 | 8:e |
| Nacka strand, Vikdalen | 2,5 % | −1,7 | 33 | 9:e |
| Duvnäs Utskog | 2,5 % | −0,3 | 28 | 9:e |
| Eknäs Ö, Hjortängen, Lännersta V | 2,5 % | +0,2 | 35 | 9:e |
| Hasseludden, Kummelnäs V | 2,5 % | ej jämförbart | 35 | 9:e |
| Gustavsvik, Insjön, Velamsund | 2,4 % | −0,4 | 28 | 9:e |
| Vikingshill | 2,4 % | ej jämförbart | 23 | 9:e |
| Kvarnholmen SÖ | 2,1 % | ej jämförbart | 17 | 9:e |
| Ältadalen, Södra Hedvigslund | 2,1 % | −1,9 | 23 | 9:e |
| Tollare Ö | 2,1 % | −1,1 | 27 | 9:e |
| Lilla Björknäs, Björknäs N | 2,0 % | −1,9 | 30 | 9:e |
| Lännersta N | 1,9 % | −0,3 | 30 | 9:e |
| Skogsö, Baggensudden, Neglinge N | 1,8 % | −0,1 | 22 | 9:e |
| Igelboda, Neglinge S | 1,5 % | +0,1 | 17 | 9:e |
| Rösunda | 1,3 % | −0,3 | 17 | 9:e |
| Solsidan S, Älgö | 1,3 % | −0,2 | 16 | 9:e |
| Lännersta S | 1,2 % | −1,6 | 15 | 9:e |
| Uppsamlingsdistrikt 01 | 7,8 % | ej jämförbart | 115 | 6:e |
| Uppsamlingsdistrikt 02 | 7,4 % | ej jämförbart | 86 | 5:e |
| Kommun | Resultat | Förändring | Placering |
|---|---|---|---|
| Stockholm | 14,5 % | −0,8 | 3:e |
| Botkyrka | 14,2 % | +3,5 | 2:a |
| Järfälla | 13,5 % | +2,8 | 3:e |
| Sundbyberg | 13,2 % | −0,1 | 3:e |
| Huddinge | 11,6 % | +1,9 | 3:e |
| Sigtuna | 11,5 % | +5,3 | 4:e |
| Upplands-Bro | 11,0 % | +2,8 | 4:e |
| Haninge | 10,1 % | +2,3 | 4:e |
| Upplands Väsby | 9,5 % | +1,7 | 5:e |
| Södertälje | 9,3 % | +1,9 | 4:e |
| Solna | 9,3 % | −0,2 | 3:e |
| Sollentuna | 8,0 % | +1,9 | 4:e |
| Nacka | 6,3 % | +0,5 | 6:e |
| Salem | 6,0 % | +1,3 | 6:e |
| Nynäshamn | 5,8 % | ±0,0 | 5:e |
| Tyresö | 5,7 % | +0,2 | 5:e |
| Norrtälje | 5,2 % | ±0,0 | 6:e |
| Vaxholm | 5,2 % | −1,3 | 6:e |
| Värmdö | 4,4 % | −0,5 | 6:e |
| Österåker | 4,2 % | −0,3 | 7:e |
| Vallentuna | 4,0 % | −0,1 | 8:e |
| Lidingö | 3,8 % | +0,1 | 9:e |
| Ekerö | 2,9 % | −0,3 | 9:e |
| Nykvarn | 2,5 % | +0,6 | 9:e |
| Täby | 2,4 % | +0,2 | 8:e |
| Danderyd | 1,3 % | −0,5 | 9:e |

