Uppsamlingsräkning klar: Här fick Vänsterpartiet sitt största stöd i Österåker

Österåkers kommunVal
Valsedlar

När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att Vänsterpartiet får 4,2 procent av rösterna i kommunfullmäktigevalet i Österåker.

Efter den preliminära rösträkningen ser Vänsterpartiet ut att ha fått 4,2 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Österåker. Det är en minskning med 0,3 procentenheter från 2022 års resultat. Partiets starkaste kommun i landet är Pajala, där de fick 31,7 procent i lokalvalet.

Resultatet gör Vänsterpartiet till det sjunde största partiet i årets kommunval i Österåkers kommun.

Vänsterpartiets resultat i kommunvalen genom tiderna
ValårAndelRank
20264,2 %7:e
20224,54 %7:e
20184,94 %7:e
20143,39 %8:e
20102,85 %9:e
20063,51 %8:e
20024,71 %5:e
19986,25 %5:e
19942,72 %7:e
19912,42 %8:e
19883,37 %6:e
19853,58 %6:e
19824,07 %6:e

Tre mandat i kommunfullmäktige

Om resultatet står sig i sluträkningen ger det Vänsterpartiet tre mandat i Österåkers kommunfullmäktige. Efter förra valet fick partiet två mandat, men sedan dess har kommunfullmäktige utökats.

Kommunfullmäktige i Österåker kommer den här mandatperioden ha totalt 61 platser, en utökning från förra mandatperiodens 51 platser. Det finns en spärr på 2 procent för att ta mandat i Österåkers kommun.

Vänsterpartiet tar plats i åtminstone 285 kommuner av 290 efter årets val. I fyra kommuner kommer de in efter att ha saknat mandat sist. Totalt ökar Vänsterpartiet inte sin andel av mandaten i en enda kommun.

Här gick Vänsterpartiet bäst – och sämst

Allra bäst gick det för Vänsterpartiet i valdistriktet Hacksta V med 12,4 procent av rösterna, och sämst i Österskär Ö, 1,6 procent. Partiets bästa distrikt i hela landet är Pajala norra i Pajala kommun, där de fick 48,7 procent av rösterna.1

ValdistriktResultatFörändringAntal röster på VPlacering
Hacksta V12,4 %+1,41183:e
Söra S9,9 %+3,21044:e
Berga NV7,3 %−0,8865:e
Berga SÖ7,3 %ej jämförbart784:e
Hacksta Ö7,1 %ej jämförbart694:e
Åkerstorp5,9 %+0,7695:e
Runö5,8 %−0,6715:e
Björksättra-Högsättra5,3 %+0,7565:e
Smedby4,5 %−0,3457:e
Tråsättra4,2 %ej jämförbart638:e
Tuna3,8 %−0,5409:e
Skånsta3,4 %−0,8398:e
Roslagskulla-Åsättra3,1 %−0,5488:e
Säby3,1 %−0,4289:e
Söra N3,0 %−2,8448:e
Fredsborg2,8 %−1,0479:e
Ljusterö2,7 %±0,0439:e
Skärgårdsstad2,7 %−0,1319:e
Österskär V2,3 %−0,2369:e
Brevik2,2 %−0,2289:e
Flaxenvik-Grindmossen2,2 %ej jämförbart2110:e
Rydbo1,9 %−0,5209:e
Margretelund1,8 %−1,1229:e
Svinninge1,7 %−0,8279:e
Österskär Ö1,6 %+0,2209:e
Uppsamlingsdistrikt 007,1 %ej jämförbart964:e
Så gick det för Vänsterpartiet i övriga länet
KommunResultatFörändringPlacering
Stockholm14,5 %−0,83:e
Botkyrka14,2 %+3,52:a
Järfälla13,5 %+2,83:e
Sundbyberg13,2 %−0,13:e
Huddinge11,6 %+1,93:e
Sigtuna11,5 %+5,34:e
Upplands-Bro11,0 %+2,84:e
Haninge10,1 %+2,34:e
Upplands Väsby9,5 %+1,75:e
Södertälje9,3 %+1,94:e
Solna9,3 %−0,23:e
Sollentuna8,0 %+1,94:e
Nacka6,3 %+0,56:e
Salem6,0 %+1,36:e
Nynäshamn5,8 %±0,05:e
Tyresö5,7 %+0,25:e
Norrtälje5,2 %±0,06:e
Vaxholm5,2 %−1,36:e
Värmdö4,4 %−0,56:e
Österåker4,2 %−0,37:e
Vallentuna4,0 %−0,18:e
Lidingö3,8 %+0,19:e
Ekerö2,9 %−0,39:e
Nykvarn2,5 %+0,69:e
Täby2,4 %+0,28:e
Danderyd1,3 %−0,59:e

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.