När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att Kristdemokraterna gör ett historiskt bra kommunfullmäktigeval i Nacka.
Efter den preliminära rösträkningen ser Kristdemokraterna ut att ha fått 4,2 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Nacka. Det är en ökning med 0,9 procentenheter från 2022 års resultat. Det är ett av partiets bästa resultat, historiskt sett.
Resultatet gör Kristdemokraterna till nästa minsta av de partier som fått mandat i årets kommunval i Nacka kommun.

| Valår | Andel | Rank |
|---|---|---|
| 2026 | 4,2 % | 8:e |
| 2022 | 3,34 % | 9:e |
| 2018 | 4,23 % | 9:e |
| 2014 | 3,52 % | 9:e |
| 2010 | 3,65 % | 7:e |
| 2006 | 4,69 % | 5:e |
| 2002 | 5,39 % | 6:e |
| 1998 | 6,75 % | 5:e |
| 1994 | 1,89 % | 7:e |
| 1991 | 3,31 % | 8:e |
| 1988 | 1,14 % | 8:e |
| 1985 | 0,73 % | 8:e |
| 1982 | 0,89 % | 8:e |
| 1979 | 0,66 % | 7:e |
| 1976 | 0,66 % | 7:e |
| 1973 | 0,71 % | 7:e |
Tre mandat i kommunfullmäktige
Om resultatet står sig i sluträkningen ger det Kristdemokraterna tre mandat i Nackas kommunfullmäktige. Efter förra valet fick partiet två mandat.
Kommunfullmäktige i Nacka kommer den här mandatperioden ha totalt 61 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 3 procent för att ta mandat i Nacka kommun.
Kristdemokraterna tar plats i 267 kommuner av 290 efter årets val. I elva kommuner kommer de in efter att ha saknat mandat sist, och i fem kommuner förlorar de sin plats i och med årets val, om de preliminära resultaten står sig. Totalt ökar Kristdemokraterna inte sin andel av mandaten i en enda kommun.

Här gick Kristdemokraterna bäst – och sämst
Allra bäst gick det för Kristdemokraterna i valdistriktet Solsidan S, Älgö med 11,2 procent av rösterna, och sämst i Orminge N, 2,1 procent. Partiets bästa distrikt i hela landet är Forsdala i Lycksele kommun, där de fick 47,9 procent av rösterna.
| Valdistrikt | Resultat | Förändring | Antal röster på KD | Placering |
|---|---|---|---|---|
| Solsidan S, Älgö | 11,2 % | +5,8 | 142 | 2:a |
| Rösunda | 9,0 % | +4,8 | 114 | 2:a |
| Tattby, Solsidan N | 8,8 % | +4,3 | 87 | 3:e |
| Skogsö, Baggensudden, Neglinge N | 7,5 % | +3,3 | 90 | 5:e |
| Skuru | 5,9 % | +2,5 | 72 | 6:e |
| Igelbodaplatån, Ljuskärrsberget | 5,9 % | +0,2 | 68 | 6:e |
| Tollare Ö | 5,9 % | +1,2 | 78 | 6:e |
| Kvarnholmen SÖ | 5,6 % | ej jämförbart | 46 | 6:e |
| Igelboda, Neglinge S | 5,5 % | +2,3 | 62 | 6:e |
| Källvägsområdet | 4,9 % | +1,1 | 83 | 6:e |
| Finnboda | 4,8 % | +0,1 | 60 | 6:e |
| Ekängen, Saltängen V | 4,8 % | +1,4 | 61 | 7:e |
| Eknäs Ö, Hjortängen, Lännersta V | 4,8 % | +0,9 | 67 | 7:e |
| Lännersta N | 4,8 % | +1,3 | 77 | 7:e |
| Finntorp S | 4,6 % | ej jämförbart | 52 | 8:e |
| Björknäs S | 4,6 % | +0,5 | 58 | 8:e |
| Lilla Björknäs, Björknäs N | 4,5 % | +0,7 | 68 | 7:e |
| Eknäs V, Tollare V | 4,5 % | +0,2 | 48 | 8:e |
| Saltsjö-Duvnäs, Saltängen Ö | 4,3 % | +1,2 | 59 | 8:e |
| Hedvigslund | 4,3 % | +0,4 | 47 | 8:e |
| Skogalund | 4,2 % | +1,0 | 57 | 8:e |
| Gustavsvik, Insjön, Velamsund | 4,2 % | −0,6 | 48 | 7:e |
| Kummelnäs Ö | 4,2 % | ej jämförbart | 47 | 7:e |
| Stensö S | 4,1 % | ej jämförbart | 42 | 6:e |
| Lännersta S | 4,1 % | +1,3 | 50 | 8:e |
| Krokhöjden | 4,1 % | +0,9 | 56 | 8:e |
| Hasseludden, Kummelnäs V | 4,1 % | ej jämförbart | 57 | 8:e |
| Finnberget, Kvarnholmen V | 4,0 % | +1,3 | 35 | 7:e |
| Nacka strand, Vikdalen | 3,9 % | +0,6 | 51 | 7:e |
| Orminge C | 3,9 % | +0,6 | 43 | 8:e |
| Mensättra, Eriksvik | 3,9 % | +0,6 | 50 | 8:e |
| Kvarnholmen NÖ | 3,8 % | ej jämförbart | 51 | 8:e |
| Sickla V | 3,8 % | +1,2 | 42 | 8:e |
| Sigfridsborg | 3,8 % | +0,8 | 48 | 8:e |
| Ektorp | 3,7 % | +1,1 | 48 | 8:e |
| Älta gård | 3,7 % | −0,1 | 48 | 9:e |
| Järlahöjden, Nya gatan | 3,5 % | ej jämförbart | 34 | 8:e |
| Fisksätra V | 3,5 % | +0,1 | 38 | 7:e |
| Orminge Ö | 3,5 % | +0,7 | 48 | 8:e |
| Vikingshill | 3,5 % | ej jämförbart | 34 | 7:e |
| Jarlaberg S | 3,4 % | +1,4 | 46 | 8:e |
| Kolarängen | 3,4 % | +0,5 | 42 | 7:e |
| Alphyddan | 3,3 % | +0,3 | 33 | 8:e |
| Ältadalen, Södra Hedvigslund | 3,3 % | +1,0 | 37 | 8:e |
| Finntorp N, Marinstaden, Birka | 3,2 % | ej jämförbart | 32 | 8:e |
| Lillängen, Storängen | 3,2 % | +1,5 | 34 | 7:e |
| Stensö N | 3,1 % | ej jämförbart | 31 | 8:e |
| Danviken, Saltsjöqvarn | 3,0 % | −1,2 | 44 | 8:e |
| Jarlaberg N | 3,0 % | +1,2 | 32 | 8:e |
| Nysätra, Hästhagen, Ekudden | 2,9 % | +0,8 | 43 | 9:e |
| Nacka Centrum | 2,9 % | +0,3 | 34 | 9:e |
| Henriksdal | 2,8 % | +0,5 | 26 | 8:e |
| Järla sjö | 2,8 % | −0,9 | 40 | 9:e |
| Duvnäs Utskog | 2,8 % | −0,8 | 32 | 8:e |
| Fisksätra S | 2,8 % | −0,2 | 27 | 8:e |
| Sickla Ö, Tallbacken | 2,6 % | +0,5 | 28 | 9:e |
| Fisksätra Ö | 2,5 % | −0,4 | 23 | 7:e |
| Orminge S | 2,5 % | +0,7 | 24 | 8:e |
| Fisksätra N | 2,3 % | −0,4 | 20 | 7:e |
| Orminge N | 2,1 % | −0,7 | 20 | 8:e |
| Uppsamlingsdistrikt 02 | 4,1 % | ej jämförbart | 47 | 8:e |
| Uppsamlingsdistrikt 01 | 3,5 % | ej jämförbart | 51 | 9:e |
| Kommun | Resultat | Förändring | Placering |
|---|---|---|---|
| Södertälje | 9,0 % | −0,2 | 5:e |
| Danderyd | 6,5 % | −0,1 | 5:e |
| Ekerö | 6,4 % | −0,7 | 7:e |
| Haninge | 5,6 % | +1,0 | 6:e |
| Upplands-Bro | 5,5 % | −0,3 | 5:e |
| Vallentuna | 5,5 % | +0,9 | 6:e |
| Sollentuna | 5,4 % | ±0,0 | 8:e |
| Norrtälje | 5,0 % | +1,4 | 7:e |
| Nykvarn | 4,9 % | +2,2 | 5:e |
| Nynäshamn | 4,8 % | ±0,0 | 6:e |
| Sigtuna | 4,7 % | ±0,0 | 5:e |
| Salem | 4,5 % | −0,1 | 7:e |
| Sundbyberg | 4,5 % | +0,4 | 8:e |
| Botkyrka | 4,4 % | −3,1 | 8:e |
| Lidingö | 4,4 % | −0,7 | 8:e |
| Täby | 4,3 % | −1,2 | 7:e |
| Nacka | 4,2 % | +0,9 | 8:e |
| Österåker | 4,2 % | +0,8 | 8:e |
| Solna | 4,2 % | +0,8 | 8:e |
| Stockholm | 4,2 % | +0,3 | 8:e |
| Värmdö | 4,0 % | −1,1 | 8:e |
| Järfälla | 3,9 % | −0,5 | 9:e |
| Tyresö | 3,8 % | +0,1 | 8:e |
| Huddinge | 3,7 % | +0,3 | 9:e |
| Upplands Väsby | 3,7 % | −0,7 | 8:e |
| Vaxholm | 3,2 % | +0,4 | 10:e |

