När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att Kristdemokraterna får 3,8 procent av rösterna i kommunfullmäktigevalet i Tyresö.
Efter den preliminära rösträkningen ser Kristdemokraterna ut att ha fått 3,8 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Tyresö. Det är en ökning med 0,1 procentenheter från 2022 års resultat. Det är en bit från partiets starkaste kommun, Lycksele, där de fick 40,1 procent i lokalvalet.
Resultatet gör Kristdemokraterna till det minsta av de partier som fått mandat i årets kommunval i Tyresö kommun.

| Valår | Andel | Rank |
|---|---|---|
| 2026 | 3,8 % | 8:e |
| 2022 | 3,71 % | 8:e |
| 2018 | 4,15 % | 8:e |
| 2014 | 3,30 % | 8:e |
| 2010 | 3,45 % | 5:e |
| 2006 | 4,50 % | 6:e |
| 2002 | 4,92 % | 5:e |
| 1998 | 5,50 % | 5:e |
| 1994 | 1,90 % | 8:e |
| 1991 | 3,24 % | 9:e |
| 1988 | 1,34 % | 8:e |
| 1985 | 1,06 % | 8:e |
| 1982 | 0,82 % | 7:e |
| 1973 | 0,00 % | 7:e |
Två mandat i kommunfullmäktige
Om resultatet står sig i sluträkningen ger det Kristdemokraterna två mandat i Tyresös kommunfullmäktige. Det är lika många som efter förra valet.
Kommunfullmäktige i Tyresö kommer den här mandatperioden ha totalt 61 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 2 procent för att ta mandat i Tyresö kommun.
Kristdemokraterna tar plats i 267 kommuner av 290 efter årets val. I elva kommuner kommer de in efter att ha saknat mandat sist, och i fem kommuner förlorar de sin plats i och med årets val, om de preliminära resultaten står sig. Totalt ökar Kristdemokraterna inte sin andel av mandaten i en enda kommun.

Här gick Kristdemokraterna bäst – och sämst
Allra bäst gick det för Kristdemokraterna i valdistriktet 22 Sofieberg med 5,6 procent av rösterna, och sämst i 23 Trollbäcken V, 2,1 procent. Partiets bästa distrikt i hela landet är Forsdala i Lycksele kommun, där de fick 47,9 procent av rösterna.
| Valdistrikt | Resultat | Förändring | Antal röster på KD | Placering |
|---|---|---|---|---|
| 22 Sofieberg | 5,6 % | +1,2 | 69 | 6:e |
| 24 Skälsätra | 4,7 % | −0,2 | 76 | 7:e |
| 12 Gimmersta - Nytorp - Raksta | 4,5 % | +0,7 | 66 | 7:e |
| 31 Farmarstigen Ö | 4,3 % | +0,3 | 57 | 7:e |
| 8 Öringe | 4,2 % | +0,5 | 49 | 6:e |
| 25 Trollbäcken Ö | 4,1 % | −0,1 | 60 | 7:e |
| 33 Bollmoraberg Ö | 4,1 % | ej jämförbart | 36 | 6:e |
| 3 Myggdalen | 4,0 % | +1,1 | 50 | 6:e |
| 11 Tyresö Strand Centrum | 4,0 % | +0,9 | 47 | 7:e |
| 26 Hanviken | 4,0 % | +0,4 | 58 | 7:e |
| 10 Tyresö Strand | 3,9 % | +1,2 | 33 | 7:e |
| 27 Lindalen | 3,9 % | +0,6 | 46 | 7:e |
| 13 Brevikshalvön | 3,8 % | +1,3 | 48 | 7:e |
| 6 Krusboda N | 3,7 % | +0,1 | 38 | 7:e |
| 7 Krusboda S | 3,7 % | −0,4 | 48 | 6:e |
| 28 Bollmoraberg V | 3,7 % | ej jämförbart | 41 | 6:e |
| 21 Fornudden | 3,6 % | −0,4 | 50 | 7:e |
| 32 Masten | 3,6 % | −1,0 | 27 | 7:e |
| 9 Rotvik | 3,4 % | −0,6 | 47 | 7:e |
| 2 Siken | 3,3 % | −0,2 | 45 | 6:e |
| 1 Björkbacken | 3,2 % | −0,6 | 35 | 7:e |
| 4 Nyboda | 2,8 % | −1,8 | 26 | 7:e |
| 5 Fårdala | 2,8 % | −0,8 | 31 | 8:e |
| 29 Granängsringen | 2,7 % | −0,2 | 29 | 6:e |
| 30 Farmarstigen V | 2,5 % | −0,8 | 30 | 8:e |
| 23 Trollbäcken V | 2,1 % | −1,4 | 24 | 8:e |
| Uppsamlingsdistrikt 00 | 5,4 % | ej jämförbart | 33 | 6:e |
| Kommun | Resultat | Förändring | Placering |
|---|---|---|---|
| Södertälje | 9,0 % | −0,2 | 5:e |
| Danderyd | 6,5 % | −0,1 | 5:e |
| Ekerö | 6,4 % | −0,7 | 7:e |
| Haninge | 5,6 % | +1,0 | 6:e |
| Upplands-Bro | 5,5 % | −0,3 | 5:e |
| Vallentuna | 5,5 % | +0,9 | 6:e |
| Sollentuna | 5,4 % | ±0,0 | 8:e |
| Norrtälje | 5,0 % | +1,4 | 7:e |
| Nykvarn | 4,9 % | +2,2 | 5:e |
| Nynäshamn | 4,8 % | ±0,0 | 6:e |
| Sigtuna | 4,7 % | ±0,0 | 5:e |
| Salem | 4,5 % | −0,1 | 7:e |
| Sundbyberg | 4,5 % | +0,4 | 8:e |
| Botkyrka | 4,4 % | −3,1 | 8:e |
| Lidingö | 4,4 % | −0,7 | 8:e |
| Täby | 4,3 % | −1,2 | 7:e |
| Nacka | 4,2 % | +0,9 | 8:e |
| Österåker | 4,2 % | +0,8 | 8:e |
| Solna | 4,2 % | +0,8 | 8:e |
| Stockholm | 4,2 % | +0,3 | 8:e |
| Värmdö | 4,0 % | −1,1 | 8:e |
| Järfälla | 3,9 % | −0,5 | 9:e |
| Tyresö | 3,8 % | +0,1 | 8:e |
| Huddinge | 3,7 % | +0,3 | 9:e |
| Upplands Väsby | 3,7 % | −0,7 | 8:e |
| Vaxholm | 3,2 % | +0,4 | 10:e |

