När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att Vänsterpartiet får 2,9 procent av rösterna i kommunfullmäktigevalet i Ekerö.
Efter den preliminära rösträkningen ser Vänsterpartiet ut att ha fått 2,9 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Ekerö. Det är en minskning med 0,3 procentenheter från 2022 års resultat. Partiets starkaste kommun i landet är Pajala, där de fick 31,7 procent i lokalvalet.
Resultatet gör Vänsterpartiet till det minsta av de partier som fått mandat i årets kommunval i Ekerö kommun.

| Valår | Andel | Rank |
|---|---|---|
| 2026 | 2,9 % | 9:e |
| 2022 | 3,20 % | 9:e |
| 2018 | 2,77 % | 9:e |
| 2014 | 2,43 % | 9:e |
| 2010 | 2,08 % | 9:e |
| 2006 | 1,80 % | 8:e |
| 2002 | 2,24 % | 7:e |
| 1998 | 4,60 % | 7:e |
| 1994 | 2,17 % | 7:e |
| 1991 | 0,79 % | 9:e |
| 1988 | 3,07 % | 6:e |
| 1985 | 3,41 % | 6:e |
| 1982 | 4,25 % | 5:e |
| 1979 | 5,31 % | 5:e |
| 1976 | 4,68 % | 5:e |
| 1973 | 4,53 % | 5:e |
Ett mandat i kommunfullmäktige
Om resultatet står sig i sluträkningen ger det Vänsterpartiet ett mandat i Ekerös kommunfullmäktige. Det är lika många som efter förra valet.
Kommunfullmäktige i Ekerö kommer den här mandatperioden ha totalt 41 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 2 procent för att ta mandat i Ekerö kommun.
Vänsterpartiet tar plats i åtminstone 285 kommuner av 290 efter årets val. I fyra kommuner kommer de in efter att ha saknat mandat sist. Totalt ökar Vänsterpartiet inte sin andel av mandaten i en enda kommun.

Här gick Vänsterpartiet bäst – och sämst
Allra bäst gick det för Vänsterpartiet i valdistriktet Ekerö 2 Ekebyhov Västra med 6,3 procent av rösterna, och sämst i Ekerö 10 Sandudden, 0,8 procent. Partiets bästa distrikt i hela landet är Pajala norra i Pajala kommun, där de fick 48,7 procent av rösterna.1
| Valdistrikt | Resultat | Förändring | Antal röster på V | Placering |
|---|---|---|---|---|
| Ekerö 2 Ekebyhov Västra | 6,3 % | +2,0 | 68 | 5:e |
| Färingsö 2 Färentuna Hilleshög | 4,9 % | −0,8 | 46 | 7:e |
| Färingsö 1 Färingsö Norra | 4,6 % | +0,6 | 50 | 8:e |
| Ekerö 8 Ekerö centrum | 4,4 % | −1,8 | 29 | 8:e |
| Lovö | 3,9 % | −0,1 | 26 | 9:e |
| Färingsö 5 Stenhamra Norra | 3,8 % | −0,9 | 42 | 8:e |
| Färingsö 3 Svartsjö Sånga | 3,6 % | +0,6 | 26 | 8:e |
| Adelsö | 3,4 % | +0,5 | 18 | 8:e |
| Färingsö 6 Skå | 2,8 % | −2,0 | 28 | 9:e |
| Munsö | 2,7 % | +0,3 | 22 | 8:e |
| Ekerö 1 Ekebyhov-Gällstaö | 2,4 % | −0,6 | 28 | 9:e |
| Ekerö 6 Älvnäs | 2,2 % | +0,6 | 24 | 10:e |
| Ekerö 7 Sundby Helgö | 2,1 % | −0,2 | 26 | 9:e |
| Ekerö 9 Träkvista | 1,9 % | −0,6 | 13 | 9:e |
| Ekerö 5 Närlunda | 1,8 % | +0,4 | 12 | 9:e |
| Ekerö 3 Ekerö-Väsby | 1,6 % | −1,2 | 19 | 10:e |
| Färingsö 4 Stenhamra Södra | 1,6 % | −0,6 | 19 | 10:e |
| Ekerö 4 Träkvista-Skärvik | 1,1 % | −0,3 | 12 | 9:e |
| Ekerö 10 Sandudden | 0,8 % | −0,5 | 8 | 10:e |
| Uppsamlingsdistrikt 00 | 3,2 % | ej jämförbart | 31 | 9:e |
| Kommun | Resultat | Förändring | Placering |
|---|---|---|---|
| Stockholm | 14,5 % | −0,8 | 3:e |
| Botkyrka | 14,2 % | +3,5 | 2:a |
| Järfälla | 13,5 % | +2,8 | 3:e |
| Sundbyberg | 13,2 % | −0,1 | 3:e |
| Huddinge | 11,6 % | +1,9 | 3:e |
| Sigtuna | 11,5 % | +5,3 | 4:e |
| Upplands-Bro | 11,0 % | +2,8 | 4:e |
| Haninge | 10,1 % | +2,3 | 4:e |
| Upplands Väsby | 9,5 % | +1,7 | 5:e |
| Södertälje | 9,3 % | +1,9 | 4:e |
| Solna | 9,3 % | −0,2 | 3:e |
| Sollentuna | 8,0 % | +1,9 | 4:e |
| Nacka | 6,3 % | +0,5 | 6:e |
| Salem | 6,0 % | +1,3 | 6:e |
| Nynäshamn | 5,8 % | ±0,0 | 5:e |
| Tyresö | 5,7 % | +0,2 | 5:e |
| Norrtälje | 5,2 % | ±0,0 | 6:e |
| Vaxholm | 5,2 % | −1,3 | 6:e |
| Värmdö | 4,4 % | −0,5 | 6:e |
| Österåker | 4,2 % | −0,3 | 7:e |
| Vallentuna | 4,0 % | −0,1 | 8:e |
| Lidingö | 3,8 % | +0,1 | 9:e |
| Ekerö | 2,9 % | −0,3 | 9:e |
| Nykvarn | 2,5 % | +0,6 | 9:e |
| Täby | 2,4 % | +0,2 | 8:e |
| Danderyd | 1,3 % | −0,5 | 9:e |

