När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att Miljöpartiet får 6,5 procent av rösterna i kommunfullmäktigevalet i Ekerö.
Efter den preliminära rösträkningen ser Miljöpartiet ut att ha fått 6,5 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Ekerö. Det är en ökning med 0,9 procentenheter från 2022 års resultat. Det är en bit från partiets starkaste kommun, Jokkmokk, där de fick 22,5 procent i lokalvalet.
Resultatet gör Miljöpartiet till det sjätte största partiet i årets kommunval i Ekerö kommun.

| Valår | Andel | Rank |
|---|---|---|
| 2026 | 6,5 % | 6:e |
| 2022 | 5,58 % | 7:e |
| 2018 | 6,70 % | 8:e |
| 2014 | 11,41 % | 3:e |
| 2010 | 9,69 % | 5:e |
| 2006 | 7,95 % | 5:e |
| 2002 | 8,98 % | 4:e |
| 1998 | 8,44 % | 3:e |
| 1994 | 7,95 % | 5:e |
| 1991 | 6,12 % | 5:e |
| 1988 | 6,88 % | 5:e |
| 1985 | 4,23 % | 5:e |
| 1982 | 3,75 % | 6:e |
Tre mandat i kommunfullmäktige
Om resultatet står sig i sluträkningen ger det Miljöpartiet tre mandat i Ekerös kommunfullmäktige.
Kommunfullmäktige i Ekerö kommer den här mandatperioden ha totalt 41 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 2 procent för att ta mandat i Ekerö kommun.
Miljöpartiet tar plats i åtminstone 216 kommuner av 290 efter årets val. I 47 kommuner kommer de in efter att ha saknat mandat sist, och i en kommun förlorar de sin plats i och med årets val, om de preliminära resultaten står sig. Totalt ökar Miljöpartiet inte sin andel av mandaten i en enda kommun.

Här gick Miljöpartiet bäst – och sämst
Allra bäst gick det för Miljöpartiet i valdistriktet Lovö med 15,1 procent av rösterna, och sämst i Ekerö 2 Ekebyhov Västra, 4,4 procent. Partiets bästa distrikt i hela landet är N Fäladen, Kämnärsrätten NV i Lunds kommun, där de fick 33,6 procent av rösterna.1
| Valdistrikt | Resultat | Förändring | Antal röster på MP | Placering |
|---|---|---|---|---|
| Lovö | 15,1 % | +3,1 | 102 | 2:a |
| Färingsö 3 Svartsjö Sånga | 12,1 % | +3,6 | 88 | 5:e |
| Ekerö 8 Ekerö centrum | 8,0 % | +3,3 | 53 | 4:e |
| Färingsö 6 Skå | 7,2 % | +0,5 | 73 | 6:e |
| Färingsö 2 Färentuna Hilleshög | 6,8 % | +0,8 | 64 | 6:e |
| Ekerö 3 Ekerö-Väsby | 6,7 % | +1,6 | 81 | 6:e |
| Ekerö 7 Sundby Helgö | 6,7 % | −0,6 | 85 | 6:e |
| Ekerö 1 Ekebyhov-Gällstaö | 6,1 % | +1,7 | 72 | 6:e |
| Färingsö 5 Stenhamra Norra | 5,8 % | +1,6 | 64 | 7:e |
| Adelsö | 5,6 % | −2,7 | 30 | 6:e |
| Färingsö 4 Stenhamra Södra | 5,6 % | +0,5 | 65 | 6:e |
| Ekerö 10 Sandudden | 5,5 % | +0,4 | 52 | 7:e |
| Färingsö 1 Färingsö Norra | 5,5 % | +1,1 | 60 | 7:e |
| Ekerö 5 Närlunda | 5,2 % | +0,9 | 35 | 6:e |
| Ekerö 4 Träkvista-Skärvik | 5,0 % | −1,1 | 53 | 7:e |
| Munsö | 4,8 % | +1,5 | 39 | 7:e |
| Ekerö 6 Älvnäs | 4,8 % | ±0,0 | 53 | 7:e |
| Ekerö 9 Träkvista | 4,7 % | −2,3 | 32 | 8:e |
| Ekerö 2 Ekebyhov Västra | 4,4 % | +0,7 | 47 | 8:e |
| Uppsamlingsdistrikt 00 | 8,4 % | ej jämförbart | 82 | 4:e |
| Kommun | Resultat | Förändring | Placering |
|---|---|---|---|
| Stockholm | 11,0 % | +5,0 | 4:e |
| Solna | 6,9 % | +2,4 | 6:e |
| Sundbyberg | 6,8 % | +1,9 | 6:e |
| Tyresö | 6,8 % | +2,1 | 4:e |
| Vallentuna | 6,7 % | +1,8 | 5:e |
| Ekerö | 6,5 % | +0,9 | 6:e |
| Nacka | 6,5 % | +1,3 | 5:e |
| Värmdö | 6,3 % | +2,3 | 5:e |
| Huddinge | 6,1 % | +2,3 | 5:e |
| Södertälje | 5,7 % | +1,0 | 6:e |
| Sollentuna | 5,7 % | +1,4 | 7:e |
| Täby | 5,2 % | +1,4 | 6:e |
| Järfälla | 5,0 % | +1,5 | 7:e |
| Vaxholm | 5,0 % | +2,2 | 7:e |
| Lidingö | 4,9 % | +1,1 | 6:e |
| Norrtälje | 4,8 % | +1,7 | 8:e |
| Botkyrka | 4,7 % | +1,7 | 6:e |
| Upplands Väsby | 4,5 % | +1,5 | 7:e |
| Danderyd | 4,4 % | +0,8 | 7:e |
| Nynäshamn | 4,4 % | +0,4 | 7:e |
| Österåker | 4,4 % | +1,0 | 6:e |
| Haninge | 4,1 % | +1,5 | 8:e |
| Upplands-Bro | 3,6 % | +1,0 | 8:e |
| Sigtuna | 3,4 % | +0,2 | 6:e |
| Nykvarn | 3,3 % | +1,1 | 8:e |
| Salem | 3,3 % | +1,7 | 8:e |

