Uppsamlingsräkning klar: Här fick Miljöpartiet sitt största stöd i Sigtuna

Sigtuna kommunVal
Vallokal

När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att Miljöpartiet får 3,4 procent av rösterna i kommunfullmäktigevalet i Sigtuna.

Efter den preliminära rösträkningen ser Miljöpartiet ut att ha fått 3,4 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Sigtuna. Det är en ökning med 0,2 procentenheter från 2022 års resultat. Det är en bit från partiets starkaste kommun, Jokkmokk, där de fick 22,5 procent i lokalvalet.

Resultatet gör Miljöpartiet till det sjätte största partiet i årets kommunval i Sigtuna kommun.

Miljöpartiets resultat i kommunvalen genom tiderna
ValårAndelRank
20263,4 %6:e
20223,21 %8:e
20183,62 %9:e
20145,89 %4:e
20104,55 %5:e
20063,24 %8:e
20023,63 %7:e
19983,18 %8:e
19943,63 %6:e
19912,99 %8:e
19883,29 %7:e
19850,69 %9:e
19821,19 %8:e

Två mandat i kommunfullmäktige

Om resultatet står sig i sluträkningen ger det Miljöpartiet två mandat i Sigtunas kommunfullmäktige.

Kommunfullmäktige i Sigtuna kommer den här mandatperioden ha totalt 61 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 2 procent för att ta mandat i Sigtuna kommun.

Miljöpartiet tar plats i åtminstone 216 kommuner av 290 efter årets val. I 47 kommuner kommer de in efter att ha saknat mandat sist, och i en kommun förlorar de sin plats i och med årets val, om de preliminära resultaten står sig. Totalt ökar Miljöpartiet inte sin andel av mandaten i en enda kommun.

Här gick Miljöpartiet bäst – och sämst

Allra bäst gick det för Miljöpartiet i valdistriktet Brännbo-Klockbacken med 7,6 procent av rösterna, och sämst i Tingvalla och Södra Valsta, 1,3 procent. Partiets bästa distrikt i hela landet är N Fäladen, Kämnärsrätten NV i Lunds kommun, där de fick 33,6 procent av rösterna.1

ValdistriktResultatFörändringAntal röster på MPPlacering
Brännbo-Klockbacken7,6 %+0,8864:e
Norra Sigtuna-Prästängen5,4 %ej jämförbart636:e
Sjudargården-S:t Per4,9 %+1,9597:e
Södra Rosersberg4,3 %+0,3376:e
Lunda-Skepptuna-Vidbo4,2 %+0,6346:e
Centrala Sigtuna-Utsikten-Viken4,1 %−0,2595:e
Stadsängarna-Ragvaldsbo4,1 %ej jämförbart327:e
Rävsta-Steningehöjden4,1 %+1,2396:e
Norra Ekilla4,0 %−1,8326:e
Björkbacka-Charlottenberg-Til3,6 %+1,6376:e
Sätuna3,5 %−0,1345:e
Sundveda-Södra Ekilla3,4 %+0,5385:e
Odensala3,2 %+0,1297:e
Norra Rosersberg-Skånela3,2 %+0,6308:e
Centrala Märsta3,1 %−0,5256:e
Norra Valsta3,1 %+1,3255:e
Östra Norrbacka-Rolsta3,0 %+0,1295:e
Munkholmen2,9 %+1,5279:e
Arenberga2,8 %−1,6378:e
Gamla Märsta2,7 %±0,0267:e
Östra Valsta2,5 %+0,1226:e
Västra Steninge2,4 %−0,1326:e
Nymärsta2,2 %+0,7166:e
Östra Steninge2,2 %ej jämförbart196:e
Steninge slottsby2,1 %ej jämförbart278:e
Valsta Centrum2,0 %−0,1197:e
Tingvalla1,3 %−0,7117:e
Södra Valsta1,3 %−0,6147:e
Uppsamlingsdistrikt 003,7 %ej jämförbart455:e
Så gick det för Miljöpartiet i övriga länet
KommunResultatFörändringPlacering
Stockholm11,0 %+5,04:e
Solna6,9 %+2,46:e
Sundbyberg6,8 %+1,96:e
Tyresö6,8 %+2,14:e
Vallentuna6,7 %+1,85:e
Ekerö6,5 %+0,96:e
Nacka6,5 %+1,35:e
Värmdö6,3 %+2,35:e
Huddinge6,1 %+2,35:e
Södertälje5,7 %+1,06:e
Sollentuna5,7 %+1,47:e
Täby5,2 %+1,46:e
Järfälla5,0 %+1,57:e
Vaxholm5,0 %+2,27:e
Lidingö4,9 %+1,16:e
Norrtälje4,8 %+1,78:e
Botkyrka4,7 %+1,76:e
Upplands Väsby4,5 %+1,57:e
Danderyd4,4 %+0,87:e
Nynäshamn4,4 %+0,47:e
Österåker4,4 %+1,06:e
Haninge4,1 %+1,58:e
Upplands-Bro3,6 %+1,08:e
Sigtuna3,4 %+0,26:e
Nykvarn3,3 %+1,18:e
Salem3,3 %+1,78:e

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.