Uppsamlingsräkning klar: Centerpartiet gör sitt sämsta val på över 50 år i Kalmar

Kalmar kommunVal
En hand postar ett röstkuvert

När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att Centerpartiet gör sitt sämsta val på länge i Kalmar kommun.

Efter den preliminära rösträkningen ser Centerpartiet ut att ha fått 5,2 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Kalmar. Det är partiets sämsta resultat sedan åtminstone 1973. Partiets starkaste kommun i landet är Överkalix, där de fick 48,6 procent i lokalvalet.

Resultatet gör Centerpartiet till nästa minsta av de partier som fått mandat i årets kommunval i Kalmar kommun.

Centerpartiets resultat i kommunvalen genom tiderna
ValårAndelRank
20265,2 %6:e
20225,91 %6:e
20188,02 %4:e
20147,08 %4:e
20106,88 %3:e
20068,70 %3:e
20028,91 %4:e
19988,20 %5:e
199410,06 %3:e
199111,73 %3:e
198812,59 %3:e
198510,46 %3:e
198214,07 %3:e
197915,81 %3:e
197621,37 %2:a
197323,25 %2:a

Tre mandat i kommunfullmäktige

Om resultatet står sig i sluträkningen ger det Centerpartiet tre mandat i Kalmars kommunfullmäktige. Efter förra valet fick partiet fyra mandat.

Kommunfullmäktige i Kalmar kommer den här mandatperioden ha totalt 61 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 3 procent för att ta mandat i Kalmar kommun.

Centerpartiet tar plats i 282 kommuner av 290 efter årets val. I en kommun kommer de in efter att ha saknat mandat sist, och i en kommun förlorar de sin plats i och med årets val, om de preliminära resultaten står sig. Totalt ökar Centerpartiet inte sin andel av mandaten i en enda kommun.

Här gick Centerpartiet bäst – och sämst

Allra bäst gick det för Centerpartiet i valdistriktet Tvärskog med 13,9 procent av rösterna, och sämst i Norrliden V, 1,3 procent. Partiets bästa distrikt i hela landet är Resele i Sollefteå kommun, där de fick 54,8 procent av rösterna.

ValdistriktResultatFörändringAntal röster på CPlacering
Tvärskog13,9 %−0,21054:e
Påryd10,2 %−5,2524:e
Läckeby9,2 %−1,81075:e
Rockneby8,6 %−0,5815:e
Hagby Vassmolösa S8,6 %−2,21154:e
Trekanten8,5 %−0,61205:e
Drag-Revsudden7,5 %+1,8744:e
Kalmarsundsparken-Stensö6,7 %+0,7725:e
Halltorp-Voxtorp6,4 %−3,1445:e
Malmen V6,1 %+0,4786:e
Björkenäs mfl6,0 %+1,0525:e
Smedby S-Rinkabyholm N-Boholmarna6,0 %+0,5664:e
Berga5,8 %−0,5814:e
Bergavik5,8 %+1,5634:e
Djurängen V5,7 %+0,7595:e
Malmen Ö-Norrgårdsgärdet Ö5,5 %ej jämförbart705:e
Gamla stan5,5 %+0,4696:e
Getingen-Tallhagen5,4 %ej jämförbart716:e
Ljungbyholm-Vassmolösa N5,3 %−1,2845:e
Kvarnholmen5,2 %+0,4746:e
Lindsdal NO5,0 %+0,7475:e
Falkenberg5,0 %−2,5626:e
Lindsdal NV-Förlösa4,9 %−1,3506:e
Skälby4,9 %−1,1427:e
Snurrom4,5 %+0,1236:e
Rinkabyholm S-Hossmo4,4 %−1,1605:e
Norrgårdsgärdet V4,2 %−1,4336:e
Sandås-Stensberg4,0 %−0,2547:e
Ängö-Varvsholmen3,9 %ej jämförbart525:e
Lindsdal SO-Fjölebro3,8 %−1,4506:e
Smedby Ö3,8 %−0,3396:e
Tegelviken-Johannesborg3,8 %−0,3417:e
Lindsdal SV-Kläckeberga3,5 %−1,2337:e
Djurängen Ö3,3 %−0,4537:e
Smedby V3,2 %−0,4277:e
Malmen S3,1 %−1,0237:e
Vimpeltorpet3,0 %−1,1437:e
Berga Centrum2,9 %−1,4357:e
Funkabo2,5 %−2,6267:e
Oxhagen2,4 %−1,2317:e
Norrliden Ö2,3 %−0,9237:e
Norrliden V1,3 %−1,5127:e
Uppsamlingsdistrikt 026,0 %ej jämförbart436:e
Uppsamlingsdistrikt 015,3 %ej jämförbart376:e
Så gick det för Centerpartiet i övriga länet
KommunResultatFörändringPlacering
Torsås15,7 %−1,73:e
Vimmerby15,2 %−0,43:e
Hultsfred14,1 %−17,93:e
Mörbylånga14,0 %+0,83:e
Nybro10,8 %−6,04:e
Mönsterås9,7 %−14,73:e
Borgholm8,9 %−0,44:e
Västervik7,6 %+0,34:e
Högsby7,3 %−8,85:e
Emmaboda6,8 %−12,14:e
Kalmar5,2 %−0,76:e
Oskarshamn5,1 %+1,36:e

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.