Uppsamlingsräkning klar: Vänsterpartiet gör ett av sina bästa val i Kalmar

Kalmar kommunVal
Vallokal

När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att Vänsterpartiet gör ett historiskt bra kommunfullmäktigeval i Kalmar kommun.

Efter den preliminära rösträkningen ser Vänsterpartiet ut att ha fått 7 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Kalmar. Det är en ökning med 0,3 procentenheter från 2022 års resultat. Det är ett av partiets bästa resultat, historiskt sett.

Resultatet gör Vänsterpartiet till det fjärde största partiet i årets kommunval i Kalmar kommun.

Vänsterpartiets resultat i kommunvalen genom tiderna
ValårAndelRank
20267,0 %4:e
20226,69 %4:e
20186,11 %5:e
20145,18 %7:e
20104,50 %7:e
20065,11 %6:e
20027,87 %6:e
199810,43 %3:e
19945,33 %5:e
19913,76 %7:e
19884,48 %6:e
19853,89 %5:e
19823,87 %5:e
19795,02 %5:e
19763,57 %5:e
19733,74 %5:e

Fyra mandat i kommunfullmäktige

Om resultatet står sig i sluträkningen ger det Vänsterpartiet fyra mandat i Kalmars kommunfullmäktige. Det är lika många som efter förra valet.

Kommunfullmäktige i Kalmar kommer den här mandatperioden ha totalt 61 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 3 procent för att ta mandat i Kalmar kommun.

Vänsterpartiet tar plats i åtminstone 285 kommuner av 290 efter årets val. I fyra kommuner kommer de in efter att ha saknat mandat sist. Totalt ökar Vänsterpartiet inte sin andel av mandaten i en enda kommun.

Här gick Vänsterpartiet bäst – och sämst

Allra bäst gick det för Vänsterpartiet i valdistriktet Norrliden Ö med 23,7 procent av rösterna, och sämst i Drag-Revsudden, 2,1 procent. Partiets bästa distrikt i hela landet är Pajala norra i Pajala kommun, där de fick 48,7 procent av rösterna.1

ValdistriktResultatFörändringAntal röster på VPlacering
Norrliden Ö23,7 %+10,72342:a
Norrliden V22,7 %+11,32152:a
Oxhagen17,2 %+5,32212:a
Funkabo15,7 %+2,91622:a
Snurrom14,6 %+4,3754:e
Smedby V12,4 %+3,61064:e
Skälby10,6 %−1,8904:e
Berga Centrum10,0 %+2,71224:e
Falkenberg9,5 %−0,71194:e
Malmen V9,2 %−1,71174:e
Djurängen Ö8,7 %+1,81404:e
Sandås-Stensberg8,0 %+1,31074:e
Djurängen V7,9 %+1,0824:e
Malmen S7,5 %−2,2554:e
Smedby Ö7,3 %−0,1754:e
Getingen-Tallhagen7,2 %ej jämförbart945:e
Norrgårdsgärdet V6,2 %−1,4494:e
Kvarnholmen6,2 %−1,3874:e
Bergavik6,1 %−0,2663:e
Malmen Ö-Norrgårdsgärdet Ö5,6 %ej jämförbart714:e
Tegelviken-Johannesborg5,3 %−0,7586:e
Gamla stan4,8 %−1,9607:e
Lindsdal SV-Kläckeberga4,7 %−1,3455:e
Kalmarsundsparken-Stensö4,6 %+0,2497:e
Lindsdal NO4,5 %−1,4436:e
Påryd4,5 %−0,1236:e
Lindsdal SO-Fjölebro4,3 %−1,5565:e
Läckeby4,2 %+0,6496:e
Tvärskog4,1 %+0,3316:e
Vimpeltorpet3,9 %−0,9566:e
Rockneby3,9 %−2,0376:e
Trekanten3,9 %+0,2556:e
Halltorp-Voxtorp3,8 %−0,7266:e
Ängö-Varvsholmen3,6 %ej jämförbart486:e
Hagby Vassmolösa S3,6 %−0,5487:e
Ljungbyholm-Vassmolösa N3,4 %−1,1536:e
Lindsdal NV-Förlösa3,1 %−0,6327:e
Berga3,1 %−0,8437:e
Björkenäs mfl3,0 %−2,1268:e
Smedby S-Rinkabyholm N-Boholmarna2,9 %−0,7327:e
Rinkabyholm S-Hossmo2,3 %−1,1328:e
Drag-Revsudden2,1 %−1,0218:e
Uppsamlingsdistrikt 0112,2 %ej jämförbart853:e
Uppsamlingsdistrikt 028,3 %ej jämförbart604:e
Så gick det för Vänsterpartiet i övriga länet
KommunResultatFörändringPlacering
Nybro8,3 %+2,55:e
Vimmerby7,5 %−3,46:e
Kalmar7,0 %+0,34:e
Oskarshamn6,6 %−0,75:e
Emmaboda6,3 %+2,05:e
Västervik6,3 %+1,76:e
Hultsfred6,2 %−0,26:e
Mörbylånga4,9 %−0,87:e
Högsby4,8 %+1,16:e
Mönsterås4,8 %+1,46:e
Torsås4,8 %+0,46:e
Borgholm3,9 %−0,38:e

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.