När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att Vänsterpartiet får 5,8 procent av rösterna i kommunfullmäktigevalet i Nynäshamn.
Efter den preliminära rösträkningen ser Vänsterpartiet ut att ha fått 5,8 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Nynäshamn. Det är ungefär samma resultat som 2022. Partiets starkaste kommun i landet är Pajala, där de fick 31,7 procent i lokalvalet.
Resultatet gör Vänsterpartiet till det femte största partiet i årets kommunval i Nynäshamns kommun.

| Valår | Andel | Rank |
|---|---|---|
| 2026 | 5,8 % | 5:e |
| 2022 | 5,75 % | 5:e |
| 2018 | 5,46 % | 6:e |
| 2014 | 6,34 % | 7:e |
| 2010 | 5,06 % | 5:e |
| 2006 | 4,84 % | 4:e |
| 2002 | 9,10 % | 4:e |
| 1998 | 11,11 % | 3:e |
| 1994 | 7,66 % | 4:e |
| 1991 | 6,86 % | 5:e |
| 1988 | 8,34 % | 5:e |
| 1985 | 8,46 % | 4:e |
| 1982 | 6,30 % | 4:e |
| 1979 | 8,10 % | 5:e |
| 1976 | 7,17 % | 5:e |
| 1973 | 7,12 % | 5:e |
Två mandat i kommunfullmäktige
Om resultatet står sig i sluträkningen ger det Vänsterpartiet två mandat i Nynäshamns kommunfullmäktige. Det är lika många som efter förra valet.
Kommunfullmäktige i Nynäshamn kommer den här mandatperioden ha totalt 41 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 2 procent för att ta mandat i Nynäshamns kommun.
Vänsterpartiet tar plats i åtminstone 285 kommuner av 290 efter årets val. I fyra kommuner kommer de in efter att ha saknat mandat sist. Totalt ökar Vänsterpartiet inte sin andel av mandaten i en enda kommun.

Här gick Vänsterpartiet bäst – och sämst
Allra bäst gick det för Vänsterpartiet i valdistriktet Nynäshamn 9 Nicksta med 15,4 procent av rösterna, och sämst i Nynäshamn 19 Mellersta Sorunda, 1,7 procent. Partiets bästa distrikt i hela landet är Pajala norra i Pajala kommun, där de fick 48,7 procent av rösterna.1
| Valdistrikt | Resultat | Förändring | Antal röster på V | Placering |
|---|---|---|---|---|
| Nynäshamn 9 Nicksta | 15,4 % | +0,4 | 160 | 3:e |
| Nynäshamn 14 Ösmo Ö | 11,6 % | +5,7 | 123 | 4:e |
| Nynäshamn 10 Vaktberget | 10,0 % | +3,4 | 126 | 4:e |
| Nynäshamn 5 Gröndal | 8,8 % | −0,6 | 57 | 4:e |
| Nynäshamn 15 Ösmo S | 5,3 % | +0,1 | 55 | 6:e |
| Nynäshamn 3 Estö V | 5,2 % | −1,0 | 49 | 6:e |
| Nynäshamn 4 Centrala Nynäs | 4,7 % | −1,4 | 58 | 6:e |
| Nynäshamn 8 Kullsta | 4,7 % | −2,7 | 41 | 5:e |
| Nynäshamn 13 Ösmo V | 4,7 % | −1,3 | 35 | 6:e |
| Nynäshamn 2 Estö Ö | 4,1 % | −0,6 | 37 | 7:e |
| Nynäshamn 7 Via | 3,8 % | −2,7 | 47 | 7:e |
| Nynäshamn 1 Sandhamn | 3,7 % | −2,0 | 30 | 7:e |
| Nynäshamn 18 Sorunda S | 3,7 % | −0,6 | 43 | 8:e |
| Nynäshamn 11 Hacktorp | 3,6 % | −1,6 | 26 | 7:e |
| Nynäshamn 20 Sorunda N | 2,9 % | −0,3 | 42 | 8:e |
| Nynäshamn 16 Ösmo N | 2,3 % | −0,6 | 24 | 9:e |
| Nynäshamn 17 Torö | 1,9 % | −0,1 | 8 | 10:e |
| Nynäshamn 19 Mellersta Sorunda | 1,7 % | +0,4 | 18 | 9:e |
| Uppsamlingsdistrikt 00 | 10,0 % | ej jämförbart | 89 | 4:e |
| Kommun | Resultat | Förändring | Placering |
|---|---|---|---|
| Stockholm | 14,5 % | −0,8 | 3:e |
| Botkyrka | 14,2 % | +3,5 | 2:a |
| Järfälla | 13,5 % | +2,8 | 3:e |
| Sundbyberg | 13,2 % | −0,1 | 3:e |
| Huddinge | 11,6 % | +1,9 | 3:e |
| Sigtuna | 11,5 % | +5,3 | 4:e |
| Upplands-Bro | 11,0 % | +2,8 | 4:e |
| Haninge | 10,1 % | +2,3 | 4:e |
| Upplands Väsby | 9,5 % | +1,7 | 5:e |
| Södertälje | 9,3 % | +1,9 | 4:e |
| Solna | 9,3 % | −0,2 | 3:e |
| Sollentuna | 8,0 % | +1,9 | 4:e |
| Nacka | 6,3 % | +0,5 | 6:e |
| Salem | 6,0 % | +1,3 | 6:e |
| Nynäshamn | 5,8 % | ±0,0 | 5:e |
| Tyresö | 5,7 % | +0,2 | 5:e |
| Norrtälje | 5,2 % | ±0,0 | 6:e |
| Vaxholm | 5,2 % | −1,3 | 6:e |
| Värmdö | 4,4 % | −0,5 | 6:e |
| Österåker | 4,2 % | −0,3 | 7:e |
| Vallentuna | 4,0 % | −0,1 | 8:e |
| Lidingö | 3,8 % | +0,1 | 9:e |
| Ekerö | 2,9 % | −0,3 | 9:e |
| Nykvarn | 2,5 % | +0,6 | 9:e |
| Täby | 2,4 % | +0,2 | 8:e |
| Danderyd | 1,3 % | −0,5 | 9:e |

