När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att Sverigedemokraterna får 15,3 procent av rösterna i kommunfullmäktigevalet i Hudiksvall.
Efter den preliminära rösträkningen ser Sverigedemokraterna ut att ha fått 15,3 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Hudiksvall. Det är en ökning med 0,5 procentenheter från 2022 års resultat. Det är en bit från partiets starkaste kommun, Färgelanda, där de fick 39 procent i lokalvalet.
Resultatet gör Sverigedemokraterna till det fjärde största partiet i årets kommunval i Hudiksvalls kommun.

| Valår | Andel | Rank |
|---|---|---|
| 2026 | 15,3 % | 4:e |
| 2022 | 14,85 % | 4:e |
| 2018 | 11,71 % | 4:e |
| 2014 | 9,46 % | 5:e |
| 2010 | 4,08 % | 7:e |
| 2006 | 1,82 % | 8:e |
Åtta mandat i kommunfullmäktige
Om resultatet står sig i sluträkningen ger det Sverigedemokraterna åtta mandat i Hudiksvalls kommunfullmäktige.
Kommunfullmäktige i Hudiksvall kommer den här mandatperioden ha totalt 51 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 2 procent för att ta mandat i Hudiksvalls kommun.
Sverigedemokraterna tar plats i samtliga landets kommuner efter årets val. I fem kommuner kommer de in efter att ha saknat mandat sist. Totalt ökar Sverigedemokraterna inte sin andel av mandaten i en enda kommun.

Här gick Sverigedemokraterna bäst – och sämst
Allra bäst gick det för Sverigedemokraterna i valdistriktet Svågadalen med 28,5 procent av rösterna, och sämst i Kålhagen, 8,9 procent. Partiets bästa distrikt i hela landet är Mjällby m fl i Sölvesborgs kommun, där de fick 47 procent av rösterna.
| Valdistrikt | Resultat | Förändring | Antal röster på SD | Placering |
|---|---|---|---|---|
| Svågadalen | 28,5 % | +5,0 | 76 | 1:a |
| Enånger | 23,1 % | +3,8 | 221 | 2:a |
| Rogsta-Malsta | 22,9 % | +2,8 | 222 | 1:a |
| Bobygden-Kalvstigen-Långbacka | 20,8 % | −0,4 | 182 | 2:a |
| Bjuråker-Norrbo | 20,5 % | −1,1 | 245 | 2:a |
| Njutånger | 19,7 % | +0,7 | 158 | 3:e |
| Iggesund Södra | 19,2 % | +0,2 | 168 | 2:a |
| Iggesund Norra | 19,1 % | −0,4 | 216 | 2:a |
| Näsviken | 17,3 % | +0,5 | 173 | 3:e |
| Stömne-Smedsbo-Överälve | 17,1 % | −2,8 | 161 | 3:e |
| Forsa | 16,3 % | +1,1 | 234 | 4:e |
| Hög-Sanna | 16,1 % | ej jämförbart | 190 | 4:e |
| Ava-Gåsbacka-Myra | 14,8 % | −0,4 | 147 | 3:e |
| Idenor-Saltvik | 13,2 % | +0,6 | 175 | 4:e |
| Sandvalla-Kristineberg | 12,9 % | ej jämförbart | 165 | 4:e |
| Väster | 11,8 % | ej jämförbart | 141 | 4:e |
| Centrum | 11,4 % | ej jämförbart | 127 | 4:e |
| Björkberg-Maln-Lingarö | 11,3 % | ej jämförbart | 155 | 4:e |
| Fridhem-Åvik | 10,8 % | ej jämförbart | 138 | 4:e |
| Håsta | 10,3 % | ej jämförbart | 135 | 4:e |
| Öster | 9,6 % | ej jämförbart | 117 | 5:e |
| Kålhagen | 8,9 % | ej jämförbart | 105 | 4:e |
| Uppsamlingsdistrikt 00 | 16,9 % | ej jämförbart | 70 | 3:e |
| Kommun | Resultat | Förändring | Placering |
|---|---|---|---|
| Sandviken | 22,0 % | −0,5 | 3:e |
| Ovanåker | 19,6 % | +2,4 | 2:a |
| Söderhamn | 19,6 % | +0,2 | 2:a |
| Bollnäs | 19,5 % | +2,4 | 2:a |
| Ockelbo | 19,4 % | −10,3 | 2:a |
| Gävle | 18,9 % | −0,6 | 3:e |
| Nordanstig | 18,5 % | +0,6 | 3:e |
| Hofors | 18,1 % | +0,9 | 2:a |
| Hudiksvall | 15,3 % | +0,5 | 4:e |
| Ljusdal | 12,6 % | −3,4 | 3:e |

