När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att Sverigedemokraterna får 19,6 procent av rösterna i kommunfullmäktigevalet i Söderhamn.
Efter den preliminära rösträkningen ser Sverigedemokraterna ut att ha fått 19,6 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Söderhamn. Det är en ökning med 0,2 procentenheter från 2022 års resultat. Det är en bit från partiets starkaste kommun, Färgelanda, där de fick 39 procent i lokalvalet.
Resultatet gör Sverigedemokraterna till det näst största partiet i årets kommunval i Söderhamns kommun, efter Socialdemokraterna.

| Valår | Andel | Rank |
|---|---|---|
| 2026 | 19,6 % | 2:a |
| 2022 | 19,46 % | 2:a |
| 2018 | 15,09 % | 3:e |
| 2014 | 15,41 % | 2:a |
| 2010 | 11,65 % | 4:e |
| 2006 | 4,20 % | 7:e |
Tio mandat i kommunfullmäktige
Om resultatet står sig i sluträkningen ger det Sverigedemokraterna tio mandat i Söderhamns kommunfullmäktige.
Kommunfullmäktige i Söderhamn kommer den här mandatperioden ha totalt 49 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 2 procent för att ta mandat i Söderhamns kommun.
Sverigedemokraterna tar plats i samtliga landets kommuner efter årets val. I fem kommuner kommer de in efter att ha saknat mandat sist. Totalt ökar Sverigedemokraterna inte sin andel av mandaten i en enda kommun.

Här gick Sverigedemokraterna bäst – och sämst
Allra bäst gick det för Sverigedemokraterna i valdistriktet Bergvik – Skog med 27,1 procent av rösterna, och sämst i Söderhamn Klossdammen-Stormyran m fl, 12,9 procent. Partiets bästa distrikt i hela landet är Mjällby m fl i Sölvesborgs kommun, där de fick 47 procent av rösterna.
| Valdistrikt | Resultat | Förändring | Antal röster på SD | Placering |
|---|---|---|---|---|
| Bergvik – Skog | 27,1 % | +1,8 | 394 | 1:a |
| Ljusne | 26,4 % | +1,3 | 318 | 2:a |
| Marma-Mo | 24,8 % | +2,8 | 279 | 1:a |
| Sandarne | 23,2 % | −0,2 | 299 | 2:a |
| Söderala | 22,1 % | −1,2 | 242 | 2:a |
| Norrala-Trönö | 19,8 % | −0,3 | 231 | 3:e |
| Vågbro | 19,7 % | −0,2 | 243 | 3:e |
| Söderhamn Norrtull-Granskär | 17,7 % | +0,9 | 242 | 2:a |
| Stugsund | 16,5 % | +1,6 | 142 | 3:e |
| Söderhamn Norrberget-Hägnan m fl | 15,1 % | −1,8 | 172 | 2:a |
| Söderhamn Öster-Broberg-Färssjön | 13,9 % | +1,6 | 138 | 4:e |
| Söderhamn Centrum-Väster | 13,1 % | −2,2 | 159 | 3:e |
| Söderhamn Klossdammen-Stormyran m fl | 12,9 % | −0,1 | 141 | 4:e |
| Uppsamlingsdistrikt 00 | 17,5 % | ej jämförbart | 85 | 3:e |
| Kommun | Resultat | Förändring | Placering |
|---|---|---|---|
| Sandviken | 22,0 % | −0,5 | 3:e |
| Ovanåker | 19,6 % | +2,4 | 2:a |
| Söderhamn | 19,6 % | +0,2 | 2:a |
| Bollnäs | 19,5 % | +2,4 | 2:a |
| Ockelbo | 19,4 % | −10,3 | 2:a |
| Gävle | 18,9 % | −0,6 | 3:e |
| Nordanstig | 18,5 % | +0,6 | 3:e |
| Hofors | 18,1 % | +0,9 | 2:a |
| Hudiksvall | 15,3 % | +0,5 | 4:e |
| Ljusdal | 12,6 % | −3,4 | 3:e |

