När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att årets val blir det första där Sverigedemokraterna gör sämre i från sig än i valet innan. Partiet backar 0,5 procentenheter.
Efter den preliminära rösträkningen ser Sverigedemokraterna ut att ha fått 22 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Sandviken. Det är en minskning med 0,5 procentenheter från 2022 års resultat. Partiets starkaste kommun i landet är Färgelanda, där de fick 39 procent i lokalvalet.
Resultatet gör Sverigedemokraterna till det tredje största partiet i årets kommunval i Sandvikens kommun, efter Socialdemokraterna och Moderaterna.

| Valår | Andel | Rank |
|---|---|---|
| 2026 | 22,0 % | 3:e |
| 2022 | 22,48 % | 2:a |
| 2018 | 18,60 % | 2:a |
| 2014 | 12,40 % | 3:e |
| 2010 | 5,69 % | 5:e |
| 2006 | 1,67 % | 9:e |
Elva mandat i kommunfullmäktige
Om resultatet står sig i sluträkningen ger det Sverigedemokraterna elva mandat i Sandvikens kommunfullmäktige.
Kommunfullmäktige i Sandviken kommer den här mandatperioden ha totalt 51 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 2 procent för att ta mandat i Sandvikens kommun.
Sverigedemokraterna tar plats i samtliga landets kommuner efter årets val. I fem kommuner kommer de in efter att ha saknat mandat sist. Totalt ökar Sverigedemokraterna inte sin andel av mandaten i en enda kommun.

Här gick Sverigedemokraterna bäst – och sämst
Allra bäst gick det för Sverigedemokraterna i valdistriktet Kungsgården-Åshammar med 33,9 procent av rösterna, och sämst i Murgården, 14,2 procent. Partiets bästa distrikt i hela landet är Mjällby m fl i Sölvesborgs kommun, där de fick 47 procent av rösterna.
| Valdistrikt | Resultat | Förändring | Antal röster på SD | Placering |
|---|---|---|---|---|
| Kungsgården-Åshammar | 33,9 % | +2,3 | 529 | 1:a |
| Gästrike-Hammarby-Storvik Södra | 31,3 % | −0,4 | 393 | 1:a |
| Österfärnebo | 28,8 % | +2,3 | 232 | 1:a |
| Årsunda | 27,2 % | +1,5 | 426 | 1:a |
| Storvik Norra | 25,4 % | −1,4 | 287 | 2:a |
| Järbo | 25,4 % | −5,3 | 400 | 2:a |
| Barrsätra | 20,8 % | +0,6 | 230 | 3:e |
| Jäderfors-Norrsätra | 20,7 % | −2,6 | 216 | 2:a |
| Sandviken Centrum | 20,7 % | −0,5 | 267 | 2:a |
| Björksätra | 20,3 % | −0,7 | 214 | 2:a |
| Sandbacka | 20,2 % | +0,9 | 313 | 3:e |
| Jernvallen Norra | 20,2 % | −1,4 | 260 | 3:e |
| Sandviken Norra | 18,6 % | +0,3 | 311 | 3:e |
| Säljan | 18,0 % | −1,7 | 279 | 3:e |
| Vallhov | 17,7 % | −1,1 | 247 | 3:e |
| Jernvallen Södra | 17,3 % | +0,2 | 257 | 3:e |
| Stadsparken | 15,9 % | −1,0 | 213 | 3:e |
| Murgården | 14,2 % | −1,2 | 154 | 3:e |
| Uppsamlingsdistrikt 00 | 19,8 % | ej jämförbart | 102 | 2:a |
| Kommun | Resultat | Förändring | Placering |
|---|---|---|---|
| Sandviken | 22,0 % | −0,5 | 3:e |
| Ovanåker | 19,6 % | +2,4 | 2:a |
| Söderhamn | 19,6 % | +0,2 | 2:a |
| Bollnäs | 19,5 % | +2,4 | 2:a |
| Ockelbo | 19,4 % | −10,3 | 2:a |
| Gävle | 18,9 % | −0,6 | 3:e |
| Nordanstig | 18,5 % | +0,6 | 3:e |
| Hofors | 18,1 % | +0,9 | 2:a |
| Hudiksvall | 15,3 % | +0,5 | 4:e |
| Ljusdal | 12,6 % | −3,4 | 3:e |

