När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att Kristdemokraterna får 3,7 procent av rösterna i kommunfullmäktigevalet i Hudiksvall.
Efter den preliminära rösträkningen ser Kristdemokraterna ut att ha fått 3,7 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Hudiksvall. Det är en minskning med 1,7 procentenheter från 2022 års resultat. Partiets starkaste kommun i landet är Lycksele, där de fick 40,1 procent i lokalvalet.
Resultatet gör Kristdemokraterna till det minsta av de partier som fått mandat i årets kommunval i Hudiksvalls kommun.

| Valår | Andel | Rank |
|---|---|---|
| 2026 | 3,7 % | 7:e |
| 2022 | 5,39 % | 6:e |
| 2018 | 3,73 % | 7:e |
| 2014 | 3,03 % | 7:e |
| 2010 | 4,20 % | 6:e |
| 2006 | 5,03 % | 6:e |
| 2002 | 6,58 % | 6:e |
| 1998 | 8,61 % | 5:e |
| 1994 | 3,35 % | 7:e |
| 1991 | 7,12 % | 4:e |
| 1988 | 4,12 % | 7:e |
| 1985 | 2,42 % | 7:e |
| 1982 | 2,91 % | 7:e |
| 1979 | 2,30 % | 6:e |
| 1976 | 1,55 % | 7:e |
| 1973 | 1,73 % | 7:e |
Två mandat i kommunfullmäktige
Om resultatet står sig i sluträkningen ger det Kristdemokraterna två mandat i Hudiksvalls kommunfullmäktige. Efter förra valet fick partiet tre mandat.
Kommunfullmäktige i Hudiksvall kommer den här mandatperioden ha totalt 51 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 2 procent för att ta mandat i Hudiksvalls kommun.
Kristdemokraterna tar plats i 267 kommuner av 290 efter årets val. I elva kommuner kommer de in efter att ha saknat mandat sist, och i fem kommuner förlorar de sin plats i och med årets val, om de preliminära resultaten står sig. Totalt ökar Kristdemokraterna inte sin andel av mandaten i en enda kommun.

Här gick Kristdemokraterna bäst – och sämst
Allra bäst gick det för Kristdemokraterna i valdistriktet Rogsta-Malsta med 7,1 procent av rösterna, och sämst i Håsta, 2,2 procent. Partiets bästa distrikt i hela landet är Forsdala i Lycksele kommun, där de fick 47,9 procent av rösterna.
| Valdistrikt | Resultat | Förändring | Antal röster på KD | Placering |
|---|---|---|---|---|
| Rogsta-Malsta | 7,1 % | −0,4 | 69 | 5:e |
| Bjuråker-Norrbo | 6,2 % | −0,8 | 74 | 6:e |
| Forsa | 4,9 % | −1,7 | 70 | 7:e |
| Näsviken | 4,8 % | −1,4 | 48 | 6:e |
| Sandvalla-Kristineberg | 4,6 % | ej jämförbart | 59 | 6:e |
| Njutånger | 4,2 % | −1,5 | 34 | 7:e |
| Bobygden-Kalvstigen-Långbacka | 4,1 % | −2,0 | 36 | 6:e |
| Svågadalen | 4,1 % | −2,3 | 11 | 7:e |
| Centrum | 4,0 % | ej jämförbart | 45 | 7:e |
| Idenor-Saltvik | 3,6 % | −1,0 | 48 | 6:e |
| Björkberg-Maln-Lingarö | 3,6 % | ej jämförbart | 50 | 7:e |
| Öster | 3,3 % | ej jämförbart | 40 | 7:e |
| Hög-Sanna | 3,3 % | ej jämförbart | 39 | 7:e |
| Iggesund Norra | 3,2 % | −1,1 | 36 | 6:e |
| Fridhem-Åvik | 3,0 % | ej jämförbart | 38 | 7:e |
| Stömne-Smedsbo-Överälve | 3,0 % | −1,6 | 28 | 7:e |
| Väster | 2,9 % | ej jämförbart | 35 | 7:e |
| Kålhagen | 2,7 % | ej jämförbart | 32 | 7:e |
| Enånger | 2,7 % | −0,9 | 26 | 7:e |
| Ava-Gåsbacka-Myra | 2,5 % | −1,6 | 25 | 7:e |
| Iggesund Södra | 2,4 % | −1,8 | 21 | 6:e |
| Håsta | 2,2 % | ej jämförbart | 29 | 7:e |
| Uppsamlingsdistrikt 00 | 2,9 % | ej jämförbart | 12 | 7:e |
| Kommun | Resultat | Förändring | Placering |
|---|---|---|---|
| Ovanåker | 17,0 % | +1,6 | 4:e |
| Hofors | 13,6 % | +9,4 | 4:e |
| Ockelbo | 12,1 % | +9,6 | 4:e |
| Bollnäs | 6,1 % | ±0,0 | 6:e |
| Söderhamn | 5,9 % | −0,1 | 6:e |
| Gävle | 5,6 % | +1,0 | 5:e |
| Sandviken | 5,2 % | +1,6 | 6:e |
| Nordanstig | 4,4 % | +0,4 | 7:e |
| Hudiksvall | 3,7 % | −1,7 | 7:e |
| Ljusdal | 1,9 % | −1,3 | 9:e |
