När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att Moderaterna gör sitt sämsta val på länge i Götene.
Efter den preliminära rösträkningen ser Moderaterna ut att ha fått 9,3 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Götene. Det är partiets sämsta resultat sedan åtminstone 1973. Partiets starkaste kommun i landet är Staffanstorp, där de fick 52,8 procent i lokalvalet.
Resultatet gör Moderaterna till det fjärde största partiet i årets kommunval i Götene kommun.

| Valår | Andel | Rank |
|---|---|---|
| 2026 | 9,3 % | 4:e |
| 2022 | 13,21 % | 4:e |
| 2018 | 13,50 % | 3:e |
| 2014 | 12,51 % | 3:e |
| 2010 | 16,28 % | 2:a |
| 2006 | 16,47 % | 2:a |
| 2002 | 11,64 % | 4:e |
| 1998 | 16,10 % | 2:a |
| 1994 | 14,45 % | 3:e |
| 1991 | 16,36 % | 3:e |
| 1988 | 14,42 % | 3:e |
| 1985 | 16,97 % | 3:e |
| 1982 | 19,54 % | 3:e |
| 1979 | 16,65 % | 3:e |
| 1976 | 14,36 % | 3:e |
| 1973 | 14,84 % | 3:e |
Tre mandat i kommunfullmäktige
Om resultatet står sig i sluträkningen ger det Moderaterna tre mandat i Götenes kommunfullmäktige. Efter förra valet fick partiet sex mandat, men sedan dess har kommunfullmäktige krympts.
Kommunfullmäktige i Götene kommer den här mandatperioden ha totalt 35 platser, en minskning från förra mandatperiodens 41 platser. Flera kommuner i landet minskar i år antalet fullmäktigeplatser. Det finns en spärr på 2 procent för att ta mandat i Götene kommun.
Moderaterna tar plats i 286 kommuner av 290 efter årets val. Totalt ökar Moderaterna inte sin andel av mandaten i en enda kommun.

Här gick Moderaterna bäst – och sämst
Allra bäst gick det för Moderaterna i valdistriktet Källby norra med 15,6 procent av rösterna, och sämst i Götene 1, 5,6 procent. Partiets bästa distrikt i hela landet är Borggård i Staffanstorps kommun, där de fick 63,4 procent av rösterna.
| Valdistrikt | Resultat | Förändring | Antal röster på M | Placering |
|---|---|---|---|---|
| Källby norra | 15,6 % | ej jämförbart | 108 | 2:a |
| Källby södra | 12,9 % | ej jämförbart | 95 | 4:e |
| Sil-Husaby | 10,6 % | −5,0 | 127 | 4:e |
| Lundsbrunnsorten | 9,8 % | −1,6 | 101 | 5:e |
| Götene-Holmestad | 8,6 % | −3,2 | 97 | 4:e |
| Hällekis-Forshem | 6,5 % | −5,6 | 87 | 6:e |
| Götene 2 | 6,2 % | −4,2 | 57 | 5:e |
| Götene 1 | 5,6 % | −5,0 | 34 | 5:e |
| Uppsamlingsdistrikt 00 | 9,4 % | ej jämförbart | 107 | 4:e |
| Kommun | Resultat | Förändring | Placering |
|---|---|---|---|
| Essunga | 48,2 % | +1,4 | 1:a |
| Dals-Ed | 45,7 % | +22,2 | 1:a |
| Mariestad | 41,3 % | −2,1 | 1:a |
| Vara | 35,7 % | +3,9 | 1:a |
| Gullspång | 35,3 % | +4,9 | 1:a |
| Hjo | 34,4 % | −2,5 | 1:a |
| Sotenäs | 34,0 % | +8,5 | 1:a |
| Karlsborg | 32,9 % | +11,0 | 1:a |
| Töreboda | 32,7 % | +4,9 | 1:a |
| Trollhättan | 30,7 % | +3,3 | 2:a |
| Lerum | 30,2 % | +3,6 | 1:a |
| Tanum | 29,8 % | −1,7 | 1:a |
| Mellerud | 29,4 % | +9,0 | 1:a |
| Partille | 29,2 % | +1,8 | 1:a |
| Härryda | 28,8 % | +5,6 | 1:a |
| Skara | 27,9 % | +3,4 | 1:a |
| Herrljunga | 26,5 % | +8,4 | 1:a |
| Bengtsfors | 25,7 % | −6,3 | 2:a |
| Bollebygd | 25,2 % | +6,7 | 1:a |
| Åmål | 23,9 % | +0,8 | 2:a |
| Falköping | 23,5 % | +1,4 | 2:a |
| Mölndal | 23,4 % | +1,6 | 2:a |
| Grästorp | 22,9 % | −11,9 | 2:a |
| Öckerö | 22,8 % | +2,6 | 2:a |
| Stenungsund | 22,7 % | −1,6 | 1:a |
| Vänersborg | 22,0 % | +4,8 | 2:a |
| Svenljunga | 21,9 % | +3,2 | 2:a |
| Ale | 21,3 % | +0,8 | 2:a |
| Skövde | 21,0 % | +0,2 | 2:a |
| Alingsås | 20,8 % | +2,1 | 2:a |
| Tranemo | 20,7 % | +4,2 | 2:a |
| Lysekil | 20,5 % | +3,7 | 2:a |
| Kungälv | 20,3 % | +1,5 | 2:a |
| Orust | 20,1 % | +1,7 | 2:a |
| Vårgårda | 20,0 % | +3,6 | 2:a |
| Tjörn | 19,7 % | +4,9 | 2:a |
| Mark | 19,0 % | −1,1 | 2:a |
| Borås | 18,8 % | −0,7 | 2:a |
| Göteborg | 18,3 % | +1,1 | 2:a |
| Tibro | 18,2 % | +1,6 | 3:e |
| Strömstad | 18,1 % | +2,1 | 2:a |
| Ulricehamn | 16,8 % | −1,1 | 3:e |
| Lidköping | 15,9 % | −4,2 | 3:e |
| Uddevalla | 14,4 % | −2,0 | 3:e |
| Munkedal | 14,1 % | −1,2 | 3:e |
| Färgelanda | 13,0 % | +2,1 | 4:e |
| Tidaholm | 12,8 % | −1,3 | 3:e |
| Lilla Edet | 11,7 % | −0,9 | 4:e |
| Götene | 9,3 % | −3,9 | 4:e |

