När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att Moderaterna blir större än Socialdemokraterna i Stenungsunds kommunfullmäktige.
Efter den preliminära rösträkningen ser Moderaterna ut att ha fått 22,7 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Stenungsund. Det är en minskning med 1,6 procentenheter från 2022 års resultat. Partiets starkaste kommun i landet är Staffanstorp, där de fick 52,8 procent i lokalvalet.
Resultatet gör Moderaterna till det största partiet i årets kommunval i Stenungsunds kommun. Det innebär att de trots minskningen nu gått om Socialdemokraterna i storlek, som de senaste valen haft större stöd.

| Valår | Andel | Rank |
|---|---|---|
| 2026 | 22,7 % | 1:a |
| 2022 | 24,23 % | 2:a |
| 2018 | 24,96 % | 2:a |
| 2014 | 29,17 % | 2:a |
| 2010 | 30,44 % | 2:a |
| 2006 | 24,33 % | 2:a |
| 2002 | 18,36 % | 2:a |
| 1998 | 22,78 % | 2:a |
| 1994 | 21,57 % | 2:a |
| 1991 | 23,94 % | 2:a |
| 1988 | 16,54 % | 3:e |
| 1985 | 19,88 % | 2:a |
| 1982 | 23,98 % | 2:a |
| 1979 | 19,48 % | 3:e |
| 1976 | 13,02 % | 4:e |
| 1973 | 11,58 % | 4:e |
Tolv mandat i kommunfullmäktige
Om resultatet står sig i sluträkningen ger det Moderaterna tolv mandat i Stenungsunds kommunfullmäktige. Det är lika många som efter förra valet.
Kommunfullmäktige i Stenungsund kommer den här mandatperioden ha totalt 51 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 2 procent för att ta mandat i Stenungsunds kommun.
Moderaterna tar plats i 286 kommuner av 290 efter årets val. Totalt ökar Moderaterna inte sin andel av mandaten i en enda kommun.

Här gick Moderaterna bäst – och sämst
Allra bäst gick det för Moderaterna i valdistriktet Strandnorum-Kåkenäs med 40,9 procent av rösterna, och sämst i Hasselbacken-Uppegårdsvägen, 9,1 procent. Partiets bästa distrikt i hela landet är Borggård i Staffanstorps kommun, där de fick 63,4 procent av rösterna.
| Valdistrikt | Resultat | Förändring | Antal röster på M | Placering |
|---|---|---|---|---|
| Strandnorum-Kåkenäs | 40,9 % | +4,0 | 367 | 1:a |
| Getskär-Valeberget | 29,9 % | +0,7 | 384 | 1:a |
| Anrås-VästraTorp-Saxeröd | 29,1 % | +0,4 | 274 | 1:a |
| Hallerna-Strandkärr | 28,5 % | ±0,0 | 311 | 1:a |
| Kyrkenorum | 26,4 % | −3,4 | 205 | 2:a |
| Stenungestrand-Stenungsön-S Askerön | 26,3 % | +2,6 | 332 | 1:a |
| Kvarnberget-Solgårdsterassen | 23,7 % | −2,9 | 228 | 1:a |
| Doterödsvägen-Nyborg | 22,7 % | −1,1 | 208 | 2:a |
| Ekbacken-Hällebäck-Högenorum | 22,6 % | −0,1 | 225 | 2:a |
| Näs-Apleröd-Stripplekärr | 22,1 % | −2,3 | 214 | 1:a |
| Källsby-Sävelycke-Timmervik | 20,5 % | +1,8 | 225 | 1:a |
| Brudhammar-Kopper-Kristinedal | 19,2 % | −2,0 | 187 | 2:a |
| Berg-Käderöd-Hällesdalen | 17,8 % | −1,8 | 178 | 3:e |
| Spekeröd | 17,1 % | −4,3 | 145 | 2:a |
| Gilltorp-Rämma-Högen | 15,6 % | −1,9 | 98 | 3:e |
| Svenshögen-Ucklum | 10,5 % | −12,4 | 131 | 4:e |
| Hasselbacken-Uppegårdsvägen | 9,1 % | −2,7 | 87 | 5:e |
| Uppsamlingsdistrikt 00 | 23,8 % | ej jämförbart | 373 | 1:a |
| Kommun | Resultat | Förändring | Placering |
|---|---|---|---|
| Essunga | 48,2 % | +1,4 | 1:a |
| Dals-Ed | 45,7 % | +22,2 | 1:a |
| Mariestad | 41,3 % | −2,1 | 1:a |
| Vara | 35,7 % | +3,9 | 1:a |
| Gullspång | 35,3 % | +4,9 | 1:a |
| Hjo | 34,4 % | −2,5 | 1:a |
| Sotenäs | 34,0 % | +8,5 | 1:a |
| Karlsborg | 32,9 % | +11,0 | 1:a |
| Töreboda | 32,7 % | +4,9 | 1:a |
| Trollhättan | 30,7 % | +3,3 | 2:a |
| Lerum | 30,2 % | +3,6 | 1:a |
| Tanum | 29,8 % | −1,7 | 1:a |
| Mellerud | 29,4 % | +9,0 | 1:a |
| Partille | 29,2 % | +1,8 | 1:a |
| Härryda | 28,8 % | +5,6 | 1:a |
| Skara | 27,9 % | +3,4 | 1:a |
| Herrljunga | 26,5 % | +8,4 | 1:a |
| Bengtsfors | 25,7 % | −6,3 | 2:a |
| Bollebygd | 25,2 % | +6,7 | 1:a |
| Åmål | 23,9 % | +0,8 | 2:a |
| Falköping | 23,5 % | +1,4 | 2:a |
| Mölndal | 23,4 % | +1,6 | 2:a |
| Grästorp | 22,9 % | −11,9 | 2:a |
| Öckerö | 22,8 % | +2,6 | 2:a |
| Stenungsund | 22,7 % | −1,6 | 1:a |
| Vänersborg | 22,0 % | +4,8 | 2:a |
| Svenljunga | 21,9 % | +3,2 | 2:a |
| Ale | 21,3 % | +0,8 | 2:a |
| Skövde | 21,0 % | +0,2 | 2:a |
| Alingsås | 20,8 % | +2,1 | 2:a |
| Tranemo | 20,7 % | +4,2 | 2:a |
| Lysekil | 20,5 % | +3,7 | 2:a |
| Kungälv | 20,3 % | +1,5 | 2:a |
| Orust | 20,1 % | +1,7 | 2:a |
| Vårgårda | 20,0 % | +3,6 | 2:a |
| Tjörn | 19,7 % | +4,9 | 2:a |
| Mark | 19,0 % | −1,1 | 2:a |
| Borås | 18,8 % | −0,7 | 2:a |
| Göteborg | 18,3 % | +1,1 | 2:a |
| Tibro | 18,2 % | +1,6 | 3:e |
| Strömstad | 18,1 % | +2,1 | 2:a |
| Ulricehamn | 16,8 % | −1,1 | 3:e |
| Lidköping | 15,9 % | −4,2 | 3:e |
| Uddevalla | 14,4 % | −2,0 | 3:e |
| Munkedal | 14,1 % | −1,2 | 3:e |
| Färgelanda | 13,0 % | +2,1 | 4:e |
| Tidaholm | 12,8 % | −1,3 | 3:e |
| Lilla Edet | 11,7 % | −0,9 | 4:e |
| Götene | 9,3 % | −3,9 | 4:e |

