När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att Moderaterna gör ett historiskt bra kommunfullmäktigeval på Orust.
Efter den preliminära rösträkningen ser Moderaterna ut att ha fått 20,1 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige på Orust. Det är en ökning med 1,7 procentenheter från 2022 års resultat. Det är ett av partiets bästa resultat, historiskt sett.
Resultatet gör Moderaterna till det näst största partiet i årets kommunval i Orusts kommun, efter Socialdemokraterna.

| Valår | Andel | Rank |
|---|---|---|
| 2026 | 20,1 % | 2:a |
| 2022 | 18,33 % | 2:a |
| 2018 | 16,96 % | 2:a |
| 2014 | 16,72 % | 2:a |
| 2010 | 23,12 % | 2:a |
| 2006 | 19,44 % | 2:a |
| 2002 | 14,82 % | 3:e |
| 1998 | 19,54 % | 2:a |
| 1994 | 13,56 % | 4:e |
| 1991 | 18,92 % | 3:e |
| 1988 | 15,54 % | 4:e |
| 1985 | 18,97 % | 3:e |
| 1982 | 21,57 % | 3:e |
| 1979 | 17,30 % | 4:e |
| 1976 | 15,63 % | 4:e |
| 1973 | 17,49 % | 4:e |
Åtta mandat i kommunfullmäktige
Om resultatet står sig i sluträkningen ger det Moderaterna åtta mandat i Orusts kommunfullmäktige. Det är lika många som efter förra valet.
Kommunfullmäktige på Orust kommer den här mandatperioden ha totalt 41 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 2 procent för att ta mandat i Orusts kommun.
Moderaterna tar plats i 286 kommuner av 290 efter årets val. Totalt ökar Moderaterna inte sin andel av mandaten i en enda kommun.

Här gick Moderaterna bäst – och sämst
Allra bäst gick det för Moderaterna i valdistriktet Henån norra med 23,8 procent av rösterna, och sämst i Henån södra, 17,1 procent. Partiets bästa distrikt i hela landet är Borggård i Staffanstorps kommun, där de fick 63,4 procent av rösterna.
| Valdistrikt | Resultat | Förändring | Antal röster på M | Placering |
|---|---|---|---|---|
| Henån norra | 23,8 % | ej jämförbart | 305 | 2:a |
| Svanesund centrum | 22,6 % | ej jämförbart | 311 | 2:a |
| Ellös | 21,3 % | ej jämförbart | 287 | 1:a |
| Varekil | 21,0 % | ej jämförbart | 263 | 1:a |
| Orust västra | 18,0 % | ej jämförbart | 230 | 1:a |
| Svanesund norra | 17,5 % | ej jämförbart | 191 | 3:e |
| Orust nordöstra | 17,5 % | ej jämförbart | 233 | 2:a |
| Henån södra | 17,1 % | ej jämförbart | 180 | 2:a |
| Uppsamlingsdistrikt 00 | 22,1 % | ej jämförbart | 120 | 1:a |
| Kommun | Resultat | Förändring | Placering |
|---|---|---|---|
| Essunga | 48,2 % | +1,4 | 1:a |
| Dals-Ed | 45,7 % | +22,2 | 1:a |
| Mariestad | 41,3 % | −2,1 | 1:a |
| Vara | 35,7 % | +3,9 | 1:a |
| Gullspång | 35,3 % | +4,9 | 1:a |
| Hjo | 34,4 % | −2,5 | 1:a |
| Sotenäs | 34,0 % | +8,5 | 1:a |
| Karlsborg | 32,9 % | +11,0 | 1:a |
| Töreboda | 32,7 % | +4,9 | 1:a |
| Trollhättan | 30,7 % | +3,3 | 2:a |
| Lerum | 30,2 % | +3,6 | 1:a |
| Tanum | 29,8 % | −1,7 | 1:a |
| Mellerud | 29,4 % | +9,0 | 1:a |
| Partille | 29,2 % | +1,8 | 1:a |
| Härryda | 28,8 % | +5,6 | 1:a |
| Skara | 27,9 % | +3,4 | 1:a |
| Herrljunga | 26,5 % | +8,4 | 1:a |
| Bengtsfors | 25,7 % | −6,3 | 2:a |
| Bollebygd | 25,2 % | +6,7 | 1:a |
| Åmål | 23,9 % | +0,8 | 2:a |
| Falköping | 23,5 % | +1,4 | 2:a |
| Mölndal | 23,4 % | +1,6 | 2:a |
| Grästorp | 22,9 % | −11,9 | 2:a |
| Öckerö | 22,8 % | +2,6 | 2:a |
| Stenungsund | 22,7 % | −1,6 | 1:a |
| Vänersborg | 22,0 % | +4,8 | 2:a |
| Svenljunga | 21,9 % | +3,2 | 2:a |
| Ale | 21,3 % | +0,8 | 2:a |
| Skövde | 21,0 % | +0,2 | 2:a |
| Alingsås | 20,8 % | +2,1 | 2:a |
| Tranemo | 20,7 % | +4,2 | 2:a |
| Lysekil | 20,5 % | +3,7 | 2:a |
| Kungälv | 20,3 % | +1,5 | 2:a |
| Orust | 20,1 % | +1,7 | 2:a |
| Vårgårda | 20,0 % | +3,6 | 2:a |
| Tjörn | 19,7 % | +4,9 | 2:a |
| Mark | 19,0 % | −1,1 | 2:a |
| Borås | 18,8 % | −0,7 | 2:a |
| Göteborg | 18,3 % | +1,1 | 2:a |
| Tibro | 18,2 % | +1,6 | 3:e |
| Strömstad | 18,1 % | +2,1 | 2:a |
| Ulricehamn | 16,8 % | −1,1 | 3:e |
| Lidköping | 15,9 % | −4,2 | 3:e |
| Uddevalla | 14,4 % | −2,0 | 3:e |
| Munkedal | 14,1 % | −1,2 | 3:e |
| Färgelanda | 13,0 % | +2,1 | 4:e |
| Tidaholm | 12,8 % | −1,3 | 3:e |
| Lilla Edet | 11,7 % | −0,9 | 4:e |
| Götene | 9,3 % | −3,9 | 4:e |

