Allmännyttans andel har krympt i Västerbotten

Västerbottens län Bostadsmarknad

Allmännyttans andel av lägenheterna i landet sjunker år efter år. Också i Västerbottens län har andelen lägenheter som ägs av allmännyttan minskat det senaste decenniet, till 27 procent i fjol. Det visar nya siffror från SCB som släpptes förra månaden.

I Västerbotten äger allmännyttan 27 procent av lägenheterna i flerfamiljshus. Det är mer än i riket som helhet.

Förändringen från år till år är som regel långsam, men sedan 2013 har allmännyttans andel av lägenheterna i länet minskat med sex procent. I fjol minskade andelen för tredje året i rad. Samtidigt har det totala antalet lägenheter i länet under det senaste decenniet ökat från 55 974 år 2013 till 65 773.

Totalt ligger 45 procent av bostäderna i länet i flerfamiljshus, och det är alltså bara den delen av bostadsbeståndet vi ser till här. I vissa kommuner finns även en del småhus i allmännyttan.

Ladda ner i fler format

Andelen av landets lägenheter som ägs av allmännyttiga bolag minskar alltså från år till år, men det beror på att antalet lägenheter i den privata sektorn ökar snabbare: Dels för att nybyggnationen är större där, och dels för att allmännyttiga bostäder säljs eller ombildas till bostadsrätter.

– På riksplanet är utvecklingen trots allt inte så dramatisk. Även allmännyttan växer, bara inte lika fort. Men bilden är väldigt olika i olika kommuner, säger Roger Gustafsson, nationalekonom på Boverket, som menar att det är svårt att dra några generella slutsatser av den minskande andelen allmännytta i riket, eftersom förutsättningarna är så olika i olika kommuner.

– Vad det betyder för bostadsmarknaden beror på vad som händer med lägenheterna: Säljer man till nya hyresvärdar, eller för omvandling till bostadsrätter?

Hyresgästföreningen menar att den sakta minskningen av allmännyttan i grund och botten är problematisk. Madeleine Olausson är utredare på Hyresgästföreningen:

– Allmännyttan har generellt sett lägre i hyror, även i nybyggnation. De äldre lägenheterna tillhör ofta den billigare delen av beståndet och är också de lägenheter som flest människor kan efterfråga. En försäljning i den delen av beståndet kan inte ersättas med dyrare nyproduktion. På så sätt riskerar försäljningar att leda till att det allmännyttiga beståndet blir dyrare, säger Madeleine Olausson.

Andelen bostadsrätter ökar i landet

Sett till hela riket ökar andelen lägenheter som är bostadsrätter över tid. I Västerbottens län har andelen bostadsrätter dock inte förändrats särskilt mycket de senaste 10 åren. I fjol var omkring 37 procent av lägenheterna bostadsrätter, och 63 procent hyresrätter.

stapeldiagram över fördelningen mellan bostadsrätter och hyresrätter
Det finns ibland en eftersläpning i statistiken som gör att exempelvis en del nybyggation från förra året fortfarande kan saknas här
Ladda ner i fler format

Förutom bostadsrätter och hyresrätter finns sedan 2009 ytterligare en upplåtelseform för lägenheter: Äganderätt, där den boende faktiskt äger sin egen lägenhet (och inte bara en andel i en bostadsrättsförening). Äganderätter finns nu i 54 kommuner, men antalet är litet, långt mindre vad man väntade sig när lagen infördes, säger Roger Gustafsson.

– Bostadsrätten står sig stark jämfört med ägarlägenheten.

Hur kommer det sig?

– Bostadsrätten är så djupt förankrad. Man betraktar nog ofta en bostadsrätt som ”min lägenhet”, även om det rent juridiskt inte är det, säger Roger Gustafsson.

Så ser bostadsbeståndet ut i Västerbottens län
AntalFörändring på tio årAndel
Bostäder146 913+15 047
Bostäder i flerfamiljshus65 773+9 79945 %
Hyresrätter41 488+4 90963 % av flerfamiljsbostäderna
Bostadsrätter24 200+4 83937 % av flerfamiljsbostäderna
Äganderätter85
Allmännyttiga bostäder18 008−93527 % av flerfamiljsbostäderna
Andel allmännytta per län i riket
LänAndel allmännytta 2023Förändring på tio år
Gävleborg46 %−5 %
Dalarna39 %−3 %
Örebro38 %−6 %
Halland34 %−4 %
Norrbotten34 %−7 %
Värmland33 %−3 %
Kronoberg32 %−10 %
Kalmar32 %−3 %
Västra Götaland32 %−2 %
Blekinge31 %−4 %
Jönköping29 %−2 %
Gotland28 %−12 %
Västerbotten27 %−6 %
Östergötland27 %−3 %
Västernorrland26 %−1 %
Västmanland25 %−2 %
Södermanland22 %−2 %
Uppsala22 %−3 %
Skåne22 %−3 %
Jämtland22 %−8 %
Stockholm18 %−3 %
Andel allmännytta per kommun i Västerbottens län
LänAndel allmännytta 2023Förändring på tio år
Dorotea86 %−2 %
Malå85 %+2 %
Bjurholm76 %−2 %
Sorsele62 %−3 %
Åsele57 %+4 %
Vilhelmina56 %−6 %
Vindeln46 %+4 %
Nordmaling39 %−1 %
Lycksele37 %±0 %
Storuman36 %+2 %
Robertsfors33 %−2 %
Vännäs33 %+12 %
Norsjö32 %−2 %
Umeå27 %−4 %
Skellefteå18 %−15 %

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.