Arbetslösheten bland utlandsfödda i Halmstad faller, men inte lika mycket som i andra kommuner i Halland

Halmstads kommun Arbetslöshet
Arbetsförmedlingens huvudkontor, fasadskylt

Samtliga kommuner i Hallands län såg en minskande arbetslöshet bland utlandsfödda i augusti. Så även i Halmstad, även om minskningen var mindre än i andra kommuner i länet.

Den senaste månadsstatistiken från Arbetsförmedlingen visar på en nedgång i arbetslöshet bland utlandsfödda i Halmstads kommun med 2,4 procentenheter. Arbetslösheten bland invånare födda i ett annat land låg i augusti på 18,2 procent.

Läs mer om arbetslösheten bland utlandsfödda längre ner i den här texten.

Arbetslösheten i hela befolkningen sjunker

Under augusti månad rapporterade Halmstads kommun en total arbetslöshet på 7,2 procent. Det är en minskning jämfört med samma tidpunkt i fjol (−0,8 procentenheter). Även i Hallands län sjunker arbetslösheten .

Sett till antalet personer betyder det att 3 612 av 50 167 invånare i åldern 16 till 64 år i Halmstads kommun var inskrivna som arbetssökande (496 färre än i augusti i fjol).

Det är 17:e månaden i följd som arbetslösheten i Halmstad är lägre än den var under samma tidpunkt året innan. Sedan mars 2021 har arbetslösheten gått ner från 8,9 till 7,2 procent.

Graf: Arbetslöshet i Halmstads kommun och Hallands län
Ladda ner den här grafen som pngsvgeps

Halmstad är inte den enda kommunen i Halland där arbetslösheten går nedåt. Vi ser i själva verket just nu en nedgång i samtliga kommuner. Störst är minskningen i Hylte, där arbetslösheten sjunker med 1,6 procentenheter. I tabellen längre ner ser du utvecklingen i samtliga kommuner i länet.

Även om arbetslösheten i Halmstad alltså minskar, så ligger den fortfarande över snittet i hela Hallands län (7,2 procent i kommunen, jämfört med 4,9 procent i hela länet). Kungsbacka har den lägsta arbetslösheten i länet (2,6 procent), medan Hylte har den högsta (8,4 procent). För att Halmstad skulle komma ner i samma arbetslöshetsnivå som Kungsbacka skulle 2 308 personer behöva sysselsättas.

I riket som helhet sjönk arbetslösheten i augusti jämfört med året innan (−1,1 procentenheter) och ligger nu på 6,6 procent. 283 av 290 kommuner har lägre arbetslöshet i dag än för ett år sedan.

Malmö är den kommun som har högst arbetslöshet just nu (12,3 procent) i landet som helhet, medan Kiruna och Kungsbacka har den lägsta (2,6 procent).

Arbetslösheten bland utlandsfödda sjunker betydligt

Arbetslösheten bland utlandsfödda var 18,2 procent i Halmstad under augusti månad, motsvarande 2 127 av 11 687 personer. Det är 2,4 procentenheter färre än vid samma tidpunkt i fjol (−299 om man räknar personer). Därmed är de utlandsföddas arbetslöshet lägre än vid samma tidpunkt i fjol för 17:e månaden i följd. Sedan mars 2021 har arbetslösheten bland utlandsfödda minskat från 21,8 till 18,2 procent.

Skillnaden i arbetslöshet mellan utrikesfödda och hela befolkningen är 11,0 procentenheter i Halmstad. Det är en betydligt mindre skillnad än för ett år sedan (−1,6 procentenheter).

Graf: Skillnad i arbetslöshet mellan utrikesfödda och hela befolkningen i Halmstads kommun
Ladda ner den här grafen som pngsvgeps

Den här skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikesfödda är ändå förhållandevis liten i Halmstad om man jämför med andra kommuner i Halland. Hylte har, relativt sett, den minsta skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikes födda i länet. Kungsbacka har den största.

Ungdomsarbetslöshet sjunker

Precis som den totala arbetslösheten sjunker arbetslösheten bland unga (−1,2 procentenheter). I augusti var 7,3 procent av 18–24-åringarna inskrivna som arbetssökande (motsvarande 371 personer). Mäter vi antalet inskrivna ser vi en minskning med 87 personer på ett års sikt.

I och med den senaste månadens nedgång har de ungas arbetslöshet i Halmstad sjunkit 17 månader i följd (ner från 10,7 procent i mars 2021 till 7,3 procent nu).

Graf: Skillnad i arbetslöshet mellan unga och hela befolkningen i Halmstads kommun
Ladda ner den här grafen som pngsvgeps

Precis som den totala arbetslösheten ligger ungdomsarbetslösheten i Halmstad högre än i Halland som helhet. Skillnaden mellan kommunen och länet är 2,0 procentenheter.

Graf: Arbetslöshet bland unga i Halmstads kommun och Hallands län
Ladda ner den här grafen som pngsvgeps

543 annonser om lediga jobb just nu

Den 14 september fanns det sammanlagt 543 arbetsplatsannonser i Halmstads kommun i Arbetsförmedlingens Platsbanken, motsvarande omkring 890 lediga jobb.

Tabellen nedan visar yrkesgrupperna med flest lediga jobb.

Yrkesgrupperna med flest annonserade jobb i Halmstads kommun
YrkesgruppAntal annonserAntal tjänster
Grundutbildade sjuksköterskor4162
Lager- och terminalpersonal1542
Företagssäljare2836
Undersköterskor, hemtjänst, hemsjukvård, äldreboende och habilitering725*
Restaurang- och köksbiträden m.fl.1323
Telefonförsäljare m.fl.621
Buss- och spårvagnsförare120
Personliga assistenter1318
Taxiförare m.fl.417
Övriga bil-, motorcykel- och cykelförare216

Källa: Arbetsförmedlingens Platsbanken

Listan bygger på en lägesbild den 14 september av utannonserade jobb där Halmstads kommun angetts som arbetsplatsadress. Antalet tjänster behöver tas med en nypa salt. Antalet tjänster motsvarar inte alltid det verkliga antalet jobb.
*) Det verkliga antalet tjänster är sannolikt högre. I gruppen ingår annonser som listat ett högt och uppenbart orealistiskt antal tjänster. Vi räknar antal tjänster i de här annonserna som en.

Tabeller

Sammanfattning: Så hög var arbetslösheten i augusti
HalmstadHallands länHela landet
Hela arbetskraften7,2 %−0,8 % 4,9 %−1,0 % 6,6 %−1,1 % 
Bland utlandsfödda18,2 %−2,4 % 15,3 %−2,9 % 16,2 %−2,6 % 
Bland ungdomar7,3 %−1,2 % 5,3 %−1,9 % 8,4 %−1,8 % 
Total arbetslöshet i Hallands län
KommunArbetslöshet i augustiFörändring (12 mån)
Falkenberg5,7 %−1,0 % 
Halmstad7,2 %−0,8 % 
Hylte8,4 %−1,6 % 
Kungsbacka2,6 %−0,9 % 
Laholm5,2 %−1,1 % 
Varberg3,4 %−1,0 % 
Arbetslöshet bland utlandsfödda i Hallands län
KommunArbetslöshet i augustiFörändring (12 mån)
Falkenberg17,1 %−3,0 % 
Halmstad18,2 %−2,4 % 
Hylte20,6 %−3,4 % 
Kungsbacka9,3 %−2,8 % 
Laholm15,3 %−3,8 % 
Varberg9,8 %−3,5 % 
Arbetslöshet bland 18–24-åringar i Hallands län
KommunArbetslöshet i augustiFörändring (12 mån)
Falkenberg5,3 %−2,0 % 
Halmstad7,3 %−1,2 % 
Hylte7,1 %−5,6 % 
Kungsbacka3,7 %−1,5 % 
Laholm6,6 %−3,2 % 
Varberg3,5 %−2,3 % 

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.