Så många fick ekonomiskt bistånd i Skinnskatteberg och i länet i mars
Skinnskattebergs kommun | Ekonomiskt bistånd |Andelen vuxna med ekonomiskt bistånd i Skinnskattebergs kommun låg i stort sett stilla i mars, och är nu 1,5 procent, enligt den senaste, preliminära statistiken från Socialstyrelsen.
Totalt fick 64 personer i Skinnskattebergs kommun ekonomiskt bistånd stöd under mars, vilket alltså motsvarar 1,5 procent av den vuxna befolkningen. Det är en ökning med 0,1 procentenheter från månaden innan, vilket motsvarar ett personer. Sedan samma månad förra året innebär det en minskning med 0,3 procentenheter. I Västmanland som helhet var andelen 1,6 procent, vilket är ungefär samma nivå som månaden innan.

I riket som helhet var andelen mottagare av ekonomiskt bistånd i den vuxna befolkningen i stort sett oförändrad, på 1,3 procent.
Jämfört med andra kommuner i hela landet är andelen biståndstagare i Skinnskatteberg förhållandevis hög. Landets allra högsta nivåer finns i Filipstad, med 3,5 procent, och de lägsta i Pajala, Solna och Vellinge, med 0,2 procent.

Bland kommunerna i Västmanland ökade andelen mottagare av ekonomiskt bistånd förra månaden i fyra (Hallstahammar, Sala, Skinnskatteberg och Surahammar), och minskade i två (Köping och Norberg). Fagersta har högst andel biståndstagare i länet, Hallstahammar och Sala har lägst.
Kommun | Andel | Förändring (1 mån) |
---|---|---|
Arboga | 1,6 % | 0,0 |
Fagersta | 2,0 % | 0,0 |
Hallstahammar | 1,0 % | +0,1 |
Kungsör | 1,7 % | 0,0 |
Köping | 1,3 % | −0,1 |
Norberg | 1,6 % | −0,4 |
Sala | 1,0 % | +0,1 |
Skinnskatteberg | 1,5 % | +0,1 |
Surahammar | 1,1 % | +0,1 |
Västerås | 1,7 % | 0,0 |
Av biståndstagarna i Skinnskattebergs kommun var förra månaden 31 kvinnor och 33 män.
