När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att det blev hårfint mellan Miljöpartiet och Centerpartiet om fjärdeplatsen i Huddinges kommunfullmäktige. Bara 47 röster skiljde partierna åt.
Efter den preliminära rösträkningen ser Miljöpartiet ut att ha fått 6,1 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Huddinge. Det är en ökning med 2,3 procentenheter från 2022 års resultat. Det är en bit från partiets starkaste kommun, Jokkmokk, där de fick 22,5 procent i lokalvalet.
Resultatet gör Miljöpartiet till det femte största partiet i årets kommunval i Huddinge kommun. Men avståndet till Centerpartiet är minimalt – Miljöpartiet har 4 093 röster och Centerpartiet 4 046.

| Valår | Andel | Rank |
|---|---|---|
| 2026 | 6,1 % | 5:e |
| 2022 | 3,81 % | 8:e |
| 2018 | 5,30 % | 7:e |
| 2014 | 9,26 % | 3:e |
| 2010 | 7,52 % | 4:e |
| 2006 | 4,71 % | 7:e |
| 2002 | 3,56 % | 8:e |
| 1998 | 3,89 % | 8:e |
| 1994 | 4,31 % | 6:e |
| 1991 | 3,09 % | 9:e |
| 1988 | 2,01 % | 7:e |
| 1985 | 0,85 % | 8:e |
| 1982 | 0,29 % | 9:e |
Fyra mandat i kommunfullmäktige
Om resultatet står sig i sluträkningen ger det Miljöpartiet fyra mandat i Huddinges kommunfullmäktige.
Kommunfullmäktige i Huddinge kommer den här mandatperioden ha totalt 61 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 2 procent för att ta mandat i Huddinge kommun.
Miljöpartiet tar plats i åtminstone 216 kommuner av 290 efter årets val. I 47 kommuner kommer de in efter att ha saknat mandat sist, och i en kommun förlorar de sin plats i och med årets val, om de preliminära resultaten står sig. Totalt ökar Miljöpartiet inte sin andel av mandaten i en enda kommun.

Här gick Miljöpartiet bäst – och sämst
Allra bäst gick det för Miljöpartiet i valdistriktet Flemingsberg södra med 13,3 procent av rösterna, och sämst i Vårby gård västra, 2,9 procent. Partiets bästa distrikt i hela landet är N Fäladen, Kämnärsrätten NV i Lunds kommun, där de fick 33,6 procent av rösterna.1
| Valdistrikt | Resultat | Förändring | Antal röster på MP | Placering |
|---|---|---|---|---|
| Flemingsberg södra | 13,3 % | +4,0 | 118 | 3:e |
| Visättra | 10,6 % | +4,9 | 73 | 4:e |
| Skogsäng | 10,5 % | +3,8 | 145 | 5:e |
| Stensängen | 9,4 % | +3,1 | 81 | 5:e |
| Segeltorp centrum | 9,2 % | +4,7 | 99 | 3:e |
| Tomtberga södra | 8,7 % | +3,8 | 86 | 5:e |
| Hörningsnäs | 8,3 % | +2,6 | 91 | 5:e |
| Segersminne | 8,2 % | +1,5 | 73 | 5:e |
| Milsten | 8,2 % | +3,9 | 93 | 5:e |
| Balingsnäs | 8,1 % | +3,4 | 92 | 5:e |
| Fridhem | 7,9 % | +3,1 | 97 | 5:e |
| Stuvsta centrum | 7,9 % | +2,1 | 71 | 6:e |
| Solgård | 7,7 % | +2,5 | 89 | 6:e |
| Snättringe gård | 7,5 % | +2,5 | 73 | 6:e |
| Vårdkasen-Rosenhill | 7,4 % | +3,3 | 77 | 5:e |
| Fullersta gård | 7,4 % | +2,2 | 69 | 5:e |
| Källbrink | 7,3 % | +3,7 | 75 | 5:e |
| Vidja-Mellansjö-Svartvik | 7,2 % | +3,2 | 72 | 5:e |
| Paradisbacken | 7,1 % | +2,9 | 74 | 5:e |
| Stuvsta gård | 7,0 % | +2,3 | 64 | 7:e |
| Kynäs | 6,9 % | +2,3 | 95 | 5:e |
| Grantorp östra | 6,8 % | +2,2 | 48 | 5:e |
| Gladökvarn-Lissma-Ådran | 6,4 % | +2,5 | 74 | 5:e |
| Vårby gård | 6,4 % | +3,9 | 42 | 5:e |
| Östra Skogås norra | 6,3 % | +3,6 | 69 | 6:e |
| Kråkvik-Kungens kurva | 6,3 % | +2,9 | 84 | 7:e |
| Utsälje | 6,3 % | +1,1 | 87 | 5:e |
| Fållan-Nytorp | 5,8 % | +2,5 | 75 | 7:e |
| Myrängen-Högmora | 5,7 % | +1,9 | 95 | 6:e |
| Stortorp | 5,7 % | +2,4 | 61 | 6:e |
| Sörskogen | 5,5 % | +4,2 | 42 | 8:e |
| Hammartorp | 5,5 % | +2,1 | 54 | 6:e |
| Visättra östra | 5,5 % | +2,2 | 39 | 5:e |
| Tomtberga norra | 5,4 % | +2,0 | 53 | 5:e |
| Östra Skogås södra | 5,4 % | +2,2 | 56 | 6:e |
| Utsälje centrala | 5,4 % | +0,8 | 54 | 6:e |
| Huddinge centrum | 5,3 % | +2,8 | 42 | 5:e |
| Haga | 5,3 % | +3,0 | 39 | 5:e |
| Visättra västra | 5,3 % | +2,7 | 46 | 4:e |
| Vistaberg | 5,2 % | +1,5 | 70 | 7:e |
| Myrstuguberget | 5,2 % | +3,0 | 30 | 5:e |
| Kvarnbergsplan | 5,1 % | +1,3 | 44 | 6:e |
| Östra Skogås centrala | 5,1 % | +3,5 | 42 | 6:e |
| Sjöängen | 5,0 % | +1,4 | 53 | 7:e |
| Storängen | 4,9 % | +0,6 | 41 | 6:e |
| Västra Skogås södra | 4,9 % | +2,0 | 29 | 6:e |
| Västra Skogås norra | 4,8 % | +2,3 | 40 | 6:e |
| Fullersta torg | 4,6 % | +2,6 | 40 | 8:e |
| Smista västra | 4,6 % | +1,0 | 39 | 7:e |
| Visättra-Björnkulla | 4,6 % | −0,5 | 23 | 5:e |
| Smista östra | 4,5 % | +2,4 | 53 | 7:e |
| Västra Skogås västra | 4,4 % | +2,7 | 30 | 6:e |
| Juringe | 4,3 % | +1,8 | 47 | 8:e |
| Glömsta södra | 4,3 % | +0,7 | 37 | 8:e |
| Glömsta norra | 4,3 % | +1,1 | 34 | 7:e |
| Flemingsberg norra | 4,1 % | +3,0 | 20 | 5:e |
| Vårby gård centrum | 3,9 % | +1,4 | 32 | 5:e |
| Grantorp norra | 3,9 % | +1,1 | 29 | 5:e |
| Kästa | 3,9 % | +1,0 | 27 | 6:e |
| Västra Skogås centrum | 3,4 % | +0,7 | 31 | 6:e |
| Länna | 3,4 % | +2,2 | 53 | 9:e |
| Vårby gård östra | 3,2 % | +1,0 | 27 | 5:e |
| Trångsund centrum | 3,1 % | +1,2 | 36 | 6:e |
| Vårby gård västra | 2,9 % | +1,0 | 20 | 5:e |
| Uppsamlingsdistrikt 00 | 5,9 % | ej jämförbart | 299 | 5:e |
| Kommun | Resultat | Förändring | Placering |
|---|---|---|---|
| Stockholm | 11,0 % | +5,0 | 4:e |
| Solna | 6,9 % | +2,4 | 6:e |
| Sundbyberg | 6,8 % | +1,9 | 6:e |
| Tyresö | 6,8 % | +2,1 | 4:e |
| Vallentuna | 6,7 % | +1,8 | 5:e |
| Ekerö | 6,5 % | +0,9 | 6:e |
| Nacka | 6,5 % | +1,3 | 5:e |
| Värmdö | 6,3 % | +2,3 | 5:e |
| Huddinge | 6,1 % | +2,3 | 5:e |
| Södertälje | 5,7 % | +1,0 | 6:e |
| Sollentuna | 5,7 % | +1,4 | 7:e |
| Täby | 5,2 % | +1,4 | 6:e |
| Järfälla | 5,0 % | +1,5 | 7:e |
| Vaxholm | 5,0 % | +2,2 | 7:e |
| Lidingö | 4,9 % | +1,1 | 6:e |
| Norrtälje | 4,8 % | +1,7 | 8:e |
| Botkyrka | 4,7 % | +1,7 | 6:e |
| Upplands Väsby | 4,5 % | +1,5 | 7:e |
| Danderyd | 4,4 % | +0,8 | 7:e |
| Nynäshamn | 4,4 % | +0,4 | 7:e |
| Österåker | 4,4 % | +1,0 | 6:e |
| Haninge | 4,1 % | +1,5 | 8:e |
| Upplands-Bro | 3,6 % | +1,0 | 8:e |
| Sigtuna | 3,4 % | +0,2 | 6:e |
| Nykvarn | 3,3 % | +1,1 | 8:e |
| Salem | 3,3 % | +1,7 | 8:e |

