När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att det blev hårfint mellan Centerpartiet och Miljöpartiet om sjätteplatsen i Huddinges kommunfullmäktige. Bara 47 röster skiljde partierna åt.
Efter den preliminära rösträkningen ser Centerpartiet ut att ha fått 6,1 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Huddinge. Det är en ökning med 0,3 procentenheter från 2022 års resultat. Det är en bit från partiets starkaste kommun, Överkalix, där de fick 48,6 procent i lokalvalet.
Resultatet gör Centerpartiet till det sjätte största partiet i årets kommunval i Huddinge kommun. Men avståndet till Miljöpartiet är minimalt – Centerpartiet har 4 046 röster och Miljöpartiet 4 093.

| Valår | Andel | Rank |
|---|---|---|
| 2026 | 6,1 % | 6:e |
| 2022 | 5,81 % | 5:e |
| 2018 | 5,59 % | 6:e |
| 2014 | 4,43 % | 7:e |
| 2010 | 2,54 % | 10:e |
| 2006 | 2,22 % | 10:e |
| 2002 | 1,76 % | 10:e |
| 1998 | 2,12 % | 10:e |
| 1994 | 3,51 % | 7:e |
| 1991 | 3,47 % | 7:e |
| 1988 | 7,20 % | 6:e |
| 1985 | 4,75 % | 6:e |
| 1982 | 8,41 % | 3:e |
| 1979 | 12,13 % | 4:e |
| 1976 | 18,87 % | 2:a |
| 1973 | 25,98 % | 2:a |
Fyra mandat i kommunfullmäktige
Om resultatet står sig i sluträkningen ger det Centerpartiet fyra mandat i Huddinges kommunfullmäktige. Det är lika många som efter förra valet.
Kommunfullmäktige i Huddinge kommer den här mandatperioden ha totalt 61 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 2 procent för att ta mandat i Huddinge kommun.
Centerpartiet tar plats i 282 kommuner av 290 efter årets val. I en kommun kommer de in efter att ha saknat mandat sist, och i en kommun förlorar de sin plats i och med årets val, om de preliminära resultaten står sig. Totalt ökar Centerpartiet inte sin andel av mandaten i en enda kommun.

Här gick Centerpartiet bäst – och sämst
Allra bäst gick det för Centerpartiet i valdistriktet Vistaberg med 14,5 procent av rösterna, och sämst i Vårby gård centrum, 0,9 procent. Partiets bästa distrikt i hela landet är Resele i Sollefteå kommun, där de fick 54,8 procent av rösterna.
| Valdistrikt | Resultat | Förändring | Antal röster på C | Placering |
|---|---|---|---|---|
| Vistaberg | 14,5 % | +3,3 | 196 | 3:e |
| Skogsäng | 10,6 % | +1,5 | 147 | 4:e |
| Stensängen | 10,5 % | −0,2 | 91 | 4:e |
| Snättringe gård | 10,5 % | +1,8 | 102 | 3:e |
| Hörningsnäs | 9,8 % | −1,7 | 107 | 4:e |
| Stuvsta centrum | 9,7 % | +3,9 | 87 | 4:e |
| Kråkvik-Kungens kurva | 9,4 % | +0,3 | 126 | 4:e |
| Kynäs | 9,3 % | +0,5 | 129 | 4:e |
| Källbrink | 9,3 % | +3,5 | 96 | 4:e |
| Juringe | 9,3 % | +2,6 | 102 | 4:e |
| Balingsnäs | 9,2 % | +1,6 | 104 | 4:e |
| Solgård | 9,2 % | +1,5 | 106 | 4:e |
| Fullersta gård | 9,2 % | +2,9 | 86 | 4:e |
| Milsten | 9,0 % | +1,0 | 102 | 3:e |
| Segeltorp centrum | 8,6 % | +1,2 | 93 | 4:e |
| Utsälje | 8,4 % | +1,4 | 116 | 4:e |
| Vårdkasen-Rosenhill | 8,3 % | +2,3 | 87 | 4:e |
| Fridhem | 8,1 % | +1,0 | 99 | 4:e |
| Stuvsta gård | 7,6 % | +1,0 | 70 | 6:e |
| Segersminne | 7,2 % | +2,1 | 64 | 6:e |
| Sjöängen | 6,9 % | −0,1 | 74 | 6:e |
| Myrängen-Högmora | 6,8 % | −0,8 | 115 | 5:e |
| Vidja-Mellansjö-Svartvik | 6,8 % | +0,6 | 68 | 6:e |
| Utsälje centrala | 6,7 % | +0,9 | 67 | 5:e |
| Smista västra | 6,7 % | ±0,0 | 57 | 5:e |
| Storängen | 6,3 % | −1,2 | 53 | 5:e |
| Fullersta torg | 6,3 % | +1,7 | 55 | 5:e |
| Fållan-Nytorp | 6,1 % | +0,9 | 78 | 5:e |
| Glömsta södra | 6,1 % | +0,3 | 52 | 7:e |
| Sörskogen | 5,9 % | −0,2 | 45 | 7:e |
| Smista östra | 5,9 % | +0,6 | 69 | 6:e |
| Stortorp | 5,7 % | +0,4 | 61 | 6:e |
| Paradisbacken | 5,6 % | +1,2 | 58 | 6:e |
| Kvarnbergsplan | 5,4 % | −0,9 | 46 | 5:e |
| Tomtberga södra | 5,4 % | +0,7 | 53 | 6:e |
| Gladökvarn-Lissma-Ådran | 5,3 % | +1,1 | 62 | 6:e |
| Länna | 5,1 % | +0,1 | 79 | 6:e |
| Visättra | 4,9 % | −0,2 | 34 | 6:e |
| Flemingsberg södra | 4,7 % | −3,2 | 42 | 6:e |
| Glömsta norra | 4,3 % | −0,6 | 34 | 7:e |
| Hammartorp | 3,6 % | +0,2 | 36 | 9:e |
| Tomtberga norra | 3,5 % | −1,6 | 34 | 8:e |
| Huddinge centrum | 3,5 % | ±0,0 | 28 | 6:e |
| Myrstuguberget | 3,3 % | +0,1 | 19 | 6:e |
| Grantorp östra | 3,3 % | −1,5 | 23 | 6:e |
| Kästa | 3,2 % | −1,1 | 22 | 7:e |
| Haga | 3,1 % | −0,3 | 23 | 6:e |
| Västra Skogås norra | 2,9 % | +1,1 | 24 | 8:e |
| Östra Skogås centrala | 2,9 % | +0,6 | 24 | 8:e |
| Östra Skogås norra | 2,9 % | −1,1 | 32 | 7:e |
| Visättra-Björnkulla | 2,6 % | −0,3 | 13 | 7:e |
| Östra Skogås södra | 2,4 % | −1,6 | 25 | 9:e |
| Vårby gård | 2,1 % | −2,9 | 14 | 8:e |
| Visättra västra | 2,1 % | +0,4 | 18 | 7:e |
| Visättra östra | 2,0 % | −1,6 | 14 | 7:e |
| Vårby gård östra | 1,8 % | −0,5 | 15 | 6:e |
| Grantorp norra | 1,8 % | −1,2 | 13 | 7:e |
| Västra Skogås södra | 1,7 % | −1,2 | 10 | 7:e |
| Trångsund centrum | 1,6 % | −1,5 | 19 | 9:e |
| Vårby gård västra | 1,6 % | −0,6 | 11 | 6:e |
| Flemingsberg norra | 1,4 % | +0,1 | 7 | 8:e |
| Västra Skogås centrum | 1,0 % | −2,0 | 9 | 7:e |
| Västra Skogås västra | 1,0 % | −2,6 | 7 | 8:e |
| Vårby gård centrum | 0,9 % | −2,2 | 7 | 8:e |
| Uppsamlingsdistrikt 00 | 5,6 % | ej jämförbart | 287 | 6:e |
| Kommun | Resultat | Förändring | Placering |
|---|---|---|---|
| Danderyd | 22,6 % | +0,8 | 2:a |
| Lidingö | 12,4 % | −2,1 | 3:e |
| Vaxholm | 9,8 % | −2,9 | 4:e |
| Vallentuna | 9,6 % | +0,4 | 4:e |
| Salem | 9,3 % | +2,1 | 4:e |
| Täby | 8,9 % | +0,6 | 3:e |
| Ekerö | 8,3 % | +2,1 | 4:e |
| Nacka | 8,1 % | +0,5 | 4:e |
| Norrtälje | 7,7 % | +0,8 | 4:e |
| Sollentuna | 7,6 % | +0,4 | 5:e |
| Stockholm | 7,6 % | +1,0 | 5:e |
| Solna | 7,4 % | +1,0 | 5:e |
| Sundbyberg | 6,9 % | −0,2 | 5:e |
| Värmdö | 6,4 % | −0,6 | 4:e |
| Huddinge | 6,1 % | +0,3 | 6:e |
| Haninge | 5,9 % | +0,1 | 5:e |
| Österåker | 5,5 % | +0,9 | 5:e |
| Upplands Väsby | 5,2 % | +0,5 | 6:e |
| Upplands-Bro | 4,8 % | −0,3 | 6:e |
| Tyresö | 4,7 % | +0,2 | 6:e |
| Södertälje | 4,5 % | −0,2 | 7:e |
| Järfälla | 4,4 % | −1,3 | 8:e |
| Nykvarn | 4,0 % | −0,9 | 7:e |
| Nynäshamn | 3,9 % | +0,3 | 8:e |
| Sigtuna | 3,4 % | −0,6 | 7:e |
| Botkyrka | 2,7 % | −0,7 | 10:e |

