Uppsamlingsräkning klar: Miljöpartiet gör ett av sina bästa val i Vallentuna

Vallentuna kommunVal
Valsedlar

När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att Miljöpartiet gör ett historiskt bra kommunfullmäktigeval i Vallentuna.

Efter den preliminära rösträkningen ser Miljöpartiet ut att ha fått 6,7 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Vallentuna. Det är en ökning med 1,8 procentenheter från 2022 års resultat. Det är ett av partiets bästa resultat sedan starten 1981.

Resultatet gör Miljöpartiet till det femte största partiet i årets kommunval i Vallentuna kommun.

Miljöpartiets resultat i kommunvalen genom tiderna
ValårAndelRank
20266,7 %5:e
20224,93 %6:e
20184,97 %7:e
20149,78 %5:e
20108,76 %5:e
20065,77 %6:e
20025,74 %6:e
19985,48 %7:e
19945,18 %6:e
19914,33 %7:e
19886,36 %5:e
19854,38 %5:e
19823,90 %5:e

Fyra mandat i kommunfullmäktige

Om resultatet står sig i sluträkningen ger det Miljöpartiet fyra mandat i Vallentunas kommunfullmäktige.

När valnattsrösterna först räknades hade Miljöpartiet tre mandat, och partiet vann alltså ett mandat i uppsamlingsräkningen.

Kommunfullmäktige i Vallentuna kommer den här mandatperioden ha totalt 51 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 2 procent för att ta mandat i Vallentuna kommun.

Miljöpartiet tar plats i åtminstone 216 kommuner av 290 efter årets val. I 47 kommuner kommer de in efter att ha saknat mandat sist, och i en kommun förlorar de sin plats i och med årets val, om de preliminära resultaten står sig. Totalt ökar Miljöpartiet inte sin andel av mandaten i en enda kommun.

Här gick Miljöpartiet bäst – och sämst

Allra bäst gick det för Miljöpartiet i valdistriktet 12 Vada-Angarn-Össeby med 9,2 procent av rösterna, och sämst i 3 Hammarbacken N, 4,4 procent. Partiets bästa distrikt i hela landet är N Fäladen, Kämnärsrätten NV i Lunds kommun, där de fick 33,6 procent av rösterna.1

ValdistriktResultatFörändringAntal röster på MPPlacering
12 Vada-Angarn-Össeby9,2 %+2,81195:e
5 Ormsta N8,6 %+2,11145:e
17 Kårsta-Frösunda8,2 %+2,21025:e
8 Vallentuna C8,1 %+2,2994:e
4 Hammarbacken S8,0 %+2,2914:e
2 Markim-Orkesta7,2 %+1,9855:e
16 Garn7,2 %+1,6695:e
14 Bällsta V7,1 %+0,91166:e
6 Vallentuna nordöstra6,4 %+2,51006:e
9 Ormsta S6,3 %+1,3845:e
15 Vallentuna sydöstra6,1 %+1,7756:e
10 Lovisedal6,0 %+1,6857:e
7 Norrgården-Sörgården5,6 %+2,8426:e
11 Karlberg5,3 %+0,9797:e
13 Bällsta S4,9 %+0,8597:e
1 Vallentuna västra4,7 %+1,8386:e
3 Hammarbacken N4,4 %+0,9586:e
Uppsamlingsdistrikt 006,6 %ej jämförbart946:e
Så gick det för Miljöpartiet i övriga länet
KommunResultatFörändringPlacering
Stockholm11,0 %+5,04:e
Solna6,9 %+2,46:e
Sundbyberg6,8 %+1,96:e
Tyresö6,8 %+2,14:e
Vallentuna6,7 %+1,85:e
Ekerö6,5 %+0,96:e
Nacka6,5 %+1,35:e
Värmdö6,3 %+2,35:e
Huddinge6,1 %+2,35:e
Södertälje5,7 %+1,06:e
Sollentuna5,7 %+1,47:e
Täby5,2 %+1,46:e
Järfälla5,0 %+1,57:e
Vaxholm5,0 %+2,27:e
Lidingö4,9 %+1,16:e
Norrtälje4,8 %+1,78:e
Botkyrka4,7 %+1,76:e
Upplands Väsby4,5 %+1,57:e
Danderyd4,4 %+0,87:e
Nynäshamn4,4 %+0,47:e
Österåker4,4 %+1,06:e
Haninge4,1 %+1,58:e
Upplands-Bro3,6 %+1,08:e
Sigtuna3,4 %+0,26:e
Nykvarn3,3 %+1,18:e
Salem3,3 %+1,78:e

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.