När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att Centerpartiet gör sitt bästa val på länge i Boden.
Efter den preliminära rösträkningen ser Centerpartiet ut att ha fått 7,9 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Boden. Det är partiets bästa resultat sedan 1991. Det är en bit från partiets starkaste kommun, Överkalix, där de fick 48,6 procent i lokalvalet.
Resultatet gör Centerpartiet till det fjärde största partiet i årets kommunval i Bodens kommun.

| Valår | Andel | Rank |
|---|---|---|
| 2026 | 7,9 % | 4:e |
| 2022 | 5,36 % | 5:e |
| 2018 | 5,36 % | 7:e |
| 2014 | 2,83 % | 7:e |
| 2010 | 2,37 % | 8:e |
| 2006 | 3,63 % | 5:e |
| 2002 | 3,48 % | 8:e |
| 1998 | 3,95 % | 6:e |
| 1994 | 7,00 % | 4:e |
| 1991 | 9,47 % | 3:e |
| 1988 | 8,15 % | 5:e |
| 1985 | 9,25 % | 5:e |
| 1982 | 11,90 % | 3:e |
| 1979 | 14,00 % | 2:a |
| 1976 | 18,23 % | 2:a |
| 1973 | 18,10 % | 2:a |
Fyra mandat i kommunfullmäktige
Om resultatet står sig i sluträkningen ger det Centerpartiet fyra mandat i Bodens kommunfullmäktige. Efter förra valet fick partiet tre mandat.
Kommunfullmäktige i Boden kommer den här mandatperioden ha totalt 49 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 2 procent för att ta mandat i Bodens kommun.
Centerpartiet tar plats i 282 kommuner av 290 efter årets val. I en kommun kommer de in efter att ha saknat mandat sist, och i en kommun förlorar de sin plats i och med årets val, om de preliminära resultaten står sig. Totalt ökar Centerpartiet inte sin andel av mandaten i en enda kommun.

Här gick Centerpartiet bäst – och sämst
Allra bäst gick det för Centerpartiet i valdistriktet Gunnarsbyn med 30,5 procent av rösterna, och sämst i Sveafältet, 3,4 procent. Partiets bästa distrikt i hela landet är Resele i Sollefteå kommun, där de fick 54,8 procent av rösterna.
| Valdistrikt | Resultat | Förändring | Antal röster på C | Placering |
|---|---|---|---|---|
| Gunnarsbyn | 30,5 % | +21,6 | 123 | 1:a |
| Vittjärv - Norra Bredåker | 11,8 % | +4,7 | 94 | 4:e |
| Sävastön | 10,3 % | +4,3 | 111 | 4:e |
| Harads | 10,0 % | +3,3 | 70 | 4:e |
| Heden - Södra Bredåker | 9,5 % | +2,4 | 91 | 4:e |
| Svartbjörsbyn-Skogså | 8,9 % | +2,4 | 121 | 4:e |
| Bodsvedjan - Unbyn | 8,9 % | +1,7 | 94 | 4:e |
| Trångfors | 7,8 % | +3,2 | 64 | 5:e |
| Sävast | 7,8 % | +3,4 | 90 | 4:e |
| Svartbyn | 7,7 % | +1,2 | 114 | 5:e |
| Prästholmen | 6,5 % | ej jämförbart | 62 | 6:e |
| Sanden | 6,5 % | +2,0 | 73 | 5:e |
| Torpgärdan | 6,4 % | +3,0 | 43 | 5:e |
| Erikslund- Fagernäs | 6,1 % | +1,5 | 74 | 5:e |
| Centrum södra | 5,8 % | +1,2 | 53 | 6:e |
| Björknäs | 5,5 % | +2,5 | 48 | 6:e |
| Centrum norra | 4,7 % | ej jämförbart | 42 | 6:e |
| Sveafältet | 3,4 % | −1,4 | 33 | 7:e |
| Uppsamlingsdistrikt 00 | 5,6 % | ej jämförbart | 44 | 5:e |
| Kommun | Resultat | Förändring | Placering |
|---|---|---|---|
| Överkalix | 48,6 % | +29,2 | 1:a |
| Haparanda | 22,1 % | +4,1 | 2:a |
| Övertorneå | 21,8 % | −5,9 | 1:a |
| Arvidsjaur | 20,1 % | +0,4 | 2:a |
| Pajala | 16,6 % | +11,5 | 3:e |
| Piteå | 12,4 % | +3,4 | 3:e |
| Älvsbyn | 9,4 % | −4,8 | 3:e |
| Boden | 7,9 % | +2,6 | 4:e |
| Luleå | 6,9 % | +0,1 | 5:e |
| Kalix | 5,5 % | +0,4 | 4:e |
| Arjeplog | 5,3 % | −2,7 | 5:e |
| Kiruna | 3,2 % | −6,5 | 8:e |
| Gällivare | 0,5 % | ±0,0 | 8:e |
| Jokkmokk | 0,3 % | −0,1 | 9:e |

