När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att Sverigedemokraterna får 13,1 procent av rösterna i kommunfullmäktigevalet i Boden.
Efter den preliminära rösträkningen ser Sverigedemokraterna ut att ha fått 13,1 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Boden. Det är ungefär samma resultat som 2022. Partiets starkaste kommun i landet är Färgelanda, där de fick 39 procent i lokalvalet.
Resultatet gör Sverigedemokraterna till det tredje största partiet i årets kommunval i Bodens kommun, efter Socialdemokraterna och Moderaterna.

| Valår | Andel | Rank |
|---|---|---|
| 2026 | 13,1 % | 3:e |
| 2022 | 13,08 % | 3:e |
| 2018 | 9,41 % | 4:e |
| 2014 | 11,44 % | 3:e |
| 2010 | 2,05 % | 9:e |
| 2006 | 0,49 % | 9:e |
Sex mandat i kommunfullmäktige
Om resultatet står sig i sluträkningen ger det Sverigedemokraterna sex mandat i Bodens kommunfullmäktige.
Kommunfullmäktige i Boden kommer den här mandatperioden ha totalt 49 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 2 procent för att ta mandat i Bodens kommun.
Sverigedemokraterna tar plats i samtliga landets kommuner efter årets val. I fem kommuner kommer de in efter att ha saknat mandat sist. Totalt ökar Sverigedemokraterna inte sin andel av mandaten i en enda kommun.

Här gick Sverigedemokraterna bäst – och sämst
Allra bäst gick det för Sverigedemokraterna i valdistriktet Heden - Södra Bredåker med 16,9 procent av rösterna, och sämst i Svartbyn och Sävast, 9,5 procent. Partiets bästa distrikt i hela landet är Mjällby m fl i Sölvesborgs kommun, där de fick 47 procent av rösterna.
| Valdistrikt | Resultat | Förändring | Antal röster på SD | Placering |
|---|---|---|---|---|
| Heden - Södra Bredåker | 16,9 % | −2,0 | 161 | 3:e |
| Sveafältet | 16,7 % | −1,5 | 162 | 2:a |
| Harads | 16,7 % | −1,8 | 117 | 2:a |
| Svartbjörsbyn-Skogså | 14,5 % | +1,0 | 197 | 3:e |
| Erikslund- Fagernäs | 14,0 % | −0,5 | 169 | 3:e |
| Prästholmen | 13,7 % | ej jämförbart | 131 | 2:a |
| Centrum norra | 13,2 % | ej jämförbart | 117 | 3:e |
| Torpgärdan | 13,2 % | +0,6 | 88 | 3:e |
| Vittjärv - Norra Bredåker | 13,1 % | −0,7 | 104 | 3:e |
| Centrum södra | 13,1 % | −0,5 | 120 | 3:e |
| Bodsvedjan - Unbyn | 13,0 % | +0,6 | 137 | 3:e |
| Gunnarsbyn | 12,4 % | −0,9 | 50 | 3:e |
| Björknäs | 12,3 % | −1,6 | 107 | 3:e |
| Sävastön | 12,1 % | +1,4 | 131 | 3:e |
| Sanden | 11,7 % | −1,7 | 131 | 3:e |
| Trångfors | 11,7 % | +1,2 | 96 | 3:e |
| Svartbyn | 9,5 % | +0,2 | 141 | 4:e |
| Sävast | 9,5 % | +1,5 | 110 | 3:e |
| Uppsamlingsdistrikt 00 | 15,1 % | ej jämförbart | 118 | 3:e |
| Kommun | Resultat | Förändring | Placering |
|---|---|---|---|
| Haparanda | 16,7 % | +2,4 | 3:e |
| Boden | 13,1 % | ±0,0 | 3:e |
| Gällivare | 11,6 % | −3,8 | 5:e |
| Piteå | 10,8 % | +1,2 | 4:e |
| Arvidsjaur | 10,4 % | −3,0 | 5:e |
| Luleå | 10,3 % | +0,3 | 3:e |
| Kalix | 9,0 % | −1,8 | 3:e |
| Pajala | 8,1 % | +1,4 | 5:e |
| Älvsbyn | 7,1 % | −3,4 | 4:e |
| Kiruna | 6,9 % | +1,5 | 5:e |
| Övertorneå | 6,4 % | +6,4 | 6:e |
| Jokkmokk | 5,1 % | −2,9 | 6:e |
| Överkalix | 4,9 % | −6,0 | 5:e |
| Arjeplog | 4,0 % | +4,0 | 6:e |

