När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att Moderaterna får 22,8 procent av rösterna i kommunfullmäktigevalet på Öckerö.
Efter den preliminära rösträkningen ser Moderaterna ut att ha fått 22,8 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige på Öckerö. Det är en ökning med 2,6 procentenheter från 2022 års resultat. Det är en bit från partiets starkaste kommun, Staffanstorp, där de fick 52,8 procent i lokalvalet.
Resultatet gör Moderaterna till det näst största partiet i årets kommunval i Öckerö kommun, efter Kristdemokraterna.

| Valår | Andel | Rank |
|---|---|---|
| 2026 | 22,8 % | 2:a |
| 2022 | 20,19 % | 3:e |
| 2018 | 20,78 % | 2:a |
| 2014 | 27,16 % | 1:a |
| 2010 | 31,40 % | 1:a |
| 2006 | 28,73 % | 1:a |
| 2002 | 26,34 % | 2:a |
| 1998 | 28,54 % | 1:a |
| 1994 | 26,98 % | 2:a |
| 1991 | 27,58 % | 1:a |
| 1988 | 29,78 % | 1:a |
| 1985 | 32,76 % | 1:a |
| 1982 | 34,41 % | 1:a |
| 1979 | 27,03 % | 1:a |
| 1976 | 26,97 % | 1:a |
| 1973 | 27,10 % | 1:a |
Tio mandat i kommunfullmäktige
Om resultatet står sig i sluträkningen ger det Moderaterna tio mandat i Öckerös kommunfullmäktige. Efter förra valet fick partiet nio mandat.
Kommunfullmäktige på Öckerö kommer den här mandatperioden ha totalt 41 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 2 procent för att ta mandat i Öckerö kommun.
Moderaterna tar plats i 286 kommuner av 290 efter årets val. Totalt ökar Moderaterna inte sin andel av mandaten i en enda kommun.

Här gick Moderaterna bäst – och sämst
Allra bäst gick det för Moderaterna i valdistriktet Hyppeln, Hälsö, Knippla och Rörö med 29,8 procent av rösterna, och sämst i Hönö Nordost, 18,1 procent. Partiets bästa distrikt i hela landet är Borggård i Staffanstorps kommun, där de fick 63,4 procent av rösterna.
| Valdistrikt | Resultat | Förändring | Antal röster på M | Placering |
|---|---|---|---|---|
| Hyppeln, Hälsö, Knippla och Rörö | 29,8 % | +5,1 | 287 | 1:a |
| Björkö, Grötö och Kalvsund | 26,0 % | +3,2 | 352 | 1:a |
| Hönö Nordväst | 24,3 % | +4,2 | 297 | 2:a |
| Öckerö Norra | 23,6 % | +5,5 | 265 | 2:a |
| Fotö och Hönö Södra | 20,5 % | −0,4 | 348 | 2:a |
| Öckerö Södra | 20,4 % | +3,0 | 228 | 2:a |
| Hönö Nordost | 18,1 % | +0,1 | 215 | 3:e |
| Uppsamlingsdistrikt 00 | 20,3 % | ej jämförbart | 145 | 3:e |
| Kommun | Resultat | Förändring | Placering |
|---|---|---|---|
| Essunga | 48,2 % | +1,4 | 1:a |
| Dals-Ed | 45,7 % | +22,2 | 1:a |
| Mariestad | 41,3 % | −2,1 | 1:a |
| Vara | 35,7 % | +3,9 | 1:a |
| Gullspång | 35,3 % | +4,9 | 1:a |
| Hjo | 34,4 % | −2,5 | 1:a |
| Sotenäs | 34,0 % | +8,5 | 1:a |
| Karlsborg | 32,9 % | +11,0 | 1:a |
| Töreboda | 32,7 % | +4,9 | 1:a |
| Trollhättan | 30,7 % | +3,3 | 2:a |
| Lerum | 30,2 % | +3,6 | 1:a |
| Tanum | 29,8 % | −1,7 | 1:a |
| Mellerud | 29,4 % | +9,0 | 1:a |
| Partille | 29,2 % | +1,8 | 1:a |
| Härryda | 28,8 % | +5,6 | 1:a |
| Skara | 27,9 % | +3,4 | 1:a |
| Herrljunga | 26,5 % | +8,4 | 1:a |
| Bengtsfors | 25,7 % | −6,3 | 2:a |
| Bollebygd | 25,2 % | +6,7 | 1:a |
| Åmål | 23,9 % | +0,8 | 2:a |
| Falköping | 23,5 % | +1,4 | 2:a |
| Mölndal | 23,4 % | +1,6 | 2:a |
| Grästorp | 22,9 % | −11,9 | 2:a |
| Öckerö | 22,8 % | +2,6 | 2:a |
| Stenungsund | 22,7 % | −1,6 | 1:a |
| Vänersborg | 22,0 % | +4,8 | 2:a |
| Svenljunga | 21,9 % | +3,2 | 2:a |
| Ale | 21,3 % | +0,8 | 2:a |
| Skövde | 21,0 % | +0,2 | 2:a |
| Alingsås | 20,8 % | +2,1 | 2:a |
| Tranemo | 20,7 % | +4,2 | 2:a |
| Lysekil | 20,5 % | +3,7 | 2:a |
| Kungälv | 20,3 % | +1,5 | 2:a |
| Orust | 20,1 % | +1,7 | 2:a |
| Vårgårda | 20,0 % | +3,6 | 2:a |
| Tjörn | 19,7 % | +4,9 | 2:a |
| Mark | 19,0 % | −1,1 | 2:a |
| Borås | 18,8 % | −0,7 | 2:a |
| Göteborg | 18,3 % | +1,1 | 2:a |
| Tibro | 18,2 % | +1,6 | 3:e |
| Strömstad | 18,1 % | +2,1 | 2:a |
| Ulricehamn | 16,8 % | −1,1 | 3:e |
| Lidköping | 15,9 % | −4,2 | 3:e |
| Uddevalla | 14,4 % | −2,0 | 3:e |
| Munkedal | 14,1 % | −1,2 | 3:e |
| Färgelanda | 13,0 % | +2,1 | 4:e |
| Tidaholm | 12,8 % | −1,3 | 3:e |
| Lilla Edet | 11,7 % | −0,9 | 4:e |
| Götene | 9,3 % | −3,9 | 4:e |

