Under den senaste månaden rapporterades en konkurs mer i Dalarnas län än under motsvarande tid i fjol. Det visar ny statistik från UC.
Under september månad gick elva bolag i konkurs i Dalarna. Det är en tämligen normal nivå för den här tiden på året. I fjol noterades tio konkurser under september.

Ser vi till hela landet brukar antalet konkurser följa ett tydligt säsongsmönster med en uppgångar på senvåren och -hösten, och en tydlig dipp i slutet av sommaren. September är en månad då det i regel anmäls färre konkurser än under resten av året.
Av de elva bolag som gick i konkurs under september i Dalarnas län hade två sitt säte i Borlänge kommun. I sju av länets 15 kommuner registrerades inga konkurser. Se en komplett lista över antal konkurser per kommun i tabellen nedan.
De bolag som inledde konkurs i Dalarna hade en sammanlagd omsättning på 7,9 miljoner kronor och anställde, enligt sina senaste bokslut, sex personer. 1 Det största bolaget, sett till omsättning, var JTAB, Janssons Transport AB som rapporterade en omsättning på 5,6 miljoner kronor i sitt bokslut år 2020.
Sedan början av året har 91 företag gått i konkurs i Dalarna. Det kan jämföras med 100 företag under motsvarande tid år 2021 (−9 procent).
I hela Sverige gick 491 företag i konkurs i september. Det är 58 fler än vid motsvarande tid i fjol (+13 procent). Jämför vi 2022 års samlade konkurser ser vi en nedgång med −2 procent.

Tabeller
Företag | Kommun | Omsättning (tkr) | Anställda | |
---|---|---|---|---|
JTAB, Janssons Transport AB | Smedjebacken | 5 602 | 3 | ↗ |
Bjesse Skog AB | Borlänge | 1 295 | 1 | ↗ |
Kalles Bilrecond Ludvika AB | Ludvika | 475 | 1 | ↗ |
MonkeyWash AB | Falun | 187 | - | ↗ |
Firma HBP i mora AB | Mora | 170 | 1 | ↗ |
Automasen Bil AB | Hedemora | 160 | 0 | ↗ |
Tabellen visar de företag som under september månad listats i Alla bolags sammanställning över bolag som inlett konkurs. Uppgifter om antal anställda och omsättning kommer också från Alla bolag och senaste tillgängliga bokslut. Notera att dessa siffror kan vara föråldrade.
Kommun | Antal konkurser* | Jämfört med samma tid 2021 |
---|---|---|
Avesta | 0 | ±0 ▶ |
Borlänge | 2 | −1 ▼ |
Falun | 2 | +1 ▲ |
Gagnef | 0 | ±0 ▶ |
Hedemora | 2 | +2 ▲ |
Leksand | 0 | −1 ▼ |
Ludvika | 1 | −2 ▼ |
Malung-Sälen | 0 | ±0 ▶ |
Mora | 1 | −1 ▼ |
Orsa | 0 | ±0 ▶ |
Rättvik | 0 | ±0 ▶ |
Smedjebacken | 1 | +1 ▲ |
Säter | 1 | +1 ▲ |
Vansbro | 0 | ±0 ▶ |
Älvdalen | 1 | +1 ▲ |
Kommun | Antal konkurser | Jämfört med samma tid 2021 |
---|---|---|
Blekinge | 9 | +50 % ▲ |
Dalarna | 11 | +10 % ▲ |
Gotland | 5 | +67 % ▲ |
Gävleborg | 6 | −45 % ▼ |
Halland | 13 | +18 % ▲ |
Jämtland | 5 | +150 % ▲ |
Jönköping | 12 | −8 % ▼ |
Kalmar | 12 | +300 % ▲ |
Kronoberg | 12 | +200 % ▲ |
Norrbotten | 3 | −67 % ▼ |
Skåne | 77 | +38 % ▲ |
Stockholm | 148 | −1 % ▶ |
Södermanland | 9 | −10 % ▼ |
Uppsala | 13 | −35 % ▼ |
Värmland | 9 | −10 % ▼ |
Västerbotten | 9 | −36 % ▼ |
Västernorrland | 9 | −10 % ▼ |
Västmanland | 12 | −8 % ▼ |
Västra Götaland | 85 | +57 % ▲ |
Örebro | 16 | +14 % ▲ |
Östergötland | 16 | +45 % ▲ |