Efter den slutliga rösträkningen är fyra mandatperioders oavbruten nedgång bruten i Tingsryds kommun. Liberalerna vinner röster, och ökar till 2,1 procent i riksdagsvalet i kommunen.
I helgen blev kontrollräkningen av alla röster i riksdagsvalet i Tingsryd färdig. Liberalerna fick totalt 160 röster i riksdagsvalet i kommunen, vilket motsvarar 2,07 procent.
Liberalerna blev minst av riksdagspartierna i Tingsryd, precis som i riket som helhet.

Det preliminära valresultatet innebär att Liberalerna ökat i Tingsryd, tvärtemot i riket som helhet. Jämfört med 2018 går Liberalerna framåt med 0,3 procentenheter.

Liberalernas allra bästa val i Tingsryd sedan 1973 (valet efter enkammarriksdagens införande1) var 1985 (8,3 procent). Det sämsta valet gjordes 1998 (1,6 procent).

Liberalerna starkaste valdistrikt i kommunen var Urshult, där de fick 2,5 procent av rösterna. Partiets bästa distrikt i valkretsen var Universitetet södra i Växjö kommun (6,4 procent), och i hela riket Västerled 15 Ålsten S i Stockholms kommun (17,8 procent).
Distrikt | Röster | Andel | Förändring (procentenh.)* |
---|---|---|---|
Urshult | 28 | 2,54 % | +0,6 ▲ |
Älmeboda-Linneryd | 28 | 2,41 % | +1,2 ▲ |
Uppsamlingsdistrikt 00 | 10 | 2,33 % | |
Tingsryd 2 | 29 | 2,26 % | +0,4 ▲ |
Tingsryd 1 | 18 | 2,02 % | −0,1 ▼ |
Almundsryd | 23 | 1,79 % | +0,6 ▲ |
S Sandsjö | 10 | 1,66 % | +0,1 ▲ |
Väckelsång | 14 | 1,42 % | −1,1 ▼ |
*I de fall samma distrikt finns kvar utan större förändringar.

Liberalernas väljarstöd i riksdagsvalet, i valdistrikten i Tingsryd
Tingsryds kommun hör till Kronobergs läns valkrets, som skickar sex ledamöter till riksdagen på fasta mandat (av 310), och kanske något eller några utjämningsmandat. Under mandatperioden 2018–2022 räckte 3,5 procent av rösterna inte till något mandat i riksdagen för Liberalerna för valkretsen. I år har partiet fått 3,1 procent av rösterna i valkretsen, en minskning med 0,4 procentenheter sedan sist. Det innebär att Kronobergs läns valkrets inte skickar någon liberal till riksdagen i år heller.
Liberalernas väljarstöd i Tingsryd placerar kommunen på sjätte plats bland de åtta kommunerna i valkretsen (tillika Kronobergs län).
Liberalerna har fått 4,6 procents stöd i hela riket.
Det innebär att partiet ligger lägre än riksresultatet i samtliga kommuner i valkretsen.