Efter den slutliga rösträkningen ser Miljöpartiet ut att gå mot sitt sämsta riksdagsval sedan 1991 i Mullsjö kommun, med 3,8 procent av rösterna i riksdagsvalet.
I helgen blev kontrollräkningen av alla röster i riksdagsvalet i Mullsjö färdig. Miljöpartiet fick totalt 188 röster i riksdagsvalet i kommunen, vilket motsvarar 3,83 procent.
Miljöpartiet blev näst minst av riksdagspartierna i Mullsjö, före endast Liberalerna (precis som i riket som helhet).

Det preliminära valresultatet innebär att Miljöpartiet tappat i Mullsjö, tvärtemot i riket som helhet. Jämfört med 2018 backar Miljöpartiet med 0,2 procentenheter. Det är andra valet i rad som Miljöpartiet tappar väljare i riksdagsvalet i Mullsjö.

Partiet ser alltså ut att gå mot sitt sämsta resultat sedan 1991 i kommunen. Miljöpartiets allra bästa val i Mullsjö sedan bildandet 1981 var 1994 (6,3 procent).

Miljöpartiet starkaste valdistrikt i kommunen var Mullsjö 4, där de fick 4,5 procent av rösterna. Mullsjö 4 var partiets starkaste distrikt i kommunen även i riksdagsvalet 2018. Partiets bästa distrikt i valkretsen var Dunkehalla i Jönköpings kommun (8,8 procent), och i hela riket Skarpnäck 2 Brotorp i Stockholms kommun (29,4 procent).
Distrikt | Röster | Andel | Förändring (procentenh.)* |
---|---|---|---|
Uppsamlingsdistrikt 00 | 20 | 7,60 % | |
Mullsjö 4 | 61 | 4,51 % | −0,3 ▼ |
Mullsjö 2 | 51 | 4,06 % | +0,5 ▲ |
Mullsjö 3 | 23 | 2,85 % | −0,5 ▼ |
Mullsjö 1 | 33 | 2,70 % | −0,6 ▼ |
*I de fall samma distrikt finns kvar utan större förändringar.

Miljöpartiets väljarstöd i riksdagsvalet, i valdistrikten i Mullsjö
Mullsjö kommun hör till Jönköpings läns valkrets, som skickar elva ledamöter till riksdagen på fasta mandat (av 310), och kanske något eller några utjämningsmandat. Under mandatperioden 2018–2022 gav 3,2 procent av rösterna Miljöpartiet ett mandat i riksdagen för valkretsen. I år har partiet fått 3,2 procent av rösterna i valkretsen, ett oförändrat resultat jämfört med sist. Det innebär att Jönköpings läns valkrets inte skickar någon miljöpartist till riksdagen det här året.
Miljöpartiets väljarstöd i Mullsjö är det näst högsta bland de 13 kommunerna i valkretsen (tillika Jönköpings län).
Miljöpartiet har fått 5,1 procents stöd i hela riket.
Det innebär att partiet ligger lägre än riksresultatet i samtliga kommuner i valkretsen.