Efter den slutliga rösträkningen ser Miljöpartiet ut att gå mot sitt sämsta riksdagsval sedan 1991 i Eksjö kommun, med 3 procent av rösterna i riksdagsvalet.
I helgen blev kontrollräkningen av alla röster i riksdagsvalet i Eksjö färdig. Miljöpartiet fick totalt 346 röster i riksdagsvalet i kommunen, vilket motsvarar 3,02 procent.
Miljöpartiet blev minst av riksdagspartierna i Eksjö

Det preliminära valresultatet innebär att Miljöpartiet tappat i Eksjö, tvärtemot i riket som helhet. Jämfört med 2018 backar Miljöpartiet med 0,2 procentenheter. Det är andra valet i rad som Miljöpartiet tappar väljare i riksdagsvalet i Eksjö.

Partiet ser alltså ut att gå mot sitt sämsta resultat sedan 1991 i kommunen. Miljöpartiets allra bästa val i Eksjö sedan bildandet 1981 var 2014 (5,4 procent).

Miljöpartiet starkaste valdistrikt i kommunen var Höreda, där de fick 4 procent av rösterna. Partiets bästa distrikt i valkretsen var Dunkehalla i Jönköpings kommun (8,8 procent), och i hela riket Skarpnäck 2 Brotorp i Stockholms kommun (29,4 procent).
Distrikt | Röster | Andel | Förändring (procentenh.)* |
---|---|---|---|
Uppsamlingsdistrikt 00 | 16 | 5,26 % | |
Höreda | 43 | 3,96 % | +1,5 ▲ |
Blåsippan | 26 | 3,81 % | ±0,0 ▼ |
Grevhagen | 43 | 3,58 % | ±0,0 ▼ |
Kaffekullen m. landsbygd | 29 | 3,39 % | +1,0 ▲ |
Gamla Stan m.fl. | 37 | 3,23 % | −0,6 ▼ |
Norrtull | 31 | 3,20 % | −0,5 ▼ |
Sjöängen/Prästängen m.fl. | 41 | 2,81 % | −0,7 ▼ |
Kvarnarp | 27 | 2,69 % | +0,5 ▲ |
Mariannelund-Hässleby-Kråkshult | 23 | 2,16 % | −0,2 ▼ |
Hult | 14 | 2,10 % | −0,3 ▼ |
Ingatorp-Hjältevad | 16 | 1,57 % | −1,3 ▼ |
*I de fall samma distrikt finns kvar utan större förändringar.

Miljöpartiets väljarstöd i riksdagsvalet, i valdistrikten i Eksjö
Eksjö kommun hör till Jönköpings läns valkrets, som skickar elva ledamöter till riksdagen på fasta mandat (av 310), och kanske något eller några utjämningsmandat. Under mandatperioden 2018–2022 gav 3,2 procent av rösterna Miljöpartiet ett mandat i riksdagen för valkretsen. I år har partiet fått 3,2 procent av rösterna i valkretsen, ett oförändrat resultat jämfört med sist. Det innebär att Jönköpings läns valkrets inte skickar någon miljöpartist till riksdagen det här året.
Miljöpartiets väljarstöd i Eksjö placerar kommunen på sjätte plats bland de 13 kommunerna i valkretsen (tillika Jönköpings län).
Miljöpartiet har fått 5,1 procents stöd i hela riket.
Det innebär att partiet ligger lägre än riksresultatet i samtliga kommuner i valkretsen.