Efter den slutliga rösträkningen är det klart att 3,2 procent av rösterna i riksdagsvalet i Tranås kommun.
I helgen blev kontrollräkningen av alla röster i riksdagsvalet i Tranås färdig. Miljöpartiet fick totalt 383 röster i riksdagsvalet i kommunen, vilket motsvarar 3,19 procent.
Miljöpartiet blev minst av riksdagspartierna i Tranås

Det preliminära valresultatet innebär att Miljöpartiets väljarstöd är i stort sett oförändrat i Tranås. Jämfört med 2018 går Miljöpartiet framåt med 0,1 procentenheter.

Miljöpartiets allra bästa val i Tranås sedan bildandet 1981 var 2010 (6,3 procent).

Miljöpartiet starkaste valdistrikt i kommunen var Tranås Norra, där de fick 3,9 procent av rösterna. Partiets bästa distrikt i valkretsen var Dunkehalla i Jönköpings kommun (8,8 procent), och i hela riket Skarpnäck 2 Brotorp i Stockholms kommun (29,4 procent).
Distrikt | Röster | Andel | Förändring (procentenh.)* |
---|---|---|---|
Uppsamlingsdistrikt 00 | 15 | 4,56 % | |
Tranås Norra | 28 | 3,90 % | +1,8 ▲ |
Fröafall | 56 | 3,56 % | −0,3 ▼ |
Tranås Kvarn | 44 | 3,49 % | −0,1 ▼ |
Ekmarksberg | 34 | 3,49 % | +0,9 ▲ |
Tranås Västra | 39 | 3,20 % | |
Centrum | 43 | 3,14 % | +0,4 ▲ |
Tranås Södra | 39 | 3,12 % | −0,2 ▼ |
Junkaremålen | 42 | 3,04 % | −0,8 ▼ |
Ängaryd | 39 | 2,84 % | −0,7 ▼ |
Sommen | 4 | 0,72 % | −0,3 ▼ |
*I de fall samma distrikt finns kvar utan större förändringar.

Miljöpartiets väljarstöd i riksdagsvalet, i valdistrikten i Tranås
Tranås kommun hör till Jönköpings läns valkrets, som skickar elva ledamöter till riksdagen på fasta mandat (av 310), och kanske något eller några utjämningsmandat. Under mandatperioden 2018–2022 gav 3,2 procent av rösterna Miljöpartiet ett mandat i riksdagen för valkretsen. I år har partiet fått 3,2 procent av rösterna i valkretsen, ett oförändrat resultat jämfört med sist. Det innebär att Jönköpings läns valkrets inte skickar någon miljöpartist till riksdagen det här året.
Miljöpartiets väljarstöd i Tranås placerar kommunen på fjärde plats bland de 13 kommunerna i valkretsen (tillika Jönköpings län).
Miljöpartiet har fått 5,1 procents stöd i hela riket.
Det innebär att partiet ligger lägre än riksresultatet i samtliga kommuner i valkretsen.