Andelen vuxna med ekonomiskt bistånd i Halmstads kommun låg i stort sett stilla i november, och är nu 0,9 procent, enligt den senaste, preliminära statistiken från Socialstyrelsen.
Totalt fick 961 personer i Halmstads kommun ekonomiskt bistånd stöd under november, vilket alltså motsvarar 0,9 procent av den vuxna befolkningen. Det är ungefär lika stor andel som föregående månad. I Halland som helhet var andelen 0,8 procent, vilket är ungefär samma nivå som månaden innan.

När uppgifter saknas från en kommun, har den skattats baserat på tidigare data, för underlag till länssiffran samma månad.
I riket som helhet var andelen mottagare av ekonomiskt bistånd i den vuxna befolkningen i stort sett oförändrad, på 1,3 procent.
Jämfört med andra kommuner i hela landet är andelen biståndstagare i Halmstad varken anmärkningsvärt hög eller låg. Landets högsta nivåer finns i Filipstads kommun, med 3,3 procent, och de lägsta i Olofströms kommun, Pajala kommun, Solna kommun och Vellinge kommun, med 0,2 procent.

Bland kommunerna i Halland ökade andelen mottagare av ekonomiskt bistånd förra månaden i två (Kungsbacka och Laholm). Hylte har högst andel biståndstagare i länet, Kungsbacka har lägst.
Kommun | Andel | Förändring (1 mån) |
---|---|---|
Falkenberg | 1,0 % | 0,0 |
Halmstad | 0,9 % | 0,0 |
Hylte | 2,3 % | – |
Kungsbacka | 0,6 % | +0,1 |
Laholm | 1,0 % | +0,1 |
Varberg | 0,7 % | 0,0 |
Av biståndstagarna i Halmstads kommun var förra månaden 448 kvinnor och 513 män.
