Största prisnedgången på bostadsrätter i Värmland på tre år

Värmlands län Fastighetspriser
Största prisnedgången på bostadsrätter i Värmland på tre år

Priserna på bostadsrätter sjönk med 9 procent i Värmlands län under de senaste tre månaderna. Det är den svagaste prisutvecklingen sedan 2018.

Det här visar ny statistik från Svensk Mäklarstatistik som Newsworthy har analyserat.

I hela Sverige däremot ökar priserna på bostadsrätter. I hela riket noterades en prisuppgång på 1 procent.

Grön stapel betyder att priserna stiger, röd att de sjunker.

Priserna på bostadsrätter stiger i 74 av landets kommuner, medan de sjunker i 40 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan intill visar den geografiska spridningen.

Bland kommunerna i Värmland sjunker priserna på bostadsrätter i av tre kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var minskningen i Karlstad där priserna sjönk med 5 procent. I Hammarö däremot steg priserna med 10 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för bostadsrätter i 13 av länets 16 kommuner.

Sammanlagt såldes 653 bostadsrätter i Värmlands län mellan april och juni till ett genomsnittligt pris på 1,6 miljoner kronor. I fjol gjordes 502 affärer vid den här tiden på året.

I hela Sverige såldes 36 209 bostadsrätter för i snitt 3,0 miljoner kronor.

Grafen visar ett tre månaders glidande medelvärde för antalet försäljningar av bostadsrätter.

Priserna på villor ökar kännbart

Villapriserna har gått upp i Värmlands län. Medelpriset på försäljningarna under de senaste tre månaderna visar på en uppgång med 9 procent.

Även i hela Sverige ökar villapriserna. I hela riket noterades en prisuppgång på 6 procent.

Grön stapel betyder att priserna stiger, röd att de sjunker.

Priserna på villor stiger i 133 av landets kommuner, medan de sjunker i 19 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Nedanstående karta visar den geografiska spridningen.

Bland kommunerna i Värmland stiger priserna på villor i två av tre kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var ökningen i Hagfors där priserna steg med 15 procent. I Forshaga däremot sjönk priserna med 2 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för villor i 13 av länets 16 kommuner.

Sammanlagt såldes 502 villor i Värmlands län mellan april och juni till ett genomsnittligt pris på 2,3 miljoner kronor. I fjol gjordes 486 affärer vid den här tiden på året.

I hela Sverige såldes 18 419 villor för i snitt 4,1 miljoner kronor.

Grafen visar ett tre månaders glidande medelvärde för antalet försäljningar av villor.

Få försäljningar av fritidshus

Mellan april och juni såldes 66 fritidshus i Värmlands län. Det är relativt få sett till aktiviteten på bostadsmarknaden i länet under de senaste tolv månaderna, samt det historiska snittet för den här tiden på året.

Under april till juni såldes det sex fler fritidshus i Värmland än snittet för det senaste året. Men när vi tar i beaktande att april till juni, också historiskt sett, är tid då det säljs fler fritidshus än under resten av året, kan bostadsmarknaden karaktäriseras som förhållandevis lugn.

De sålda fritidshusen i Värmlands län hade ett genomsnittligt pris på 1,5 miljoner kronor. I fjol gjordes 71 affärer vid den här tiden på året.

I hela Sverige såldes 2 559 fritidshus för i snitt 2,4 miljoner kronor.

Grafen visar ett tre månaders glidande medelvärde för antalet försäljningar av fritidshus.

Statistiken visar även på en kännbar prisuppgång i Värmlands län. Medelpriset på försäljningarna av fritidshus i länet var 7 procent högre än för ett år sedan. Även i hela Sverige ökar priserna på fritidshus. I hela riket noterades en prisuppgång på 17 procent.

Grön stapel betyder att priserna stiger, röd att de sjunker.

Priserna på fritidshus stiger i 64 av landets kommuner, medan de sjunker i bara en (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan intill visar den geografiska spridningen.

Tabeller

Försäljningar av villor i Värmlands län
KommunPrisutveckling
(3 månader)
Antal försäljningar (senaste 3 månaderna)Medelpris (kr)
Arvika 242,4 miljoner
Eda 61,1 miljoner
Filipstad 140,8 miljoner
Forshaga−2 % 461,6 miljoner
Grums 231,5 miljoner
Hagfors+15 % 280,8 miljoner
Hammarö 344,2 miljoner
Karlstad+8 % 1303,6 miljoner
Kil 202,6 miljoner
Kristinehamn 642,1 miljoner
Munkfors 0
Storfors 91,1 miljoner
Sunne 301,4 miljoner
Säffle 341,3 miljoner
Torsby 271,4 miljoner
Årjäng 131,7 miljoner
Om det gjorts färre än 20 affärer under tidsperioden redovisar Svensk Mäklarstatistik inga uppgifter om prisutveckling.
Försäljningar av bostadsrätter i Värmlands län
KommunPrisutveckling
(3 månader)
Antal försäljningar (senaste 3 månaderna)Medelpris (kr)
Arvika 220,7 miljoner
Eda 20,2 miljoner
Filipstad 90,2 miljoner
Forshaga 60,6 miljoner
Grums 60,2 miljoner
Hagfors 0
Hammarö+10 % 591,4 miljoner
Karlstad−5 % 4252,1 miljoner
Kil 160,9 miljoner
Kristinehamn−4 % 590,5 miljoner
Munkfors 0
Storfors 0
Sunne 180,5 miljoner
Säffle 180,2 miljoner
Torsby 91,7 miljoner
Årjäng 40,7 miljoner
Om det gjorts färre än 20 affärer under tidsperioden redovisar Svensk Mäklarstatistik inga uppgifter om prisutveckling.
Försäljningar av fritidshus i Värmlands län
KommunPrisutveckling
(12 månader)
Antal försäljningar (senaste 3 månaderna)Medelpris (kr)
Arvika 41,6 miljoner
Eda 0
Filipstad 30,7 miljoner
Forshaga 20,5 miljoner
Grums 10,9 miljoner
Hagfors 0
Hammarö 0
Karlstad 121,5 miljoner
Kil 40,8 miljoner
Kristinehamn 61,6 miljoner
Munkfors 0
Storfors 21,9 miljoner
Sunne 71,2 miljoner
Säffle 61,4 miljoner
Torsby+9 % 172,1 miljoner
Årjäng 21,1 miljoner
Notera att vi för fritidshus redovisar prisutveckling över 12 månader. Om det gjorts färre än 20 affärer under de senaste tolv månaderna redovisar Svensk Mäklarstatistik inga uppgifter om prisutveckling.

Om tolkning av statistiken

För bostadsrätter mäts prisutvecklingen genom att följa förändringen av det genomsnittliga kvadratmeterpriset. För villor och fritidshus mäts prisutvecklingen genom att följa förändringen av K/T-talet, det vill säga kvoten mellan pris (köpesumma) och taxeringsvärdet.

För villor och bostadsrätter redovisar vi tre månaders prisutveckling, för fritidshus tolv månader.

Samtliga uppgifter om antal försäljningar, prisutveckling och slutpriser redovisas som glidande medelvärden. För villor och bostadsrätter handlar det om ett medelvärde för de senaste tre månaderna, för fritidshus tolv månader. Syftet är att tona ner tillfälliga variationer och tydligare kunna se utvecklingen över tid.

Alla uppgifter kommer från Svensk Mäklarstatistik. Läs gärna deras mer utförliga beskrivning av hur statistiken kan och bör tolkas.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.