Antalet besökare på bostadsvisningar ökade i Härryda kommun under det tredje kvartalet. Visningarna i sig låg däremot kvar på ungefär samma nivå som tidigare.
Under det tredje kvartalet gick 885 personer fördelat på 139 bostadsvisningar i Härryda kommun, att jämföra med 747 personer på 135 bostadsvisningar under samma period året innan.
Det motsvarar 6,4 besökare per visning. Under samma period förra året var den siffran 5,5. Antalet besökare per visning har ökat med 15 procent.
Antalet bostadsvisningar ligger på ungefär samma nivå som under motsvarande period året innan.

Utvecklingen av besök varierar mellan olika områden i Härrydatrakten. Bland områdena som hade mer än enstaka visningar stack Landvetter ut med störst besöksintresse. 37 visningar lockade 341 besökare under kvartalet, motsvarande 9,2 besökare per visning.
| Område | Besökare per visning kvartal 3 | Besökare per visning kvartal 3 förra året | Antal visningar | Antal besökare |
|---|---|---|---|---|
| Pixbo | 15,0 | 12,0 | 3 | 45 |
| Tahult | 12,7 | 2,9 | 3 | 38 |
| Hällingsjö | 9,5 | – | 2 | 19 |
| Landvetter | 9,2 | 5,2 | 37 | 341 |
| Risbacka | 7,5 | 29,0 | 2 | 15 |
| Mölnlycke Södra | 7,3 | 4,8 | 30 | 218 |
| Skinnefjäll | 6,3 | 7,0 | 4 | 25 |
| Mölnlycke | 5,6 | 5,9 | 57 | 319 |
| Hindås | 3,8 | 4,9 | 4 | 15 |
| Rävlanda | 3,4 | 2,0 | 10 | 34 |
| Mölnlycke Norra | 2,5 | 4,0 | 23 | 58 |
| Björröd-Landvetter flygplats | 1,0 | 2,0 | 1 | 1 |
I Västra Götalands län ökade antalet besökare på bostadsvisningar från 21 962 till 25 040 när vi jämför det tredje kvartalet med samma period året innan. Det motsvarar en ökning av antalet besökare per visning med sju procent.
Området Hulelyckan i Mölndals kommun stack ut med högt besökartryck. Här hade visningarna i snitt 16,1 besökare under det tredje kvartalet. Det är flest i länet (om man bortser från områden med enstaka visningar).
Ökat tryck på bostadsmarknaden i hela Sverige
Under det tredje kvartalet arrangerades knappt 2 900 fler visningar i hela Sverige jämfört med samma period året innan, en ökning från 34 442 till 37 299 visningar. Även antalet besökare på visningarna ökade, från 134 746 till 165 722 – en ökning med 23 procent. Det motsvarar ungefär 4,4 besökare per visning, att jämföra med 3,9 förra året.
Statistiken kommer från Boneos tjänst Visningstempen, som Newsworthy därefter har bearbetat.
| Rank | Område | Kommun | Besökare per visning kvartal 3 | Besökare per visning kvartal 3 förra året | Visningar i år | Besökare i år |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Hulelyckan | Mölndal | 16,1 | 9,5 | 10 | 161 |
| 2 | Brännås | Mölndal | 11,9 | 9,2 | 16 | 190 |
| 3 | Linné | Göteborg | 11,8 | 4,9 | 31 | 365 |
| 4 | Sävedalen | Partille | 11,6 | 7,2 | 19 | 221 |
| 5 | Tolered | Göteborg | 11,5 | 3,7 | 15 | 173 |
| 6 | Balltorp | Mölndal | 10,5 | 6,1 | 17 | 178 |
| 7 | Toltorp | Mölndal | 10,1 | 7,0 | 14 | 142 |
| 8 | Lindome | Mölndal | 9,8 | 9,1 | 23 | 226 |
| 9 | Kållered | Mölndal | 9,5 | 5,1 | 27 | 256 |
| 10 | Floda | Lerum | 9,3 | 8,4 | 15 | 139 |
| Kommun | Besökare per visning | Besökare | Visningar |
|---|---|---|---|
| Lerum | 7,7 | 900 | 117 |
| Orust | 7,5 | 316 | 42 |
| Öckerö | 6,7 | 47 | 7 |
| Partille | 6,5 | 567 | 87 |
| Mölndal | 6,4 | 2 445 | 382 |
| Härryda | 6,4 | 885 | 139 |
| Lysekil | 6,2 | 112 | 18 |
| Munkedal | 5,8 | 152 | 26 |
| Tjörn | 5,5 | 355 | 65 |
| Lidköping | 5,0 | 116 | 23 |
| Göteborg | 5,0 | 10 709 | 2 154 |
| Bollebygd | 4,9 | 131 | 27 |
| Ale | 4,6 | 300 | 65 |
| Vårgårda | 4,6 | 114 | 25 |
| Trollhättan | 4,6 | 556 | 122 |
| Götene | 4,5 | 45 | 10 |
| Essunga | 4,4 | 57 | 13 |
| Hjo | 4,3 | 60 | 14 |
| Lilla Edet | 4,3 | 355 | 83 |
| Alingsås | 4,2 | 408 | 97 |
| Mellerud | 4,0 | 80 | 20 |
| Sotenäs | 4,0 | 20 | 5 |
| Herrljunga | 3,9 | 134 | 34 |
| Skövde | 3,8 | 860 | 225 |
| Färgelanda | 3,8 | 42 | 11 |
| Grästorp | 3,7 | 26 | 7 |
| Kungälv | 3,7 | 1 026 | 277 |
| Falköping | 3,6 | 200 | 55 |
| Tibro | 3,6 | 79 | 22 |
| Stenungsund | 3,5 | 194 | 56 |
| Vara | 3,4 | 142 | 42 |
| Vänersborg | 3,3 | 498 | 149 |
| Mariestad | 3,2 | 228 | 71 |
| Gullspång | 3,1 | 25 | 8 |
| Ulricehamn | 2,9 | 407 | 138 |
| Tanum | 2,9 | 44 | 15 |
| Mark | 2,9 | 90 | 31 |
| Uddevalla | 2,8 | 634 | 223 |
| Skara | 2,8 | 75 | 27 |
| Svenljunga | 2,8 | 58 | 21 |
| Tranemo | 2,7 | 53 | 20 |
| Töreboda | 2,6 | 34 | 13 |
| Borås | 2,6 | 1 263 | 486 |
| Karlsborg | 2,5 | 27 | 11 |
| Tidaholm | 2,3 | 72 | 31 |
| Strömstad | 2,0 | 89 | 44 |
| Bengtsfors | 2,0 | 2 | 1 |
| Åmål | 1,6 | 8 | 5 |


