Ökat tryck på bostadsmarknaden i Göteborg

Göteborgs kommunBostadsmarknad

Antalet visningar av bostäder ökade i Göteborgs kommun under det tredje kvartalet. Dessutom har det kommit fler intressenter till varje visning.

Under det tredje kvartalet gick 10 709 personer fördelat på 2 154 bostadsvisningar i Göteborgs kommun, att jämföra med 8 196 personer på 1 909 bostadsvisningar under samma period året innan.

Det motsvarar 5 besökare per visning. Under samma period förra året var den siffran 4,3. Antalet besökare per visning har ökat med 16 procent.

Antalet bostadsvisningar har under samma period ökat i Göteborg med 13 procent.

Utvecklingen av besök varierar mellan olika områden i Göteborgstrakten. Bland områdena som hade mer än enstaka visningar stack Utby ut med störst besöksintresse. Nio visningar lockade 125 besökare under kvartalet, motsvarande 13,9 besökare per visning.

Områden med bostadsvisningar i Göteborgstrakten under kvartal 3
OmrådeBesökare per visning kvartal 3Besökare per visning kvartal 3 förra åretAntal visningarAntal besökare
Bäckedalen20,0–240
Ekebäck19,322,3358
Grimmered19,08,6119
Haga15,55,0462
Sankt Jörgen15,05,2230
Utby13,94,99125
Linné11,84,931365
Tolered11,53,715173
Påvelund11,07,8666
Åkered10,69,3553
Långedrag9,24,6655
Annedal9,05,715135
Linnéstaden8,55,21241 055
Sisjön8,56,5868
Kyrkbyn8,33,21299
Näset8,18,914114
Sävedalen8,0–324
Gerrebacka7,83,5970
Masthugget7,77,773561
Lövgärdet7,5–215
Heden7,34,120145
Olskroken7,13,015106
Hult7,05,3856
Skintebo7,03,8856
Hovås6,94,321145
Landala6,95,640274
Torslanda6,84,397661
Lorensberg6,78,1960
Göteborg Innerstad6,64,73122 072
Bällskär6,62,5853
Fiskebäck6,64,720132
Klippan6,53,81065
Bräcke6,36,0638
Billdal6,23,566409
Stampen6,26,11699
Sannegården6,13,3955
Sannegårdshamnen6,04,122133
Johanneberg6,04,749296
Göteborg - Västra centrum5,95,12261 340
Guldheden5,95,924142
Kannebäck5,920,2847
Askim5,84,4131764
Bagaregården5,84,267389
Hildedal5,86,0952
Önnered5,76,01163
Gunnilse5,73,0317
Kålltorp5,65,535197
Högsbohöjd5,62,1739
Styrsö5,5–211
Vasastaden5,45,324129
Donsö5,38,0316
Knipared5,31,5316
Strömmensberg5,34,022116
Majorna5,34,1147773
Säve5,15,122113
Örgryte5,14,1195994
Göteborg - Västra5,04,14252 114
Björkekärr4,93,830147
Göteborg - Östra centrum4,83,93481 674
Krokslätt4,84,163301
Västra Frölunda4,64,22731 265
Bratthammar4,62,533152
Kallebäck4,52,826118
Biskopsgården4,52,949222
Backatorp4,53,51045
Sandarna4,53,135157
Göteborg inom Vallgraven4,43,424106
Almedal4,33,2939
Fräntorp4,34,3313
Lunden4,34,976324
Hisingen4,23,98263 489
Kungsladugård4,23,21876
Hisings Backa4,23,4110461
Backa4,23,4111462
Länsmansgården4,16,5729
Hammarkullen4,01,028
Eriksberg4,03,7109431
Hisings Kärra3,94,281315
Tuve3,94,3121467
Centrala Hisingen3,83,22841 066
Olofstorp3,74,11037
Flatås3,72,52696
Göteborg - Östra3,62,988320
Lundby3,63,54181 509
Kaverös3,52,570248
Ruddalen3,52,570248
Kärra3,54,266229
Högsbo3,52,387301
Lindholmen3,44,242143
Tynnered3,44,834114
Vidkärr3,22,82374
Ramberget3,22,534109
Bellevue3,22,0516
Järnbrott3,22,02270
Arvesgärde3,14,31753
Ängås3,12,31237
Munkebäck3,02,82988
Agnesberg3,0–39
Jakobsdal3,06,3515
Landala Egnahem3,09,313
Vita Fläcken2,92,91853
Kärralund2,9–926
Skogome2,81,9411
Kvillebäcken2,72,988241
Gamlestaden2,72,32979
Brämaregården2,73,143117
Gårda2,72,0719
Slätta Damm2,53,71948
Skalldalsbacken2,4–717
Kungshöjd2,312,749
Arendal2,01,112
Fredriksdal2,0–24
Kortedala2,02,5612
Kviberg2,02,51428
Bergsjön1,82,259
Gårdsten1,86,059
Angered1,81,5916
Brännö1,7–35
Surte1,0–11

I Västra Götalands län ökade antalet besökare på bostadsvisningar från 21 962 till 25 040 när vi jämför det tredje kvartalet med samma period året innan. Det motsvarar en ökning av antalet besökare per visning med sju procent.

Området Hulelyckan i Mölndals kommun stack ut med högt besökartryck. Här hade visningarna i snitt 16,1 besökare under det tredje kvartalet. Det är flest i länet (om man bortser från områden med enstaka visningar).

Ökat tryck på bostadsmarknaden i hela Sverige

Under det tredje kvartalet arrangerades knappt 2 900 fler visningar i hela Sverige jämfört med samma period året innan, en ökning från 34 442 till 37 299 visningar. Även antalet besökare på visningarna ökade, från 134 746 till 165 722 – en ökning med 23 procent. Det motsvarar ungefär 4,4 besökare per visning, att jämföra med 3,9 förra året.

Statistiken kommer från Boneos tjänst Visningstempen, som Newsworthy därefter har bearbetat.

Topp 10 områden med besökare per visning i Västra Götaland under kvartal 3
RankOmrådeKommunBesökare per visning kvartal 3Besökare per visning kvartal 3 förra åretVisningar i årBesökare i år
1HulelyckanMölndal16,19,510161
2BrännåsMölndal11,99,216190
3LinnéGöteborg11,84,931365
4SävedalenPartille11,67,219221
5ToleredGöteborg11,53,715173
6BalltorpMölndal10,56,117178
7ToltorpMölndal10,17,014142
8LindomeMölndal9,89,123226
9KålleredMölndal9,55,127256
10FlodaLerum9,38,415139
Bostadsvisningar i Västra Götaland, kommun för kommun
KommunBesökare per visningBesökareVisningar
Lerum7,7900117
Orust7,531642
Öckerö6,7477
Partille6,556787
Mölndal6,42 445382
Härryda6,4885139
Lysekil6,211218
Munkedal5,815226
Tjörn5,535565
Lidköping5,011623
Göteborg5,010 7092 154
Bollebygd4,913127
Ale4,630065
Vårgårda4,611425
Trollhättan4,6556122
Götene4,54510
Essunga4,45713
Hjo4,36014
Lilla Edet4,335583
Alingsås4,240897
Mellerud4,08020
Sotenäs4,0205
Herrljunga3,913434
Skövde3,8860225
Färgelanda3,84211
Grästorp3,7267
Kungälv3,71 026277
Falköping3,620055
Tibro3,67922
Stenungsund3,519456
Vara3,414242
Vänersborg3,3498149
Mariestad3,222871
Gullspång3,1258
Ulricehamn2,9407138
Tanum2,94415
Mark2,99031
Uddevalla2,8634223
Skara2,87527
Svenljunga2,85821
Tranemo2,75320
Töreboda2,63413
Borås2,61 263486
Karlsborg2,52711
Tidaholm2,37231
Strömstad2,08944
Bengtsfors2,021
Åmål1,685

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.