Antalet visningar av bostäder minskade i Lunds kommun under det tredje kvartalet. Däremot har det kommit fler intressenter till varje visning.
Under det tredje kvartalet gick 2 760 personer fördelat på 647 bostadsvisningar i Lunds kommun, att jämföra med 2 837 personer på 719 bostadsvisningar under samma period året innan.
Det motsvarar 4,3 besökare per visning. Under samma period förra året var den siffran 3,9. Antalet besökare per visning har ökat med åtta procent.
Antalet bostadsvisningar har under samma period minskat i Lund med tio procent.

Utvecklingen av besök varierar mellan olika områden i Lundatrakten. Bland områdena som hade mer än enstaka visningar stack Södra Sandby ut med störst besöksintresse. 22 visningar lockade 190 besökare under kvartalet, motsvarande 8,6 besökare per visning.
| Område | Besökare per visning kvartal 3 | Besökare per visning kvartal 3 förra året | Antal visningar | Antal besökare |
|---|---|---|---|---|
| Torna Hällestad | 13,0 | 2,2 | 1 | 13 |
| Annehem | 10,0 | 2,0 | 2 | 20 |
| Södra Sandby | 8,6 | 6,0 | 22 | 190 |
| Sliparelyckan | 6,7 | – | 3 | 20 |
| Stångby | 6,6 | 14,0 | 9 | 59 |
| Vallkärra | 6,5 | 14,9 | 11 | 72 |
| Dalby | 6,0 | 3,2 | 12 | 72 |
| Gunnesbo | 5,8 | 2,4 | 8 | 46 |
| Kulturkvadranten | 5,6 | 3,8 | 17 | 95 |
| Råbylund | 5,5 | 4,7 | 14 | 77 |
| Planetstaden | 5,3 | 11,3 | 12 | 64 |
| Östra Torn | 5,1 | 2,9 | 43 | 221 |
| Nöbbelöv | 4,7 | 3,6 | 10 | 47 |
| Oscarshem | 4,7 | 3,6 | 10 | 47 |
| Norra Fäladen | 4,2 | 3,0 | 34 | 142 |
| Möllevången | 4,0 | 4,6 | 37 | 147 |
| Lund Centrum | 4,0 | 3,6 | 174 | 690 |
| Linero | 3,9 | 2,9 | 32 | 125 |
| Galjevången | 3,9 | 2,6 | 19 | 74 |
| Nilstorp | 3,8 | 2,4 | 12 | 46 |
| Sockerbruksområdet | 3,7 | 3,9 | 26 | 96 |
| Tuna | 3,6 | 3,4 | 36 | 129 |
| Kobjer | 3,5 | 7,1 | 11 | 39 |
| Väster | 3,4 | 3,4 | 95 | 325 |
| Professorsstaden | 3,4 | 8,6 | 8 | 27 |
| Sofiaparken | 3,1 | 4,5 | 33 | 101 |
| Järnåkra | 3,0 | 2,8 | 24 | 71 |
| Brunnshög | 2,9 | 2,4 | 14 | 41 |
| Vipelyckan | 2,7 | 3,2 | 10 | 27 |
| Arenaparken | 2,7 | 2,4 | 16 | 43 |
| Klostergården | 2,7 | 3,1 | 38 | 102 |
| Klosters Fälad | 2,5 | 3,0 | 17 | 43 |
| Värpinge | 2,4 | 3,3 | 5 | 12 |
| Fredslyckan | 2,4 | 2,7 | 18 | 43 |
| Veberöd | 2,4 | 3,8 | 11 | 26 |
| Mårtens Fälad | 2,0 | 7,8 | 1 | 2 |
| Stora Råby | 2,0 | 1,0 | 2 | 4 |
| Nya Linero | 1,5 | – | 2 | 3 |
I Skåne län ökade antalet besökare på bostadsvisningar från 30 388 till 36 203 när vi jämför det tredje kvartalet med samma period året innan. Det motsvarar en ökning av antalet besökare per visning med elva procent.
Området Djupadal i Malmö kommun stack ut med högt besökartryck. Här hade visningarna i snitt 19,6 besökare under det tredje kvartalet. Det är flest i länet (om man bortser från områden med enstaka visningar).
Ökat tryck på bostadsmarknaden i hela Sverige
Under det tredje kvartalet arrangerades knappt 2 900 fler visningar i hela Sverige jämfört med samma period året innan, en ökning från 34 442 till 37 299 visningar. Även antalet besökare på visningarna ökade, från 134 746 till 165 722 – en ökning med 23 procent. Det motsvarar ungefär 4,4 besökare per visning, att jämföra med 3,9 förra året.
Statistiken kommer från Boneos tjänst Visningstempen, som Newsworthy därefter har bearbetat.
| Rank | Område | Kommun | Besökare per visning kvartal 3 | Besökare per visning kvartal 3 förra året | Visningar i år | Besökare i år |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Djupadal | Malmö | 19,6 | 24,9 | 13 | 255 |
| 2 | Åkarp | Burlöv | 12,5 | 5,7 | 35 | 439 |
| 3 | Gamla Väster | Malmö | 10,2 | 4,9 | 14 | 143 |
| 4 | Oxie Kyrkby | Malmö | 9,4 | 5,7 | 41 | 384 |
| 5 | Kyrkoköpinge | Trelleborg | 9,1 | 3,0 | 13 | 118 |
| 6 | Påarp | Helsingborg | 9,0 | 4,7 | 13 | 117 |
| 7 | Bellevue Sjösida | Malmö | 8,9 | 6,1 | 20 | 177 |
| 8 | Oxie | Malmö | 8,8 | 6,4 | 64 | 563 |
| 9 | Gamla Limhamn | Malmö | 8,8 | 7,1 | 52 | 457 |
| 10 | Löddesnäs | Lomma | 8,7 | 6,0 | 10 | 87 |
| Kommun | Besökare per visning | Besökare | Visningar |
|---|---|---|---|
| Burlöv | 9,4 | 496 | 53 |
| Svedala | 8,7 | 209 | 24 |
| Staffanstorp | 7,4 | 488 | 66 |
| Kävlinge | 6,9 | 611 | 88 |
| Tomelilla | 6,8 | 483 | 71 |
| Höör | 6,2 | 764 | 123 |
| Östra Göinge | 5,5 | 255 | 46 |
| Lomma | 5,5 | 846 | 155 |
| Svalöv | 5,4 | 253 | 47 |
| Malmö | 5,4 | 12 204 | 2 270 |
| Vellinge | 5,3 | 1 351 | 254 |
| Åstorp | 5,1 | 367 | 72 |
| Hörby | 5,0 | 437 | 88 |
| Bromölla | 4,8 | 111 | 23 |
| Ystad | 4,8 | 1 437 | 301 |
| Osby | 4,7 | 84 | 18 |
| Sjöbo | 4,7 | 507 | 109 |
| Skurup | 4,6 | 366 | 79 |
| Bjuv | 4,6 | 239 | 52 |
| Ängelholm | 4,4 | 1 356 | 305 |
| Lund | 4,3 | 2 760 | 647 |
| Trelleborg | 4,1 | 1 190 | 291 |
| Kristianstad | 3,8 | 1 987 | 518 |
| Eslöv | 3,8 | 357 | 94 |
| Örkelljunga | 3,6 | 391 | 108 |
| Höganäs | 3,6 | 632 | 175 |
| Helsingborg | 3,5 | 2 740 | 786 |
| Simrishamn | 3,4 | 853 | 249 |
| Båstad | 3,1 | 198 | 63 |
| Hässleholm | 3,1 | 1 002 | 321 |
| Landskrona | 3,0 | 950 | 312 |
| Klippan | 2,8 | 197 | 70 |
| Perstorp | 2,0 | 82 | 41 |


