Ökat tryck på bostadsmarknaden i Nacka

Nacka kommunBostadsmarknad

Antalet visningar av bostäder ökade i Nacka kommun under det tredje kvartalet. Dessutom har det kommit fler intressenter till varje visning.

Under det tredje kvartalet gick 1 928 personer fördelat på 372 bostadsvisningar i Nacka kommun, att jämföra med 1 485 personer på 358 bostadsvisningar under samma period året innan.

Det motsvarar 5,2 besökare per visning. Under samma period förra året var den siffran 4,1. Antalet besökare per visning har ökat med 25 procent.

Antalet bostadsvisningar har under samma period ökat i Nacka med fyra procent.

Utvecklingen av besök varierar mellan olika områden i Nackatrakten. Bland områdena som hade mer än enstaka visningar stack Källvägsområdet ut med störst besöksintresse. Nio visningar lockade 126 besökare under kvartalet, motsvarande 14 besökare per visning.

Områden med bostadsvisningar i Nackatrakten under kvartal 3
OmrådeBesökare per visning kvartal 3Besökare per visning kvartal 3 förra åretAntal visningarAntal besökare
Kolarängen14,51,0229
Källvägsområdet14,02,09126
Norra Lännersta14,02,09126
Björknäs12,92,98103
Södra Lännersta12,21,0561
Järla11,34,6668
Järla Sjö11,34,6668
Lännersta10,71,718193
Lilla Björknäs10,54,0221
Skuru9,65,2877
Saltsjö-Duvnäs9,215,117157
Alphyddan8,31,0758
Finntorp7,94,313103
Gustavsvik7,22,71072
Nacka Saltsjö Boo5,83,6143827
Saltsjö-Boo5,83,6143827
Insjön5,52,8211
Rensättra5,21,0526
Sickla5,17,21997
Saltängen4,53,5627
Älta4,41,91461
Eriksvik4,33,41356
Nacka Strand4,34,129124
Finnboda Hamn4,22,81667
Duvnäs Utskog4,04,528
Jarlaberg4,02,71976
Neglinge4,02,0936
Ekudden3,84,2623
Ektorp3,84,51660
Eknäs3,73,530112
Finnboda3,72,02178
Igelboda3,7–622
Nacka Forum3,73,1622
Älgö3,7–311
Kvarnholmen3,63,437135
Kummelnäs3,63,62280
Finnberget3,61,21347
Rösunda3,51,6414
Baggensudden3,3–310
Hedvigslund3,32,0310
Södra Hedvigslund3,32,0310
Älta Hedvigslund3,32,3413
Tattby3,22,0619
Saltsjöbaden3,01,62988
Igelbodaplatån3,02,013
Krokhöjden3,03,113
Lillängen3,010,013
Mensättra3,02,21030
Sickla Strand3,01,026
Stensö3,01,8412
Östra Orminge3,02,21030
Henriksdal2,82,3514
Henriksdalsberget2,82,3514
Hotellviken2,71,638
Skogalund2,63,1718
Tollare2,42,63482
Orminge2,43,22253
Telegrafberget2,31,8921
Fiskarhöjden2,0–12
Ljuskärrsberget2,0–12
Västra Orminge1,82,31120
Skogalundsklippan1,54,023
Saltsjöqvarn1,0–22

I Stockholms län ökade antalet besökare på bostadsvisningar från 31 866 till 44 473 när vi jämför det tredje kvartalet med samma period året innan. Det motsvarar en ökning av antalet besökare per visning med 26 procent.

Området Ålsten i Stockholms kommun stack ut med högt besökartryck. Här hade visningarna i snitt 18,2 besökare under det tredje kvartalet. Det är flest i länet (om man bortser från områden med enstaka visningar).

Ökat tryck på bostadsmarknaden i hela Sverige

Under det tredje kvartalet arrangerades knappt 2 900 fler visningar i hela Sverige jämfört med samma period året innan, en ökning från 34 442 till 37 299 visningar. Även antalet besökare på visningarna ökade, från 134 746 till 165 722 – en ökning med 23 procent. Det motsvarar ungefär 4,4 besökare per visning, att jämföra med 3,9 förra året.

Statistiken kommer från Boneos tjänst Visningstempen, som Newsworthy därefter har bearbetat.

Topp 10 områden med besökare per visning i Stockholms län under kvartal 3
RankOmrådeKommunBesökare per visning kvartal 3Besökare per visning kvartal 3 förra åretVisningar i årBesökare i år
1ÅlstenStockholm18,29,510182
2EnebybergDanderyd15,95,816255
3HägerstenStockholm15,63,516250
4HögalidStockholm14,715,628412
5UlvsundaStockholm14,54,015218
6HornstullStockholm14,110,529409
7SoFoStockholm13,77,963861
8MälarhöjdenStockholm13,65,214191
9AspuddenStockholm13,25,733437
10Farsta StrandStockholm12,96,015194
Bostadsvisningar i Stockholms län, kommun för kommun
KommunBesökare per visningBesökareVisningar
Danderyd8,239248
Stockholm7,120 6062 901
Ekerö6,9735106
Solna6,41 899299
Sundbyberg6,21 211195
Nacka5,21 928372
Täby5,12 559504
Huddinge5,11 783352
Tyresö4,9954193
Norrtälje4,92 137435
Lidingö4,7532114
Järfälla4,42 388545
Sollentuna4,31 113259
Värmdö4,31 461343
Vallentuna4,3880207
Salem4,25413
Vaxholm4,134283
Botkyrka3,919249
Upplands-Bro3,9391101
Sigtuna3,3764229
Södertälje3,23210
Upplands Väsby3,2951298
Nynäshamn3,0339113
Haninge2,9347120
Österåker2,7480178
Nykvarn1,532

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.