Antalet visningar av bostäder minskade i Norrtälje kommun under det tredje kvartalet. Antalet intressenter till varje visning var däremot ungefär detsamma.
Under det tredje kvartalet gick 2 137 personer fördelat på 435 bostadsvisningar i Norrtälje kommun, att jämföra med 2 518 personer på 544 bostadsvisningar under samma period året innan.
Det motsvarar 4,9 besökare per visning, vilket är ungefär lika många som under samma period året innan.
Antalet bostadsvisningar har under samma period minskat i Norrtälje med 20 procent.

Utvecklingen av besök varierar mellan olika områden i Norrtäljetrakten. Bland områdena som hade mer än enstaka visningar stack Väddö ut med störst besöksintresse. 38 visningar lockade 476 besökare under kvartalet, motsvarande 12,5 besökare per visning.
| Område | Besökare per visning kvartal 3 | Besökare per visning kvartal 3 förra året | Antal visningar | Antal besökare |
|---|---|---|---|---|
| Kvisthamra | 23,0 | 3,0 | 1 | 23 |
| Grovstanäs | 17,0 | 5,0 | 1 | 17 |
| Sättra | 15,0 | 3,0 | 2 | 30 |
| Väddö | 12,5 | 5,7 | 38 | 476 |
| Grisslehamn | 11,3 | 9,4 | 9 | 102 |
| Furusund | 11,0 | 6,0 | 1 | 11 |
| Södersvik | 10,0 | – | 1 | 10 |
| Vätö | 9,3 | 8,2 | 15 | 140 |
| Fågelsången | 8,6 | 7,0 | 5 | 43 |
| Björnösund | 7,0 | 2,0 | 2 | 14 |
| Blidö | 7,0 | 9,2 | 3 | 21 |
| Skebobruk | 6,3 | – | 3 | 19 |
| Singö | 6,2 | 4,4 | 11 | 68 |
| Rådmansö | 5,3 | 4,6 | 33 | 175 |
| Flygfältet | 5,0 | – | 2 | 10 |
| Harka | 5,0 | 2,2 | 1 | 5 |
| Yxlan | 4,6 | 5,7 | 11 | 51 |
| Enviken | 4,5 | 3,0 | 8 | 36 |
| Rimbo | 3,9 | 4,9 | 38 | 147 |
| Lohärad | 3,7 | – | 3 | 11 |
| Spillersboda | 3,3 | 2,0 | 3 | 10 |
| Grind | 3,3 | 3,4 | 16 | 53 |
| Centrum | 3,3 | 3,0 | 97 | 321 |
| Roslagsbro | 3,3 | 4,8 | 7 | 23 |
| Herräng | 2,9 | 5,4 | 19 | 55 |
| Grossgärdet | 2,8 | 3,8 | 21 | 58 |
| Rånäs | 2,8 | 1,0 | 4 | 11 |
| Mosebacke-Storsten | 2,6 | 2,4 | 28 | 72 |
| Vigelsjö | 2,3 | 2,3 | 6 | 14 |
| Edsbro | 2,0 | – | 5 | 10 |
| Hallstavik | 1,9 | 2,3 | 12 | 23 |
| Älmsta | 1,6 | 2,4 | 8 | 13 |
| Färsna | 1,6 | 6,0 | 7 | 11 |
| Solbacka | 1,5 | 2,8 | 13 | 19 |
| Svanberga | 1,0 | 5,1 | 2 | 2 |
I Stockholms län ökade antalet besökare på bostadsvisningar från 31 866 till 44 473 när vi jämför det tredje kvartalet med samma period året innan. Det motsvarar en ökning av antalet besökare per visning med 26 procent.
Området Ålsten i Stockholms kommun stack ut med högt besökartryck. Här hade visningarna i snitt 18,2 besökare under det tredje kvartalet. Det är flest i länet (om man bortser från områden med enstaka visningar).
Ökat tryck på bostadsmarknaden i hela Sverige
Under det tredje kvartalet arrangerades knappt 2 900 fler visningar i hela Sverige jämfört med samma period året innan, en ökning från 34 442 till 37 299 visningar. Även antalet besökare på visningarna ökade, från 134 746 till 165 722 – en ökning med 23 procent. Det motsvarar ungefär 4,4 besökare per visning, att jämföra med 3,9 förra året.
Statistiken kommer från Boneos tjänst Visningstempen, som Newsworthy därefter har bearbetat.
| Rank | Område | Kommun | Besökare per visning kvartal 3 | Besökare per visning kvartal 3 förra året | Visningar i år | Besökare i år |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Ålsten | Stockholm | 18,2 | 9,5 | 10 | 182 |
| 2 | Enebyberg | Danderyd | 15,9 | 5,8 | 16 | 255 |
| 3 | Hägersten | Stockholm | 15,6 | 3,5 | 16 | 250 |
| 4 | Högalid | Stockholm | 14,7 | 15,6 | 28 | 412 |
| 5 | Ulvsunda | Stockholm | 14,5 | 4,0 | 15 | 218 |
| 6 | Hornstull | Stockholm | 14,1 | 10,5 | 29 | 409 |
| 7 | SoFo | Stockholm | 13,7 | 7,9 | 63 | 861 |
| 8 | Mälarhöjden | Stockholm | 13,6 | 5,2 | 14 | 191 |
| 9 | Aspudden | Stockholm | 13,2 | 5,7 | 33 | 437 |
| 10 | Farsta Strand | Stockholm | 12,9 | 6,0 | 15 | 194 |
| Kommun | Besökare per visning | Besökare | Visningar |
|---|---|---|---|
| Danderyd | 8,2 | 392 | 48 |
| Stockholm | 7,1 | 20 606 | 2 901 |
| Ekerö | 6,9 | 735 | 106 |
| Solna | 6,4 | 1 899 | 299 |
| Sundbyberg | 6,2 | 1 211 | 195 |
| Nacka | 5,2 | 1 928 | 372 |
| Täby | 5,1 | 2 559 | 504 |
| Huddinge | 5,1 | 1 783 | 352 |
| Tyresö | 4,9 | 954 | 193 |
| Norrtälje | 4,9 | 2 137 | 435 |
| Lidingö | 4,7 | 532 | 114 |
| Järfälla | 4,4 | 2 388 | 545 |
| Sollentuna | 4,3 | 1 113 | 259 |
| Värmdö | 4,3 | 1 461 | 343 |
| Vallentuna | 4,3 | 880 | 207 |
| Salem | 4,2 | 54 | 13 |
| Vaxholm | 4,1 | 342 | 83 |
| Botkyrka | 3,9 | 192 | 49 |
| Upplands-Bro | 3,9 | 391 | 101 |
| Sigtuna | 3,3 | 764 | 229 |
| Södertälje | 3,2 | 32 | 10 |
| Upplands Väsby | 3,2 | 951 | 298 |
| Nynäshamn | 3,0 | 339 | 113 |
| Haninge | 2,9 | 347 | 120 |
| Österåker | 2,7 | 480 | 178 |
| Nykvarn | 1,5 | 3 | 2 |


