Ökat tryck på bostadsmarknaden i Stockholms län

Stockholms länBostadsmarknad

Antalet visningar av bostäder ökade i Stockholms län under det tredje kvartalet. Dessutom har det kommit fler intressenter till varje visning.

Under det tredje kvartalet gick 44 473 personer fördelat på 8 067 bostadsvisningar i Stockholms län, att jämföra med 31 866 personer på 7 280 bostadsvisningar under samma period året innan.

Det motsvarar 5,5 besökare per visning. Under samma period förra året var den siffran 4,4. Antalet besökare per visning har ökat med 26 procent.

Antalet bostadsvisningar har under samma period ökat i Stockholms län med elva procent.

Utvecklingen av besök varierar mellan olika områden i Stockholms län. Bland områdena som hade mer än enstaka visningar stack Visinge i Täby kommun ut med störst besöksintresse. Fem visningar lockade 101 besökare under kvartalet, motsvarande 20,2 besökare per visning.

Områden med bostadsvisningar i Stockholms län under kvartal 3
OmrådeKommunBesökare per visning kvartal 3Besökare per visning kvartal 3 förra åretAntal visningarAntal besökare
TallkrogenStockholm34,38,04137
KvisthamraNorrtälje23,03,0123
VisingeTäby20,210,35101
BoLidingö20,02,0120
SkärvikEkerö20,010,7120
ÅlstenStockholm18,29,510182
LötsjöhöjdenSundbyberg18,02,5236
GrovstanäsNorrtälje17,05,0117
KnalleborgEkerö17,0–117
EnebybergDanderyd15,95,816255
HägerstenStockholm15,63,516250
EriksdalStockholm15,56,1462
HjorthagenStockholm15,51,0231
SkäcklingeBotkyrka15,02,5230
SättraNorrtälje15,03,0230
HögalidStockholm14,715,628412
MariabergetStockholm14,711,47103
Södra GribbylundTäby14,611,4573
UlvsundaStockholm14,54,015218
KolarängenNacka14,51,0229
HornstullStockholm14,110,529409
Djurö ÖverbyVärmdö14,04,0114
KällvägsområdetNacka14,02,09126
Norra LännerstaNacka14,02,09126
SoFoStockholm13,77,963861
MälarhöjdenStockholm13,65,214191
ReimersholmeStockholm13,510,0454
MyrängenHuddinge13,36,0340
SegersminneHuddinge13,31,5340
AspuddenStockholm13,25,733437
Farsta StrandStockholm12,96,015194
BjörknäsNacka12,92,98103
Katarina - SofiaStockholm12,77,51421 803
ToröNynäshamn12,7–338
VäddöNorrtälje12,55,738476
SödermalmStockholm12,49,92553 162
LångbroStockholm12,27,310122
Södra LännerstaNacka12,21,0561
Enskede GårdStockholm12,02,8112
EnskedefältetStockholm12,026,0112
HerrängenStockholm12,05,0560
VirebergSolna11,87,719225
Södra StationStockholm11,711,329340
Ella ParkTäby11,58,2669
HelgöEkerö11,58,5669
Ingarö FagerholmVärmdö11,53,7223
StensängenHuddinge11,4–557
GrisslehamnNorrtälje11,39,49102
JärlaNacka11,34,6668
Järla SjöNacka11,34,6668
Röda BergenStockholm11,31,910113
FornuddenTyresö11,16,7778
FurusundNorrtälje11,06,0111
FårdalaTyresö11,01,7222
Norra ÄngbyStockholm10,85,710108
VasalundSolna10,85,917183
LännerstaNacka10,71,718193
MariatorgetStockholm10,73,0332
Lilla BjörknäsNacka10,54,0221
BetsedeVärmdö10,3–331
UtsäljeHuddinge10,34,6882
ÖstermalmStockholm10,36,940410
TräkvistaEkerö10,26,216163
SkarpängTäby10,19,227272
Gamla EnskedeStockholm10,04,742422
SödersvikNorrtälje10,0–110
Stockholm inom tullarnaStockholm10,07,88608 586
VasastanStockholm9,86,51721 688
EdsbackaSollentuna9,84,0439
SkuruNacka9,65,2877
HägerstensåsenStockholm9,53,422208
StorskogenSundbyberg9,32,3984
VätöNorrtälje9,38,215140
SundbyStockholm9,36,520186
KungsholmenStockholm9,37,32712 518
TöjnanSollentuna9,33,615139
Saltsjö-DuvnäsNacka9,215,117157
MariebergStockholm9,26,117156
Ingarö SkälsmaraVärmdö9,23,5655
TorsvikLidingö9,13,51091
StuvstaHuddinge9,04,139352
ArenastadenSolna9,04,019
VallabrinkTäby9,012,8545
ÄppelvikenStockholm9,03,3763
RåsundaSolna9,05,398881
NärlundaEkerö8,94,547419
NälstaStockholm8,89,012106
SnättringeHuddinge8,64,919164
FågelsångenNorrtälje8,67,0543
PersuddeTyresö8,55,414119
TelefonplanStockholm8,53,51511 280
SaltaröVärmdö8,3–325
StadshagenStockholm8,36,6116966
ThorildsplanStockholm8,38,713108
AlphyddanNacka8,31,0758
FarstaStockholm8,24,142345
FredhällStockholm8,26,029238
Täby KyrkbyTäby8,25,727221
NorrmalmStockholm8,15,1865
GröndalStockholm8,14,829234
MidsommarkransenStockholm8,03,3122980
Hägersten - LiljeholmenStockholm8,04,13552 850
SpångaStockholm8,05,785682
EkedalHuddinge8,04,718
IdalenVärmdö8,0–18
SkälbyUpplands Väsby8,02,1648
SticklingeLidingö8,02,0432
BjörkhagenStockholm7,93,934270
FinntorpNacka7,94,313103
SkälbyJärfälla7,73,754418
KynäsHuddinge7,72,71185
ÄlvsjöStockholm7,75,735269
MinnebergStockholm7,75,71292
EnskedeStockholm7,65,7112846
HöjdhagenVärmdö7,53,11183
GärdetStockholm7,53,970525
LiljeholmenStockholm7,44,159437
KrusbodaTyresö7,42,11074
LundhagenEkerö7,45,01181
LiljeholmskajenStockholm7,34,241301
SjukyrkobergetUpplands Väsby7,32,3322
FullerstaHuddinge7,33,322161
KristinebergStockholm7,37,028203
GustavsvikNacka7,22,71072
SolhemStockholm7,25,925180
OrmstaVallentuna7,12,51285
BjörnösundNorrtälje7,02,0214
BlidöNorrtälje7,09,2321
PetersbergVaxholm7,02,617
PåtåkerVallentuna7,01,717
RotvikTyresö7,0–321
Stora MossenStockholm7,04,8535
Sundbyberg CentrumSundbyberg6,84,1112765
BlåsutStockholm6,76,31387
TrollbäckenTyresö6,75,249327
NorrvikenSollentuna6,74,11280
SkälsätraTyresö6,67,01173
ViksjöJärfälla6,63,886570
GimmerstaTyresö6,65,6533
GribbylundTäby6,64,453349
TranebergStockholm6,55,888576
SkytteholmSolna6,53,327176
Solna CentrumSolna6,52,618117
RickebyVallentuna6,43,0958
VinstaStockholm6,44,6958
EnskededalenStockholm6,44,458373
BergshamraSolna6,43,31277
SolgårdHuddinge6,42,7532
Södra KopparmoraVärmdö6,4–532
Hammarby SjöstadStockholm6,46,774472
KopparmoraVärmdö6,42,8851
SundbybergSundbyberg6,33,71831 162
SkebobrukNorrtälje6,3–319
RotebroSollentuna6,33,51382
HammarbyhöjdenStockholm6,24,0126784
SingöNorrtälje6,24,41168
TumbaBotkyrka6,11,5743
KärrtorpStockholm6,13,818110
IngaröstrandVärmdö6,16,31379
BerghemJärfälla6,03,354326
BrunnaUpplands-Bro6,04,619114
EnhörnaSödertälje6,01,516
ErikslundTäby6,05,1212
KälvestaStockholm6,03,91166
Norra KopparmoraVärmdö6,02,8212
RudbodaLidingö6,01,61060
SkärmarbrinkStockholm6,03,519114
SnapptunaVallentuna6,01,016
StocksundDanderyd6,02,2424
Södra BrunnaUpplands-Bro6,04,619114
UlriksdalSolna6,01,5530
ÖrSundbyberg6,01,0212
AlvikStockholm5,93,252309
BromstenStockholm5,93,922130
Brunnby VikUpplands Väsby5,91,8953
Nacka Saltsjö BooNacka5,83,6143827
Saltsjö-BooNacka5,83,6143827
BolinderbynJärfälla5,72,11057
DuvboSundbyberg5,71,61057
BalingsnäsHuddinge5,62,91479
SkogåsHuddinge5,62,522124
SofiebergTyresö5,62,9845
Roslags NäsbyTäby5,62,855309
LännaHuddinge5,64,3528
ResaröVaxholm5,66,6739
VallatorpTäby5,63,8739
EdsvikenSollentuna5,64,120111
BlackebergStockholm5,53,251283
Djursholms ÖsbyDanderyd5,5–211
EvlingeVärmdö5,52,8633
GullmarsplanStockholm5,56,0844
GällstaöEkerö5,54,31266
InsjönNacka5,52,8211
LångsjöStockholm5,54,6211
PrästhagenUpplands Väsby5,54,0422
SöderbySalem5,51,5422
VaxmoraSollentuna5,52,0844
NockebyhovStockholm5,43,923125
BrommaStockholm5,44,36313 425
NorrbyHaninge5,42,3527
KlacknäsetVärmdö5,33,31896
LindholmenVallentuna5,31,7316
HanvikenTyresö5,35,01685
RådmansöNorrtälje5,34,633175
EnstaTäby5,39,7737
Vistabergs TrädgårdsstadHuddinge5,32,61474
VindöVärmdö5,33,61158
Hässelby VillastadStockholm5,24,331162
RensättraNacka5,21,0526
ÅdranHuddinge5,24,0526
ÖringeTyresö5,24,61052
Hornsbergs StrandStockholm5,23,61998
Ingarö FågelvikshöjdenVärmdö5,12,6736
SicklaNacka5,17,21997
KårstaVallentuna5,11,51156
VaxönVaxholm5,13,643218
SvedmyraStockholm5,09,621106
IngaröVärmdö5,03,476382
BandhagenStockholm5,01,6735
Ekerö SommarstadEkerö5,0–15
FlygfältetNorrtälje5,0–210
Färingsö StenhamraEkerö5,04,71365
HarkaNorrtälje5,02,215
Håbo Tibble KyrkbyUpplands-Bro5,09,3210
Norra HagaSolna5,0–15
RydboÖsteråker5,01,015
SlagstaBotkyrka5,0–15
StenhamraEkerö5,04,71365
ÖsbydalenVärmdö5,02,015
Östra BällstaVallentuna5,0–15
DjurhamnVärmdö5,03,52099
SturebyStockholm4,93,842207
FrösundaSolna4,92,141201
AbrahamsbergStockholm4,95,049240
BjörkvikVärmdö4,93,5944
Stora EssingenStockholm4,94,3839
Östra SkogåsHuddinge4,91,3839
HuvudstaSolna4,93,764311
SköndalStockholm4,86,91887
JohanneshovStockholm4,86,524115
SegeltorpHuddinge4,84,731148
Centrala TyresöTyresö4,82,490429
BollmoraTyresö4,82,279376
ÅrstaStockholm4,73,177365
Lilla AlbySundbyberg4,73,624112
Västra JakobsbergJärfälla4,74,71884
TurebergSollentuna4,63,255255
VistabergHuddinge4,62,322102
YxlanNorrtälje4,65,71151
RiksbyStockholm4,65,454248
ÖrbyStockholm4,62,122101
GlömstaHuddinge4,62,940183
Hägernäs StrandTäby4,62,9732
Västra SkogenSolna4,63,143196
DjuröVärmdö4,61,0941
TullingeBotkyrka4,52,328127
GubbängenStockholm4,57,01568
HelenelundSollentuna4,53,076344
UrsvikSundbyberg4,52,423104
BjörkhagaÖsteråker4,51,029
EnvikenNorrtälje4,53,0836
HökarängenStockholm4,52,31881
MunkholmenSigtuna4,51,4418
SaltängenNacka4,53,5627
StorholmenLidingö4,5–29
TorsbyVärmdö4,51,61045
BagarmossenStockholm4,43,339173
SolbergaStockholm4,43,81984
KungsängenUpplands-Bro4,43,4130574
MunsöEkerö4,41,81357
Munsö SöderbackenEkerö4,41,81357
ÄltaNacka4,41,91461
EssingeöarnaStockholm4,34,433143
SjödalenHuddinge4,32,974320
Ingarö BrunnVärmdö4,32,92295
HemmestaVärmdö4,33,141177
Värmdö HemmestaVärmdö4,33,141177
EriksvikNacka4,33,41356
StäketJärfälla4,31,927116
Nacka StrandNacka4,34,129124
Värmdö HagabergVärmdö4,35,8417
FäringsöEkerö4,23,829123
Färingsö HilleshögEkerö4,23,829123
BällstaVallentuna4,23,452219
KullönVaxholm4,25,0521
AnnedalStockholm4,22,763264
Finnboda HamnNacka4,22,81667
ÅkeslundStockholm4,24,455229
Lilla EssingenStockholm4,24,525104
BollstanäsUpplands Väsby4,23,451212
TegelhagenSollentuna4,11,8833
VästertorpStockholm4,15,01249
MariehällStockholm4,02,9109441
Bro SäbyholmUpplands-Bro4,01,014
Duvnäs UtskogNacka4,04,528
FarstadalVärmdö4,02,014
JarlabergNacka4,02,71976
KolvikVärmdö4,01,31248
LindalenTyresö4,03,0520
NeglingeNacka4,02,0936
Norra SorundaNynäshamn4,02,014
OdenslundaUpplands Väsby4,01,7728
RönningeSalem4,05,7624
StrandvägsområdetUpplands-Bro4,04,014
SäbyholmUpplands-Bro4,01,014
VästanbergÖsteråker4,03,514
Åby ParkVallentuna4,02,014
Lahäll-Näsby ParkTäby4,03,670279
CentraltHuddinge4,02,962245
JärvastadenSolna3,91,91871
MörtnäsVärmdö3,92,42598
Värmdö MörtnäsVärmdö3,92,42598
HäggvikSollentuna3,92,62182
HagalundSolna3,94,12597
RimboNorrtälje3,94,938147
FrestaUpplands Väsby3,93,62181
Ingarö LångvikVärmdö3,84,81350
EkuddenNacka3,84,2623
CharlottendalVärmdö3,82,0519
EktorpNacka3,84,51660
FarmarstigenTyresö3,8–415
VibySollentuna3,84,41245
EknäsNacka3,73,530112
FinnbodaNacka3,72,02178
Håbo TibbleUpplands-Bro3,77,8726
HåtunaUpplands-Bro3,76,9726
IgelbodaNacka3,7–622
LohäradNorrtälje3,7–311
Nacka ForumNacka3,73,1622
ÄlgöNacka3,7–311
HagsätraStockholm3,72,638139
KvarnholmenNacka3,63,437135
SkarpnäckStockholm3,64,02591
KummelnäsNacka3,63,62280
HörningsnäsHuddinge3,62,141149
Tyresö StrandTyresö3,64,01658
FinnbergetNacka3,61,21347
GustavslundVallentuna3,65,0518
HästhagenVärmdö3,62,11761
JohannesfredStockholm3,63,541147
NäsetLidingö3,62,22693
Norra DjurgårdsstadenStockholm3,61,0725
BeckombergaStockholm3,63,160214
HässelbyStockholm3,63,658206
HögmoraHuddinge3,55,52899
ÅkeshovStockholm3,52,834120
GustavsbergVärmdö3,52,9102358
BullandöVärmdö3,53,227
HagbyÖsteråker3,5–414
NybyVallentuna3,54,327
RösundaNacka3,51,6414
SkärmaröVärmdö3,52,2414
SvartbäckenHaninge3,5–27
ÄlvsalaVärmdö3,53,427
Årsta HavsbadHaninge3,52,3414
TungelstaHaninge3,52,81345
PrästgårdsmarkenUpplands Väsby3,44,01862
JakobsbergJärfälla3,42,5210721
MalmaVärmdö3,41,0724
PolhemJärfälla3,44,11241
VendelsöHaninge3,43,42482
NoraDanderyd3,45,01344
BarkarbyJärfälla3,41,886291
VästbergaStockholm3,42,0827
KvarntorpHaninge3,41,62584
BaggensuddenNacka3,3–310
HedvigslundNacka3,32,0310
NorsborgBotkyrka3,39,0310
SpillersbodaNorrtälje3,32,0310
Södra HedvigslundNacka3,32,0310
GrindNorrtälje3,33,41653
CentrumNorrtälje3,33,097321
RoslagsbroNorrtälje3,34,8723
Älta HedvigslundNacka3,32,3413
FruängenStockholm3,22,441133
SilverdalSollentuna3,22,32994
BrevikTyresö3,23,731100
BrevikshalvönTyresö3,23,731100
GranbystrandSigtuna3,24,0516
HarbergetSigtuna3,21,5516
BammarbodaÖsteråker3,24,5619
TattbyNacka3,22,0619
Örby SlottStockholm3,23,4619
HögdalenStockholm3,24,13198
KallhällJärfälla3,21,7136429
FlemingsbergHuddinge3,22,32063
Baggeby-LarsbergLidingö3,12,71444
Ingarö LugnetVärmdö3,13,0928
LugnetVärmdö3,13,0928
RåckstaStockholm3,11,72784
StrömmaVärmdö3,11,0928
ÖsterskärÖsteråker3,13,236112
RissneSundbyberg3,11,62062
Täby CentrumTäby3,12,849150
ViggbyholmTäby3,02,585259
SaltsjöbadenNacka3,01,62988
Albatrossen VendelsömalmHaninge3,03,2618
Björkbacka StrandSigtuna3,02,026
BrevikLidingö3,01,0618
EkhagenStockholm3,02,313
EriksbergBotkyrka3,0–13
IgelbodaplatånNacka3,02,013
JordbroHaninge3,01,026
KrokhöjdenNacka3,03,113
LillängenNacka3,010,013
LöttingeTäby3,03,226
LöttingelundTäby3,03,026
MensättraNacka3,02,21030
NorrnäsVärmdö3,08,0412
RotsundaSollentuna3,01,413
Sickla StrandNacka3,01,026
SmedslättenStockholm3,04,513
StensöNacka3,01,8412
SundbybergSolna3,0–412
SvartsjöEkerö3,03,226
SöderbyHaninge3,06,039
VendelsömalmHaninge3,03,2618
ÅsättraÖsteråker3,0–26
Östra OrmingeNacka3,02,21030
Farsta SlottsvikVärmdö2,93,453156
SkärholmenStockholm2,92,434100
SöraÖsteråker2,92,31029
HerrängNorrtälje2,95,41955
SjöbergSollentuna2,92,61543
Östra SteningeSigtuna2,91,742120
GrisslingeVärmdö2,83,0617
HagbyhöjdenÖsteråker2,81,0617
TenstaStockholm2,81,5617
ÖsterhaningeHaninge2,82,478221
HenriksdalNacka2,82,3514
HenriksdalsbergetNacka2,82,3514
SätraStockholm2,81,0514
VidjaHuddinge2,83,3514
VäländanHaninge2,81,0514
Västra SkärgårdsstadÖsteråker2,8–514
RågsvedStockholm2,81,92467
VällingbyStockholm2,82,356156
RosersbergSigtuna2,81,6925
Eds AlléUpplands Väsby2,81,01336
GrossgärdetNorrtälje2,83,82158
KragstalundVallentuna2,83,1822
LötkärrHaninge2,88,3411
MosstorpLidingö2,81,9822
RånäsNorrtälje2,81,0411
TrinntorpTyresö2,83,81644
Märsta NorraSigtuna2,73,854148
ÅkersbergaÖsteråker2,72,9169459
BredängStockholm2,73,0719
Vallentuna CentrumVallentuna2,72,037100
DyvikÖsteråker2,74,51335
VårbergStockholm2,73,61335
Haga NorraSolna2,72,01951
Gustavsbergs HamnVärmdö2,72,543115
BroUpplands-Bro2,71,92156
GudöHaninge2,75,7616
HotellvikenNacka2,71,638
LahällTäby2,72,138
LillängsdalVärmdö2,7–38
ViggbygärdetTäby2,71,038
Östra SkärgårdsstadÖsteråker2,72,738
BrandbergenHaninge2,62,11129
MärstaSigtuna2,63,3110290
RunmaröVärmdö2,6–513
EdsbergSollentuna2,62,32770
MargretelundÖsteråker2,63,71744
FolkparksområdetUpplands Väsby2,65,0718
Mosebacke-StorstenNorrtälje2,62,42872
SkogalundNacka2,63,1718
VästerhaningeHaninge2,63,22872
Bolinder StrandJärfälla2,61,71846
KästaHuddinge2,62,7923
GranbySigtuna2,53,01128
Djursholms EkebyDanderyd2,51,625
Ekerö CentrumEkerö2,53,025
FlaxenvikÖsteråker2,5–25
FärentunaEkerö2,53,2410
HallundaBotkyrka2,59,025
Rydbo SaltsjöbadÖsteråker2,5–25
TrångsundHuddinge2,53,51230
Visättra ÄngarHuddinge2,52,025
ÖstbergaStockholm2,53,13484
RunbyUpplands Väsby2,42,145110
BrotorpSundbyberg2,44,0717
TollareNacka2,42,63482
OrmingeNacka2,43,22253
Nynäshamn ÖsmoNynäshamn2,42,11024
GrindtorpTäby2,41,82457
SvinningeÖsteråker2,42,92047
AkallaStockholm2,33,037
Brunnby ParkUpplands Väsby2,3–37
LövsättraVallentuna2,3–37
StavsnäsVärmdö2,32,2921
TelegrafbergetNacka2,31,8921
VigelsjöNorrtälje2,32,3614
DjursholmDanderyd2,34,749
KvisslingbyÖsteråker2,3–49
TrädgårdsstadenTyresö2,22,7511
Gladö KvarnHuddinge2,23,0613
KvarnbergsplanHuddinge2,23,4613
SandhamnNynäshamn2,23,1613
Stavsnäs HölVärmdö2,12,3715
KolartorpHaninge2,11,73370
RindöVaxholm2,13,62553
BällstabergVallentuna2,13,0919
EnebybergTäby2,1–919
ValstaSigtuna2,01,32143
VästerbyJärfälla2,01,62245
BarkarbystadenJärfälla2,01,664128
BjörnkärretVärmdö2,06,012
EdsbroNorrtälje2,0–510
EdsängenSollentuna2,0–24
Eklundsnäs KoloninområdeSödertälje2,0–12
FiskarhöjdenNacka2,0–12
HagastadenStockholm2,0–36
HermanstorpHaninge2,01,71326
HersbyLidingö2,04,8816
HovsjöSödertälje2,0–12
HusbyStockholm2,0–24
HåtunaSigtuna2,0–12
JärnaSödertälje2,03,024
JärvastadenSundbyberg2,0–12
LjuskärrsbergetNacka2,0–12
NockebyStockholm2,0–24
NorröÖsteråker2,07,512
SkarpöVaxholm2,0–24
SkärsätraLidingö2,03,9612
SmedbyÖsteråker2,05,024
StrandängarnaTyresö2,02,336
TorshällVärmdö2,08,0510
TynningöVaxholm2,05,512
Ullna StrandTäby2,02,036
VärmdövikVärmdö2,0–24
VårbyHuddinge2,01,048
Vårby GårdHuddinge2,01,048
VårstaBotkyrka2,0–12
VegaHaninge2,01,72651
HallstavikNorrtälje1,92,31223
SmedbyUpplands Väsby1,91,32344
TullingebergBotkyrka1,91,7713
Östra TullingebergBotkyrka1,91,7713
TibbleUpplands-Bro1,81,02240
VisättraHuddinge1,82,31120
Västra OrmingeNacka1,82,31120
ArningeTäby1,81,81629
SöderdalenJärfälla1,81,52138
LillsjönUpplands-Bro1,83,059
RakstaTyresö1,84,059
HägerneholmTäby1,81,81323
Centrala HandenHaninge1,71,61526
HandenHaninge1,71,61526
KistaStockholm1,71,31526
Hässelby StrandStockholm1,71,81119
Södra NynäshamnNynäshamn1,73,31424
Norra NynäshamnNynäshamn1,71,81932
NorrbodaUpplands-Bro1,61,71626
Västra BalingsnäsHuddinge1,62,5813
ÄlmstaNorrtälje1,62,4813
ApoteksskogenUpplands Väsby1,62,558
EkskogenVallentuna1,61,058
RunöÖsteråker1,61,81016
FärsnaNorrtälje1,66,0711
SyltaUpplands-Bro1,63,21422
Hässelby GårdStockholm1,62,71625
LisöNynäshamn1,63,0914
AdelsöEkerö1,52,423
Bromma KyrkaStockholm1,514,269
DalénumLidingö1,52,723
FruvikVärmdö1,5–23
LandfjärdenNynäshamn1,52,023
MusköHaninge1,51,023
MyrstugubergetHuddinge1,51,546
MölnboSödertälje1,52,523
RättarbodaUpplands-Bro1,53,023
SkogalundsklippanNacka1,54,023
Vega SöderhagenHaninge1,51,746
Västra VallabrinkTäby1,55,523
ÄngsvikVärmdö1,5–46
ÅlstäketVärmdö1,5–23
SolbackaNorrtälje1,52,81319
LjusteröÖsteråker1,43,2710
ÅbylundHaninge1,43,757
FagersjöStockholm1,31,534
LillgårdenHaninge1,32,034
SkeppsdalströmVärmdö1,31,334
TrehörningenNynäshamn1,32,534
BällstalundVallentuna1,32,445
AlbyBotkyrka1,01,055
DjurgårdenStockholm1,08,011
FittjaBotkyrka1,0–11
HagastadenSolna1,01,011
HallonbergenSundbyberg1,01,822
HerrviknäsVärmdö1,03,011
HolmviksskogenVärmdö1,0–33
KoviksuddeVärmdö1,02,033
Koviksudde SkeviksstrandVärmdö1,02,033
LidatorpNynäshamn1,01,811
MörköSödertälje1,0–11
OaxenSödertälje1,0–11
RikstenBotkyrka1,01,033
Riksten FriluftsstadBotkyrka1,01,033
SaltsjöqvarnNacka1,0–22
SandvikenBotkyrka1,0–11
SkeviksstrandVärmdö1,02,033
SkärlingeNynäshamn1,0–33
Stora KovikVärmdö1,02,033
Stora VikaNynäshamn1,01,022
SvanbergaNorrtälje1,05,122
VäsjönSollentuna1,01,033
ÖsterhagenUpplands-Bro1,04,011

Ökat tryck på bostadsmarknaden i hela Sverige

Ökningen av besökare per visning är starkare i Stockholms län än i Sverige som helhet.

Under det tredje kvartalet arrangerades knappt 2 900 fler visningar i hela Sverige jämfört med samma period året innan, en ökning från 34 442 till 37 299 visningar. Även antalet besökare på visningarna ökade, från 134 746 till 165 722 – en ökning med 23 procent. Det motsvarar ungefär 4,4 besökare per visning, att jämföra med 3,9 förra året.

Statistiken kommer från Boneos tjänst Visningstempen, som Newsworthy därefter har bearbetat.

Topp 10 områden med besökare per visning i Stockholms län under kvartal 3
RankOmrådeKommunBesökare per visning kvartal 3Besökare per visning kvartal 3 förra åretVisningar i årBesökare i år
1ÅlstenStockholm18,29,510182
2EnebybergDanderyd15,95,816255
3HägerstenStockholm15,63,516250
4HögalidStockholm14,715,628412
5UlvsundaStockholm14,54,015218
6HornstullStockholm14,110,529409
7SoFoStockholm13,77,963861
8MälarhöjdenStockholm13,65,214191
9AspuddenStockholm13,25,733437
10Farsta StrandStockholm12,96,015194
Bostadsvisningar i Stockholms län, kommun för kommun
KommunBesökare per visningBesökareVisningar
Danderyd8,239248
Stockholm7,120 6062 901
Ekerö6,9735106
Solna6,41 899299
Sundbyberg6,21 211195
Nacka5,21 928372
Täby5,12 559504
Huddinge5,11 783352
Tyresö4,9954193
Norrtälje4,92 137435
Lidingö4,7532114
Järfälla4,42 388545
Sollentuna4,31 113259
Värmdö4,31 461343
Vallentuna4,3880207
Salem4,25413
Vaxholm4,134283
Botkyrka3,919249
Upplands-Bro3,9391101
Sigtuna3,3764229
Södertälje3,23210
Upplands Väsby3,2951298
Nynäshamn3,0339113
Haninge2,9347120
Österåker2,7480178
Nykvarn1,532

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.