Antalet visningar av bostäder ökade i Sollentuna kommun under det tredje kvartalet. Dessutom har det kommit fler intressenter till varje visning.
Under det tredje kvartalet gick 1 113 personer fördelat på 259 bostadsvisningar i Sollentuna kommun, att jämföra med 543 personer på 171 bostadsvisningar under samma period året innan.
Det motsvarar 4,3 besökare per visning. Under samma period förra året var den siffran 3,2. Antalet besökare per visning har ökat med 35 procent.
Antalet bostadsvisningar har under samma period ökat i Sollentuna med 51 procent.

Utvecklingen av besök varierar mellan olika områden i Sollentunatrakten. Bland områdena som hade mer än enstaka visningar stack Töjnan ut med störst besöksintresse. 15 visningar lockade 139 besökare under kvartalet, motsvarande 9,3 besökare per visning.
| Område | Besökare per visning kvartal 3 | Besökare per visning kvartal 3 förra året | Antal visningar | Antal besökare |
|---|---|---|---|---|
| Edsbacka | 9,8 | 4,0 | 4 | 39 |
| Töjnan | 9,3 | 3,6 | 15 | 139 |
| Norrviken | 6,7 | 4,1 | 12 | 80 |
| Rotebro | 6,3 | 3,5 | 13 | 82 |
| Edsviken | 5,6 | 4,1 | 20 | 111 |
| Vaxmora | 5,5 | 2,0 | 8 | 44 |
| Tureberg | 4,6 | 3,2 | 55 | 255 |
| Helenelund | 4,5 | 3,0 | 76 | 344 |
| Tegelhagen | 4,1 | 1,8 | 8 | 33 |
| Häggvik | 3,9 | 2,6 | 21 | 82 |
| Viby | 3,8 | 4,4 | 12 | 45 |
| Silverdal | 3,2 | 2,3 | 29 | 94 |
| Rotsunda | 3,0 | 1,4 | 1 | 3 |
| Sjöberg | 2,9 | 2,6 | 15 | 43 |
| Edsberg | 2,6 | 2,3 | 27 | 70 |
| Edsängen | 2,0 | – | 2 | 4 |
| Väsjön | 1,0 | 1,0 | 3 | 3 |
I Stockholms län ökade antalet besökare på bostadsvisningar från 31 866 till 44 473 när vi jämför det tredje kvartalet med samma period året innan. Det motsvarar en ökning av antalet besökare per visning med 26 procent.
Området Ålsten i Stockholms kommun stack ut med högt besökartryck. Här hade visningarna i snitt 18,2 besökare under det tredje kvartalet. Det är flest i länet (om man bortser från områden med enstaka visningar).
Ökat tryck på bostadsmarknaden i hela Sverige
Under det tredje kvartalet arrangerades knappt 2 900 fler visningar i hela Sverige jämfört med samma period året innan, en ökning från 34 442 till 37 299 visningar. Även antalet besökare på visningarna ökade, från 134 746 till 165 722 – en ökning med 23 procent. Det motsvarar ungefär 4,4 besökare per visning, att jämföra med 3,9 förra året.
Statistiken kommer från Boneos tjänst Visningstempen, som Newsworthy därefter har bearbetat.
| Rank | Område | Kommun | Besökare per visning kvartal 3 | Besökare per visning kvartal 3 förra året | Visningar i år | Besökare i år |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Ålsten | Stockholm | 18,2 | 9,5 | 10 | 182 |
| 2 | Enebyberg | Danderyd | 15,9 | 5,8 | 16 | 255 |
| 3 | Hägersten | Stockholm | 15,6 | 3,5 | 16 | 250 |
| 4 | Högalid | Stockholm | 14,7 | 15,6 | 28 | 412 |
| 5 | Ulvsunda | Stockholm | 14,5 | 4,0 | 15 | 218 |
| 6 | Hornstull | Stockholm | 14,1 | 10,5 | 29 | 409 |
| 7 | SoFo | Stockholm | 13,7 | 7,9 | 63 | 861 |
| 8 | Mälarhöjden | Stockholm | 13,6 | 5,2 | 14 | 191 |
| 9 | Aspudden | Stockholm | 13,2 | 5,7 | 33 | 437 |
| 10 | Farsta Strand | Stockholm | 12,9 | 6,0 | 15 | 194 |
| Kommun | Besökare per visning | Besökare | Visningar |
|---|---|---|---|
| Danderyd | 8,2 | 392 | 48 |
| Stockholm | 7,1 | 20 606 | 2 901 |
| Ekerö | 6,9 | 735 | 106 |
| Solna | 6,4 | 1 899 | 299 |
| Sundbyberg | 6,2 | 1 211 | 195 |
| Nacka | 5,2 | 1 928 | 372 |
| Täby | 5,1 | 2 559 | 504 |
| Huddinge | 5,1 | 1 783 | 352 |
| Tyresö | 4,9 | 954 | 193 |
| Norrtälje | 4,9 | 2 137 | 435 |
| Lidingö | 4,7 | 532 | 114 |
| Järfälla | 4,4 | 2 388 | 545 |
| Sollentuna | 4,3 | 1 113 | 259 |
| Värmdö | 4,3 | 1 461 | 343 |
| Vallentuna | 4,3 | 880 | 207 |
| Salem | 4,2 | 54 | 13 |
| Vaxholm | 4,1 | 342 | 83 |
| Botkyrka | 3,9 | 192 | 49 |
| Upplands-Bro | 3,9 | 391 | 101 |
| Sigtuna | 3,3 | 764 | 229 |
| Södertälje | 3,2 | 32 | 10 |
| Upplands Väsby | 3,2 | 951 | 298 |
| Nynäshamn | 3,0 | 339 | 113 |
| Haninge | 2,9 | 347 | 120 |
| Österåker | 2,7 | 480 | 178 |
| Nykvarn | 1,5 | 3 | 2 |


