Bostäder: färre visningar i Norrköping

Norrköpings kommunBostadsmarknad

Antalet visningar av bostäder minskade i Norrköpings kommun under det tredje kvartalet. Antalet intressenter till varje visning var däremot ungefär detsamma.

Under det tredje kvartalet gick 2 386 personer fördelat på 676 bostadsvisningar i Norrköpings kommun, att jämföra med 2 315 personer på 706 bostadsvisningar under samma period året innan.

Det motsvarar 3,5 besökare per visning, vilket är ungefär lika många som under samma period året innan.

Antalet bostadsvisningar har under samma period minskat i Norrköping med fyra procent.

Utvecklingen av besök varierar mellan olika områden i Norrköpingstrakten. Bland områdena som hade mer än enstaka visningar stack Hallberga ut med störst besöksintresse. Fem visningar lockade 79 besökare under kvartalet, motsvarande 15,8 besökare per visning.

Områden med bostadsvisningar i Norrköpingstrakten under kvartal 3
OmrådeBesökare per visning kvartal 3Besökare per visning kvartal 3 förra åretAntal visningarAntal besökare
Hallberga15,88,7579
Smedby10,46,710104
Brånnestad10,03,3110
Klinga9,73,2329
Gamla Lasarettsområdet9,02,5218
Jursla8,95,9762
Åby6,64,01173
Vikbolandet6,43,633210
Lagerlunda6,34,7319
Kårtorp6,16,21379
Djurön5,55,5211
Skarphagen5,43,219103
Skärblacka5,23,91788
Ljura5,02,615
Östra Husby5,0–15
Svärtinge4,74,826123
Pryssgården4,53,81149
Marby4,42,5522
Karlshov4,42,41357
Krokek4,03,727108
Kvarsebo4,05,528
Kolmården3,94,236142
Eneby3,83,276288
Simonstorp3,65,71451
Kneippen3,55,5621
Norsholm3,514,5828
Strömsfors3,51,5414
Kimstad3,42,8827
Hageby3,01,239
Rambodal2,94,71132
Ensjön2,95,2926
Stjärnhusen2,91,4926
Vidablick2,92,4823
Haga2,72,23287
Vilbergen2,52,41538
Klockaretorpet2,41,21024
Nordantill2,21,73679
Kvarnberget2,14,3715
Ektorp2,11,71634
Söder2,11,897206
Mauritzberg2,01,012
Beckershov1,91,71835
Klingsberg1,81,71425
Oxelbergen1,72,235
Fyrby1,51,323
Sandbyäng1,51,023
Vånga1,010,711

I Östergötlands län ökade antalet besökare på bostadsvisningar från 6 672 till 7 142 när vi jämför det tredje kvartalet med samma period året innan. Det motsvarar en ökning av antalet besökare per visning med elva procent.

Området Smedby i Norrköpings kommun stack ut med högt besökartryck. Här hade visningarna i snitt 10,4 besökare under det tredje kvartalet. Det är flest i länet (om man bortser från områden med enstaka visningar).

Ökat tryck på bostadsmarknaden i hela Sverige

Under det tredje kvartalet arrangerades knappt 2 900 fler visningar i hela Sverige jämfört med samma period året innan, en ökning från 34 442 till 37 299 visningar. Även antalet besökare på visningarna ökade, från 134 746 till 165 722 – en ökning med 23 procent. Det motsvarar ungefär 4,4 besökare per visning, att jämföra med 3,9 förra året.

Statistiken kommer från Boneos tjänst Visningstempen, som Newsworthy därefter har bearbetat.

Topp 10 områden med besökare per visning i Östergötland under kvartal 3
RankOmrådeKommunBesökare per visning kvartal 3Besökare per visning kvartal 3 förra åretVisningar i årBesökare i år
1SmedbyNorrköping10,46,710104
2VimanshällLinköping9,52,91095
3ÅbyNorrköping6,64,01173
4VikbolandetNorrköping6,43,633210
5LambohovLinköping6,23,81381
6LundbyMjölby6,12,81061
7KårtorpNorrköping6,16,21379
8SkarphagenNorrköping5,43,219103
9BrunnsvikMotala5,27,01052
10SkärblackaNorrköping5,23,91788
Bostadsvisningar i Östergötland, kommun för kommun
KommunBesökare per visningBesökareVisningar
Vadstena5,822238
Boxholm4,79019
Mjölby4,726857
Ödeshög4,5184
Söderköping4,426661
Finspång4,035188
Kinda4,013935
Motala3,9842214
Norrköping3,52 386676
Linköping3,42 454726
Åtvidaberg3,37322
Valdemarsvik1,72917
Ydre1,044

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.