Bostäder: färre visningar i Linköping – men ökat tryck

Linköpings kommunBostadsmarknad

Antalet visningar av bostäder minskade i Linköpings kommun under det tredje kvartalet. Däremot har det kommit fler intressenter till varje visning.

Under det tredje kvartalet gick 2 454 personer fördelat på 726 bostadsvisningar i Linköpings kommun, att jämföra med 2 556 personer på 846 bostadsvisningar under samma period året innan.

Det motsvarar 3,4 besökare per visning. Under samma period förra året var den siffran 3. Linköpings kommun har därmed fler besökare per visning, trots att det totala antalet besökare har minskat.

Antalet bostadsvisningar har under samma period minskat i Linköping med 14 procent.

Utvecklingen av besök varierar mellan olika områden i Linköpingstrakten. Bland områdena som hade mer än enstaka visningar stack Vimanshäll ut med störst besöksintresse. Tio visningar lockade 95 besökare under kvartalet, motsvarande 9,5 besökare per visning.

Områden med bostadsvisningar i Linköpingstrakten under kvartal 3
OmrådeBesökare per visning kvartal 3Besökare per visning kvartal 3 förra åretAntal visningarAntal besökare
Slaka14,01,5228
Åleryd13,02,7113
Vimanshäll9,52,91095
Vikingstad8,02,0864
Vidingsjö7,64,8753
Tokarp7,54,7215
Hagaberg7,22,7536
Linghem7,15,8750
Brokind6,3–319
Duvkullen6,3–319
Lambohov6,23,81381
Tallboda5,13,21366
Hjulsbro5,03,222110
Kanberget5,02,2840
Bestorp4,83,0629
Sturefors4,84,41362
Skeda Udde4,5–29
Ljungsbro4,32,91564
Ekängen4,14,51145
Barhäll4,03,014
Hackefors4,09,014
Malmslätt4,04,0936
Skonberga4,016,014
Skäggetorp3,41,6517
Blästad3,33,02376
Ekholmen3,02,63193
Johannelund3,02,347139
Valla2,82,488246
Åbylund2,72,11849
Södra Ekkällan2,62,862163
Övre Vasastaden2,52,084211
Ramshäll2,52,0820
Gottfridsberg2,52,877191
Vallastaden2,52,03894
Tannefors2,42,72970
Tornhagen2,42,74095
Harvestad2,36,637
Ullstämma2,15,0919
Haninge2,0–12
Nykil2,0–12
Roxenbaden1,8–47
Berga1,61,71016
Bankekind1,53,623
Ekkällan1,5–46
Vreta Kloster1,53,346
Hejdegården1,34,079
Gammalkil1,04,022

I Östergötlands län ökade antalet besökare på bostadsvisningar från 6 672 till 7 142 när vi jämför det tredje kvartalet med samma period året innan. Det motsvarar en ökning av antalet besökare per visning med elva procent.

Området Smedby i Norrköpings kommun stack ut med högt besökartryck. Här hade visningarna i snitt 10,4 besökare under det tredje kvartalet. Det är flest i länet (om man bortser från områden med enstaka visningar).

Ökat tryck på bostadsmarknaden i hela Sverige

Under det tredje kvartalet arrangerades knappt 2 900 fler visningar i hela Sverige jämfört med samma period året innan, en ökning från 34 442 till 37 299 visningar. Även antalet besökare på visningarna ökade, från 134 746 till 165 722 – en ökning med 23 procent. Det motsvarar ungefär 4,4 besökare per visning, att jämföra med 3,9 förra året.

Statistiken kommer från Boneos tjänst Visningstempen, som Newsworthy därefter har bearbetat.

Topp 10 områden med besökare per visning i Östergötland under kvartal 3
RankOmrådeKommunBesökare per visning kvartal 3Besökare per visning kvartal 3 förra åretVisningar i årBesökare i år
1SmedbyNorrköping10,46,710104
2VimanshällLinköping9,52,91095
3ÅbyNorrköping6,64,01173
4VikbolandetNorrköping6,43,633210
5LambohovLinköping6,23,81381
6LundbyMjölby6,12,81061
7KårtorpNorrköping6,16,21379
8SkarphagenNorrköping5,43,219103
9BrunnsvikMotala5,27,01052
10SkärblackaNorrköping5,23,91788
Bostadsvisningar i Östergötland, kommun för kommun
KommunBesökare per visningBesökareVisningar
Vadstena5,822238
Boxholm4,79019
Mjölby4,726857
Ödeshög4,5184
Söderköping4,426661
Finspång4,035188
Kinda4,013935
Motala3,9842214
Norrköping3,52 386676
Linköping3,42 454726
Åtvidaberg3,37322
Valdemarsvik1,72917
Ydre1,044

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.