Ökat tryck på bostadsmarknaden i Stockholms kommun

Stockholms kommunBostadsmarknad

Antalet visningar av bostäder ökade i Stockholms kommun under det tredje kvartalet. Dessutom har det kommit fler intressenter till varje visning.

Under det tredje kvartalet gick 20 606 personer fördelat på 2 901 bostadsvisningar i Stockholms kommun, att jämföra med 15 326 personer på 2 698 bostadsvisningar under samma period året innan.

Det motsvarar 7,1 besökare per visning. Under samma period förra året var den siffran 5,7. Antalet besökare per visning har ökat med 25 procent.

Antalet bostadsvisningar har under samma period ökat i Stockholms kommun med åtta procent.

Utvecklingen av besök varierar mellan olika områden i Stockholmstrakten. Bland områdena som hade mer än enstaka visningar stack Ålsten ut med störst besöksintresse. Tio visningar lockade 182 besökare under kvartalet, motsvarande 18,2 besökare per visning.

Områden med bostadsvisningar i Stockholmstrakten under kvartal 3
OmrådeBesökare per visning kvartal 3Besökare per visning kvartal 3 förra åretAntal visningarAntal besökare
Tallkrogen34,38,04137
Ålsten18,29,510182
Hägersten15,63,516250
Eriksdal15,56,1462
Hjorthagen15,51,0231
Högalid14,715,628412
Mariaberget14,711,47103
Ulvsunda14,54,015218
Hornstull14,110,529409
SoFo13,77,963861
Mälarhöjden13,65,214191
Reimersholme13,510,0454
Aspudden13,25,733437
Farsta Strand12,96,015194
Katarina - Sofia12,77,51421 803
Södermalm12,49,92553 162
Långbro12,27,310122
Enskede Gård12,02,8112
Enskedefältet12,026,0112
Herrängen12,05,0560
Södra Station11,711,329340
Röda Bergen11,31,910113
Norra Ängby10,85,710108
Mariatorget10,73,0332
Östermalm10,36,940410
Gamla Enskede10,04,742422
Stockholm inom tullarna10,07,88608 586
Vasastan9,86,51721 688
Hägerstensåsen9,53,422208
Sundby9,36,520186
Kungsholmen9,37,32712 518
Marieberg9,26,117156
Äppelviken9,03,3763
Nälsta8,89,012106
Telefonplan8,53,51511 280
Stadshagen8,36,6116966
Thorildsplan8,38,713108
Farsta8,24,142345
Fredhäll8,26,029238
Norrmalm8,15,1865
Gröndal8,14,829234
Midsommarkransen8,03,3122980
Hägersten - Liljeholmen8,04,13552 850
Spånga8,05,785682
Björkhagen7,93,934270
Älvsjö7,75,735269
Minneberg7,75,71292
Enskede7,65,7112846
Gärdet7,53,970525
Liljeholmen7,44,159437
Liljeholmskajen7,34,241301
Kristineberg7,37,028203
Solhem7,25,925180
Stora Mossen7,04,8535
Blåsut6,76,31387
Traneberg6,55,888576
Vinsta6,44,6958
Enskededalen6,44,458373
Hammarby Sjöstad6,46,774472
Hammarbyhöjden6,24,0126784
Kärrtorp6,13,818110
Kälvesta6,03,91166
Skärmarbrink6,03,519114
Alvik5,93,252309
Bromsten5,93,922130
Blackeberg5,53,251283
Gullmarsplan5,56,0844
Långsjö5,54,6211
Nockebyhov5,43,923125
Bromma5,44,36313 425
Hässelby Villastad5,24,331162
Hornsbergs Strand5,23,61998
Svedmyra5,09,621106
Bandhagen5,01,6735
Stureby4,93,842207
Abrahamsberg4,95,049240
Stora Essingen4,94,3839
Sköndal4,86,91887
Johanneshov4,86,524115
Årsta4,73,177365
Riksby4,65,454248
Örby4,62,122101
Gubbängen4,57,01568
Hökarängen4,52,31881
Bagarmossen4,43,339173
Solberga4,43,81984
Essingeöarna4,34,433143
Annedal4,22,763264
Åkeslund4,24,455229
Lilla Essingen4,24,525104
Västertorp4,15,01249
Mariehäll4,02,9109441
Hagsätra3,72,638139
Skarpnäck3,64,02591
Johannesfred3,63,541147
Norra Djurgårdsstaden3,61,0725
Beckomberga3,63,160214
Hässelby3,63,658206
Åkeshov3,52,834120
Västberga3,42,0827
Fruängen3,22,441133
Örby Slott3,23,4619
Högdalen3,24,13198
Råcksta3,11,72784
Ekhagen3,02,313
Smedslätten3,04,513
Skärholmen2,92,434100
Tensta2,81,5617
Sätra2,81,0514
Rågsved2,81,92467
Vällingby2,82,356156
Bredäng2,73,0719
Vårberg2,73,61335
Östberga2,53,13484
Akalla2,33,037
Hagastaden2,0–36
Husby2,0–24
Nockeby2,0–24
Kista1,71,31526
Hässelby Strand1,71,81119
Hässelby Gård1,62,71625
Bromma Kyrka1,514,269
Fagersjö1,31,534
Djurgården1,08,011

I Stockholms län ökade antalet besökare på bostadsvisningar från 31 866 till 44 473 när vi jämför det tredje kvartalet med samma period året innan. Det motsvarar en ökning av antalet besökare per visning med 26 procent.

Området Ålsten i Stockholms kommun stack ut med högt besökartryck. Här hade visningarna i snitt 18,2 besökare under det tredje kvartalet. Det är flest i länet (om man bortser från områden med enstaka visningar).

Ökat tryck på bostadsmarknaden i hela Sverige

Under det tredje kvartalet arrangerades knappt 2 900 fler visningar i hela Sverige jämfört med samma period året innan, en ökning från 34 442 till 37 299 visningar. Även antalet besökare på visningarna ökade, från 134 746 till 165 722 – en ökning med 23 procent. Det motsvarar ungefär 4,4 besökare per visning, att jämföra med 3,9 förra året.

Statistiken kommer från Boneos tjänst Visningstempen, som Newsworthy därefter har bearbetat.

Topp 10 områden med besökare per visning i Stockholms län under kvartal 3
RankOmrådeKommunBesökare per visning kvartal 3Besökare per visning kvartal 3 förra åretVisningar i årBesökare i år
1ÅlstenStockholm18,29,510182
2EnebybergDanderyd15,95,816255
3HägerstenStockholm15,63,516250
4HögalidStockholm14,715,628412
5UlvsundaStockholm14,54,015218
6HornstullStockholm14,110,529409
7SoFoStockholm13,77,963861
8MälarhöjdenStockholm13,65,214191
9AspuddenStockholm13,25,733437
10Farsta StrandStockholm12,96,015194
Bostadsvisningar i Stockholms län, kommun för kommun
KommunBesökare per visningBesökareVisningar
Danderyd8,239248
Stockholm7,120 6062 901
Ekerö6,9735106
Solna6,41 899299
Sundbyberg6,21 211195
Nacka5,21 928372
Täby5,12 559504
Huddinge5,11 783352
Tyresö4,9954193
Norrtälje4,92 137435
Lidingö4,7532114
Järfälla4,42 388545
Sollentuna4,31 113259
Värmdö4,31 461343
Vallentuna4,3880207
Salem4,25413
Vaxholm4,134283
Botkyrka3,919249
Upplands-Bro3,9391101
Sigtuna3,3764229
Södertälje3,23210
Upplands Väsby3,2951298
Nynäshamn3,0339113
Haninge2,9347120
Österåker2,7480178
Nykvarn1,532

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.