Ökat tryck på bostadsmarknaden i Huddinge

Huddinge kommunBostadsmarknad

Antalet visningar av bostäder ökade i Huddinge kommun under det tredje kvartalet. Dessutom har det kommit fler intressenter till varje visning.

Under det tredje kvartalet gick 1 783 personer fördelat på 352 bostadsvisningar i Huddinge kommun, att jämföra med 1 112 personer på 321 bostadsvisningar under samma period året innan.

Det motsvarar 5,1 besökare per visning. Under samma period förra året var den siffran 3,5. Antalet besökare per visning har ökat med 46 procent.

Antalet bostadsvisningar har under samma period ökat i Huddinge med tio procent.

Utvecklingen av besök varierar mellan olika områden i Huddingetrakten. Bland områdena som hade mer än enstaka visningar stack Stensängen ut med störst besöksintresse. Fem visningar lockade 57 besökare under kvartalet, motsvarande 11,4 besökare per visning.

Områden med bostadsvisningar i Huddingetrakten under kvartal 3
OmrådeBesökare per visning kvartal 3Besökare per visning kvartal 3 förra åretAntal visningarAntal besökare
Myrängen13,36,0340
Segersminne13,31,5340
Stensängen11,4–557
Utsälje10,34,6882
Stuvsta9,04,139352
Snättringe8,64,919164
Ekedal8,04,718
Kynäs7,72,71185
Fullersta7,33,322161
Solgård6,42,7532
Balingsnäs5,62,91479
Skogås5,62,522124
Länna5,64,3528
Vistabergs Trädgårdsstad5,32,61474
Ådran5,24,0526
Östra Skogås4,91,3839
Segeltorp4,84,731148
Vistaberg4,62,322102
Glömsta4,62,940183
Sjödalen4,32,974320
Centralt4,02,962245
Hörningsnäs3,62,141149
Högmora3,55,52899
Flemingsberg3,22,32063
Vidja2,83,3514
Kästa2,62,7923
Trångsund2,53,51230
Visättra Ängar2,52,025
Gladö Kvarn2,23,0613
Kvarnbergsplan2,23,4613
Vårby2,01,048
Vårby Gård2,01,048
Visättra1,82,31120
Västra Balingsnäs1,62,5813
Myrstuguberget1,51,546

I Stockholms län ökade antalet besökare på bostadsvisningar från 31 866 till 44 473 när vi jämför det tredje kvartalet med samma period året innan. Det motsvarar en ökning av antalet besökare per visning med 26 procent.

Området Ålsten i Stockholms kommun stack ut med högt besökartryck. Här hade visningarna i snitt 18,2 besökare under det tredje kvartalet. Det är flest i länet (om man bortser från områden med enstaka visningar).

Ökat tryck på bostadsmarknaden i hela Sverige

Under det tredje kvartalet arrangerades knappt 2 900 fler visningar i hela Sverige jämfört med samma period året innan, en ökning från 34 442 till 37 299 visningar. Även antalet besökare på visningarna ökade, från 134 746 till 165 722 – en ökning med 23 procent. Det motsvarar ungefär 4,4 besökare per visning, att jämföra med 3,9 förra året.

Statistiken kommer från Boneos tjänst Visningstempen, som Newsworthy därefter har bearbetat.

Topp 10 områden med besökare per visning i Stockholms län under kvartal 3
RankOmrådeKommunBesökare per visning kvartal 3Besökare per visning kvartal 3 förra åretVisningar i årBesökare i år
1ÅlstenStockholm18,29,510182
2EnebybergDanderyd15,95,816255
3HägerstenStockholm15,63,516250
4HögalidStockholm14,715,628412
5UlvsundaStockholm14,54,015218
6HornstullStockholm14,110,529409
7SoFoStockholm13,77,963861
8MälarhöjdenStockholm13,65,214191
9AspuddenStockholm13,25,733437
10Farsta StrandStockholm12,96,015194
Bostadsvisningar i Stockholms län, kommun för kommun
KommunBesökare per visningBesökareVisningar
Danderyd8,239248
Stockholm7,120 6062 901
Ekerö6,9735106
Solna6,41 899299
Sundbyberg6,21 211195
Nacka5,21 928372
Täby5,12 559504
Huddinge5,11 783352
Tyresö4,9954193
Norrtälje4,92 137435
Lidingö4,7532114
Järfälla4,42 388545
Sollentuna4,31 113259
Värmdö4,31 461343
Vallentuna4,3880207
Salem4,25413
Vaxholm4,134283
Botkyrka3,919249
Upplands-Bro3,9391101
Sigtuna3,3764229
Södertälje3,23210
Upplands Väsby3,2951298
Nynäshamn3,0339113
Haninge2,9347120
Österåker2,7480178
Nykvarn1,532

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.