Ökat tryck på bostadsmarknaden – fler visningar i Motala

Motala kommunBostadsmarknad

Antalet visningar av bostäder ökade i Motala kommun under det tredje kvartalet. Antalet besökare per visning var däremot oförändrat.

Under det tredje kvartalet gick 842 personer fördelat på 214 bostadsvisningar i Motala kommun, att jämföra med 769 personer på 198 bostadsvisningar under samma period året innan.

Det motsvarar 3,9 besökare per visning, vilket är ungefär lika många som under samma period året innan.

Antalet bostadsvisningar har under samma period ökat i Motala med åtta procent.

Utvecklingen av besök varierar mellan olika områden i Motalatrakten. Bland områdena som hade mer än enstaka visningar stack Brunnsvik ut med störst besöksintresse. Tio visningar lockade 52 besökare under kvartalet, motsvarande 5,2 besökare per visning.

Områden med bostadsvisningar i Motalatrakten under kvartal 3
OmrådeBesökare per visning kvartal 3Besökare per visning kvartal 3 förra åretAntal visningarAntal besökare
Klockrike14,0–228
Brunnsvik5,27,01052
Södra Freberga5,0–15
Bråstorp4,62,91046
Borenshult4,12,62499
Borensberg4,14,21353
Holm4,04,71664
Bergsätter3,95,02390
Duvedal3,73,21556
Tjällmo3,5–27
Råssnäs3,42,3517
Varamon3,05,8412
Västanvik2,84,8411
Nykyrka1,81,059
Nedra Lid1,01,011

I Östergötlands län ökade antalet besökare på bostadsvisningar från 6 672 till 7 142 när vi jämför det tredje kvartalet med samma period året innan. Det motsvarar en ökning av antalet besökare per visning med elva procent.

Området Smedby i Norrköpings kommun stack ut med högt besökartryck. Här hade visningarna i snitt 10,4 besökare under det tredje kvartalet. Det är flest i länet (om man bortser från områden med enstaka visningar).

Ökat tryck på bostadsmarknaden i hela Sverige

Under det tredje kvartalet arrangerades knappt 2 900 fler visningar i hela Sverige jämfört med samma period året innan, en ökning från 34 442 till 37 299 visningar. Även antalet besökare på visningarna ökade, från 134 746 till 165 722 – en ökning med 23 procent. Det motsvarar ungefär 4,4 besökare per visning, att jämföra med 3,9 förra året.

Statistiken kommer från Boneos tjänst Visningstempen, som Newsworthy därefter har bearbetat.

Topp 10 områden med besökare per visning i Östergötland under kvartal 3
RankOmrådeKommunBesökare per visning kvartal 3Besökare per visning kvartal 3 förra åretVisningar i årBesökare i år
1SmedbyNorrköping10,46,710104
2VimanshällLinköping9,52,91095
3ÅbyNorrköping6,64,01173
4VikbolandetNorrköping6,43,633210
5LambohovLinköping6,23,81381
6LundbyMjölby6,12,81061
7KårtorpNorrköping6,16,21379
8SkarphagenNorrköping5,43,219103
9BrunnsvikMotala5,27,01052
10SkärblackaNorrköping5,23,91788
Bostadsvisningar i Östergötland, kommun för kommun
KommunBesökare per visningBesökareVisningar
Vadstena5,822238
Boxholm4,79019
Mjölby4,726857
Ödeshög4,5184
Söderköping4,426661
Finspång4,035188
Kinda4,013935
Motala3,9842214
Norrköping3,52 386676
Linköping3,42 454726
Åtvidaberg3,37322
Valdemarsvik1,72917
Ydre1,044

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.