När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att det blev hårfint mellan Miljöpartiet och Liberalerna om sjundeplatsen i Sollentunas kommunfullmäktige. Bara 27 röster skiljde partierna åt.
Efter den preliminära rösträkningen ser Miljöpartiet ut att ha fått 5,7 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Sollentuna. Det är en ökning med 1,4 procentenheter från 2022 års resultat. Det är en bit från partiets starkaste kommun, Jokkmokk, där de fick 22,5 procent i lokalvalet.
Resultatet gör Miljöpartiet till nästa minsta av de partier som fått mandat i årets kommunval i Sollentuna kommun. Men avståndet till Liberalerna är minimalt – Miljöpartiet har 2 757 röster och Liberalerna 2 784.

| Valår | Andel | Rank |
|---|---|---|
| 2026 | 5,7 % | 7:e |
| 2022 | 4,29 % | 8:e |
| 2018 | 5,54 % | 8:e |
| 2014 | 8,61 % | 4:e |
| 2010 | 6,75 % | 5:e |
| 2006 | 4,30 % | 6:e |
| 2002 | 3,31 % | 7:e |
| 1998 | 4,27 % | 7:e |
| 1994 | 4,54 % | 5:e |
| 1991 | 3,22 % | 8:e |
| 1988 | 4,86 % | 6:e |
| 1985 | 2,77 % | 7:e |
| 1982 | 0,26 % | 8:e |
Tre mandat i kommunfullmäktige
Om resultatet står sig i sluträkningen ger det Miljöpartiet tre mandat i Sollentunas kommunfullmäktige.
Kommunfullmäktige i Sollentuna kommer den här mandatperioden ha totalt 61 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 2 procent för att ta mandat i Sollentuna kommun.
Miljöpartiet tar plats i åtminstone 216 kommuner av 290 efter årets val. I 47 kommuner kommer de in efter att ha saknat mandat sist, och i en kommun förlorar de sin plats i och med årets val, om de preliminära resultaten står sig. Totalt ökar Miljöpartiet inte sin andel av mandaten i en enda kommun.

Här gick Miljöpartiet bäst – och sämst
Allra bäst gick det för Miljöpartiet i valdistriktet 90 Tegelhagen med 9,3 procent av rösterna, och sämst i 79 Mellersta Bagarby, 2,3 procent. Partiets bästa distrikt i hela landet är N Fäladen, Kämnärsrätten NV i Lunds kommun, där de fick 33,6 procent av rösterna.1
| Valdistrikt | Resultat | Förändring | Antal röster på MP | Placering |
|---|---|---|---|---|
| 90 Tegelhagen | 9,3 % | ej jämförbart | 117 | 3:e |
| 91 Eriksberg | 8,5 % | +4,4 | 86 | 4:e |
| 11 Gillbo-Gillberga | 8,2 % | +4,0 | 94 | 3:e |
| 55 Södra Häggvik-Ängstorp | 7,6 % | ej jämförbart | 72 | 5:e |
| 21 Södra Viby | 7,4 % | +2,2 | 87 | 6:e |
| 81 Västra Sjöberg | 7,3 % | +2,5 | 66 | 6:e |
| 53 Skälby-Edsbacka | 7,2 % | +2,9 | 78 | 5:e |
| 83 Kärrdal | 7,0 % | +1,7 | 66 | 6:e |
| 22 Norra Viby | 6,7 % | +1,2 | 82 | 5:e |
| 64 Norra Landsnora | 6,7 % | +2,7 | 56 | 5:e |
| 31 Norra Norrviken | 6,5 % | +1,3 | 79 | 5:e |
| 96 Kummelby | 6,4 % | ej jämförbart | 75 | 6:e |
| 42 Edsängen-Solängen | 6,3 % | +2,6 | 71 | 6:e |
| 82 Östra Sjöberg | 6,3 % | +0,8 | 58 | 6:e |
| 10 Mellersta Rotebro | 6,2 % | +1,3 | 67 | 5:e |
| 65 Edsbacka-Edsängen | 6,0 % | +2,1 | 43 | 5:e |
| 23 Östra Viby | 5,9 % | +2,2 | 60 | 6:e |
| 52 Västra Häggvik | 5,7 % | +1,9 | 64 | 5:e |
| 32 Södra Norrviken | 5,6 % | +0,3 | 63 | 7:e |
| 43 Tunberget | 5,6 % | +2,1 | 48 | 8:e |
| 51 Östra Häggvik | 5,6 % | +1,6 | 58 | 7:e |
| 71 Norra Töjnan | 5,6 % | +2,1 | 64 | 6:e |
| 41 Södra Väsjön | 5,5 % | ej jämförbart | 48 | 8:e |
| 54 Nytorp | 5,5 % | ej jämförbart | 55 | 7:e |
| 70 Södra Töjnan | 5,5 % | +1,1 | 66 | 7:e |
| 40 Norra Väsjön | 5,4 % | ej jämförbart | 28 | 8:e |
| 61 Edsbergs centrum | 5,4 % | −0,3 | 49 | 6:e |
| 75 Fågelsången | 5,4 % | +0,8 | 52 | 6:e |
| 80 Södra Landsnora Falkberget | 5,4 % | +1,1 | 58 | 7:e |
| 95 Södra Silverdal | 5,4 % | ej jämförbart | 55 | 6:e |
| 13 Rotsunda | 5,2 % | +1,8 | 25 | 5:e |
| 57 Sollentuna centrum | 5,2 % | +2,4 | 52 | 7:e |
| 56 Hersby-Skansen | 5,1 % | ej jämförbart | 59 | 7:e |
| 73 Östra Bagarby | 5,1 % | +1,7 | 31 | 5:e |
| 92 Helenelunds centrum | 5,1 % | +1,3 | 54 | 6:e |
| 72 Knista | 5,0 % | ej jämförbart | 47 | 7:e |
| 62 Västra Edsberg | 4,7 % | +1,2 | 50 | 6:e |
| 94 Edsviken | 4,7 % | ej jämförbart | 60 | 6:e |
| 78 Norra Bagarby | 4,5 % | +1,0 | 48 | 8:e |
| 93 Norra Silverdal | 4,1 % | ej jämförbart | 43 | 7:e |
| 14 Rotsunda gård | 4,0 % | ±0,0 | 30 | 6:e |
| 15 Rotsunda strand | 3,6 % | +0,2 | 28 | 7:e |
| 74 Västra Bagarby | 3,6 % | −0,7 | 31 | 6:e |
| 12 Södra Rotebro | 2,9 % | −0,3 | 22 | 7:e |
| 60 Östra Edsberg | 2,6 % | −1,5 | 25 | 7:e |
| 79 Mellersta Bagarby | 2,3 % | −1,1 | 14 | 7:e |
| Uppsamlingsdistrikt 00 | 5,5 % | ej jämförbart | 173 | 6:e |
| Kommun | Resultat | Förändring | Placering |
|---|---|---|---|
| Stockholm | 11,0 % | +5,0 | 4:e |
| Solna | 6,9 % | +2,4 | 6:e |
| Sundbyberg | 6,8 % | +1,9 | 6:e |
| Tyresö | 6,8 % | +2,1 | 4:e |
| Vallentuna | 6,7 % | +1,8 | 5:e |
| Ekerö | 6,5 % | +0,9 | 6:e |
| Nacka | 6,5 % | +1,3 | 5:e |
| Värmdö | 6,3 % | +2,3 | 5:e |
| Huddinge | 6,1 % | +2,3 | 5:e |
| Södertälje | 5,7 % | +1,0 | 6:e |
| Sollentuna | 5,7 % | +1,4 | 7:e |
| Täby | 5,2 % | +1,4 | 6:e |
| Järfälla | 5,0 % | +1,5 | 7:e |
| Vaxholm | 5,0 % | +2,2 | 7:e |
| Lidingö | 4,9 % | +1,1 | 6:e |
| Norrtälje | 4,8 % | +1,7 | 8:e |
| Botkyrka | 4,7 % | +1,7 | 6:e |
| Upplands Väsby | 4,5 % | +1,5 | 7:e |
| Danderyd | 4,4 % | +0,8 | 7:e |
| Nynäshamn | 4,4 % | +0,4 | 7:e |
| Österåker | 4,4 % | +1,0 | 6:e |
| Haninge | 4,1 % | +1,5 | 8:e |
| Upplands-Bro | 3,6 % | +1,0 | 8:e |
| Sigtuna | 3,4 % | +0,2 | 6:e |
| Nykvarn | 3,3 % | +1,1 | 8:e |
| Salem | 3,3 % | +1,7 | 8:e |

